۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر
اختتاميه دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز
مراسم اختتاميه دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز با حضور معاون اداري و مالي منابع انساني وزارت علوم تحقيقات و فناوري و شهردار اصفهان در دانشگاه اصفهان برگزار شد.


مراسم اختتاميه دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز با حضور معاون اداري و مالي منابع انساني وزارت علوم تحقيقات و فناوري ، پروفسور سومرو رييس بنياد اكو و شهردار اصفهان در دانشگاه اصفهان برگزار شد.  

به گزارش وب سايت خبريuinews مراسم اختتاميه دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز كه با حضور دكتر نظر پور معاون اداري و مالي منابع انساني وزارت علوم تحقيقات و فناوري، دكتر نوروزي شهردار اصفهان، دكتر طالبي رييس دانشگاه اصفهان ، دكتر ولي اله ميرخاني معاون اداري ومالي دانشگاه اصفهان و دبير اجرايي همايش و دكتر مهران زينليان دبير علمي اين همايش در سالن همايش هاي پيامبر اعظم(ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد.

 

شايان ذكر است در اين مراسم دكتر ولي اله ميرخاني معاون اداري و مالي دانشگاه و دبير اجرايي همايش، ضمن تبريك روز كارگر به همه كارگران زحمت كش اظهار داشت: برگزاري اين همايش ها بهانه ايي است براي فرهنگ سازي در جامعه به منظور حفظ و حراست از محيط زيستي كه هم اكنون ما ميراث دار آن هستيم.وي در ادامه افزود: وظيفه ما پيش گيري از تخريب اين ميراث بزرگ است تا به نحو مطلوب به دست آيندگان بسپاريم.

دبير اجرايي همايش خواستار سرلوحه قراردادن امر پيش گيري از تخريب محيط زيست شد و تصريح نمود: اگر پيش گيري باشد نيازي به درمان نيست.

دكتر ميرخاني ضمن تاكيد بر اهميت كار كارشناسي در حوزه زيست محيطي خواستار اقدام هاي مشترك در راستاي بهبود وضعيت موجود شد و اظهار داشت: در بحث زيست محيطي پيشنهاد مي شود، اقداماتي كه انجام مي دهيم مخرب نباشد و قبل از انجام هر اقدامي در حوزه زيست محيطي به جوانب مثبت و منفي آن توجه ويژه داشته باشيم.

وي درباره اجراي طرح هاي توليد انرژي و برق در برخي از دانشگاه ها، اظهار داشت: هدف دانشگاه ها از اين كار، درآمدزايي نيست بلكه فرهنگ سازي براي توليد انرژي پاك، كمك به حفظ محيط زيست و كاهش بار نيروگاه هاي فسيلي است.

دبير اجرايي همايش،ضمن اشاره به اجراي طرح جمع آوري و پساب خاكستري در دانشگاه اصفهان از صرفه جويي 200 هزار ليتر آب در دانشگاه خبر داد.

دانشمندISI دانشگاه اصفهان  همچنين بيان داشت: دانشگاه اصفهان، با حدود 280 هكتار زمين و 70 سال قدمت يكي از مهم‌ترين دانشگاه هاي كشور است و با توجه به اين موضوع كه خيلي از ساختمان‌هاي اين دانشگاه قديمي هستند، موضوع اتلاف انرژي يكي از چالش هاي اصلي در زمينه مديريت سبز دانشگاه به حساب مي آيد.

وي افزود: خوشبختانه طي سال هاي اخير مديريت دانشگاه اقدامات بسيار خوبي در زمينه صرفه جويي در مصرف انرژي، مواد و حفظ محيط زيست كه به اختصار مديريت سبز ناميده مي‌شود در دانشگاه اصفهان انجام داده است.

معاون اداري و مالي دانشگاه اصفهان تصريح كرد: برخي از اين اقدامات براي اولين بار در سطح دانشگاه هاي كشور در دانشگاه اصفهان انجام شده و امور فني دانشگاه اصفهان اين آمادگي را دارد كه به منظور ترويج مديريت سبز، تجربيات خودش را به راحتي در اختيار ساير دانشگاه‌ها قرار دهد.

دبير اجرايي همايش خاطرنشان كرد: يكي از اين كارها سيستم ذخيره‌سازي سرمايش يا آيس بانك در موتورخانه‌هاي دانشكده‌هاي زيست شناسي و علوم تربيتي جديد است كه اساس كار اين سيستم به اين صورت است كه در ساعاتي از شبانه روز و عموماً" شب ها كه سيستم سرمايش ساختمان در حال كاركردن حداقل يا آماده باش به سر مي برد، آيس بانك با توليد و ذخيره سازي يخ مقدار زيادي از انرژي برودتي را در خودش ذخيره مي كند و سپس در اوج ساعات مورد نياز عمدتاً" ظهر و عصر تابستان با آزاد سازي برودت ذخيره شده علاوه بر كمك به سيستم سرمايش باعث پيك مصرف و نهايتاً" با كوچك‌تر شدن و كاهش دستگاه ها نقش به سزايي در مصرف انرژي و كاهش هزينه دارد.

دكتر ميرخاني با بيان اينكه شبكه جمع آوري و تصفيه فاضلاب خوابگاه، استفاده مجدد از آب خاكستري تصفيه شده به منظور آبياري فضا سبز دانشگاه و ساير مصارف صرفه‌جويي در مصرف آب از اهداف اين پروژه است گفت: با توجه به خشكسالي هاي اخير و مشكلات كمبود آب، همچنين با توجه به وسعت فضاي سبز دانشگاه و خطر خشك شدن درخت‌ها موضوع استفاده از آب خاكستري از اهميت زيادي برخوردار است.

معاون اداري و مالي دانشگاه اصفهان تصريح نمود:  دانشگاه ها بايد در اقدام هاي عملي براي جلوگيري از تخريب محيط زيست و ارائه آموزش هاي لازم در اين زمينه در ميان نهادهاي مختلف، پيشگام باشند.

لازم به ذكر است در ادامه دكتر مهران زينليان دبير علمي همايش نيز ضمن ارايه گزارش مبسوطي از اهداف و محورهاي همايش اظهار داشت: انرژي هاي تجديدپذير، مديريت آب و پساب، مديريت مصرف انرژي، مديريت پسماند، حمل و نقل سبز، فناوري اطلاعات و ارتباطات، تجربه هاي ملي و بين المللي و طراحي پرديس هاي دانشگاهي پايدار را از محور هاي كليدي اين همايش قلمداد نمود و افزود:  در اين همايش 82 مقاله از طريق سايت دريافت كه از اين ميان 20 مقاله به صورت سخنراني و 19 مقاله نيز به صورت پوستر ارايه شد. وي تصريح نمود: حداقل سه داور و 8 كميته تخصصي براي دريافت و پذيرش مقالات تلاش هاي شبانه روزي داشتند. دبير علمي همايش همچنين برپايي 45 غرفه از دستاوردهاي دانشگاه ها و شركت هاي دانش بنيان را از فعاليت هاي مهم و قابل توجه همايش در راستاي تعاملات في مابين دانشگاه و صنعت قلمداد نمود و افزود: با برگزاري نمايشگاه هاي جانبي فرصتي فرآهم شد تا نهاد هاي دولتي، مراجع تصميم گيري ، دانشگاه ها و صنايع بتوانند تعاملات بيشتري با هم داشته باشند.

 دبير علمي همايش بين المللي دانشگاه سبز با بيان اينكه سه ضلع اصلي اين رويداد، دانشگاه ها، صنايع و دولت هستند، تصريح كرد: كارشناسان و مسوولان سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي، آب، برق و وزارت نيرو و برخي صنايع و شركت هاي خصوصي در اين همايش حضور فعال دارند.
دكتر زينليان يكي از بروندادهاي اين رويداد را ارتباط بيشتر با صنعت به ويژه در بخش مديريت مصرف آب و كنترل آلاينده هاي زيست محيطي عنوان و اضافه كرد: طرح هاي خوبي در اين زمينه با تعدادي از شركت هاي خصوصي و واحدهاي صنعتي بزرگ در اصفهان تعريف شده و در حال اجراست.

گفتني است در مراسم اختتاميه دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز، دانشگاه زنجان به عنوان ميزبان سومين همايش بين المللي دانشگاه سبز معرفي شد. همچنين بيانيه دومين همايش دانشگاه سبز قرائت گرديد و در ادامه از ده دانشگاه برتر نمونه به ترتيب دانشگاه صنعتي اصفهان،تهران،شهيد مدني آذربايجان،تربيت مدرس،زنجان، تبريز، بوعلي سينا،كاشان، فردوسي مشهد و اصفهان، در حوزه مديريت سبز تقدير و غرفه هاي برتر اولين نمايشگاه پارك هاي علم و فناوري در حوزه مديريت سبز معرفي و از رييس و دبير شوراي مديريت سبز تقدير به عمل آمد. 

 

يادآور مي شود: غرفه دانشگاه اروميه، دانشگاه ولي عصر رفسنجان، دانشگاه صنعتي اصفهان، دانشگاه گيلان و دانشگاه اصفهان به عنوان غرفه هاي برتر نمايشگاه جانبي دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز انتخاب و مورد تقدير قرار گرفتند.

همچنين شركت الكتريكي ابوالفضل، صنايع روشنايي يزد و سازمان ميراث پسماند اصفهان نيز به عنوان غرفه هاي برتر غير دانشگاهي النتخاب و تقدير شدند.

از بين تيم هاي استارتاپ شركت كننده در اين همايش نيز تيم بازيافت پلاستيك با مديريت مهندس علي فروغي به عنوان تيم اول، تيم پسماند به مديريت هانيه شيري به عنوان تيم دوم و تيم كيسه به مديريت خانم اماني به عنوان تيم سوم انتخاب و مورد تقدير قرار گرفتند.

گفتني است برگزيدگان مسابقه عكاسي در بخش موبايل و دوربين نيز معرفي و تجليل شدند .

 

 

 

 

تاریخ:
1398/02/11
تعداد بازدید:
302
منبع:
Powered by DorsaPortal