۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر
رونمايي از طومار تاريخي مسير زاينده رود در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز
طومار تاريخي مسير زاينده رود در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز با حضور دكتر نظر پور معاون اداري و مالي منابع انساني وزارت علوم تحقيقات و فناوري،پروفسور سومرو رييس بنياد اكو، دكتر نوروزي شهردار اصفهان و اعضاي هيات رييسه دانشگاه اصفهان رونمايي شد.


طومار تاريخي مسير زاينده رود در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز با حضور دكتر نظر پور معاون اداري و مالي منابع انساني وزارت علوم تحقيقات و فناوري،پروفسور سومرو رييس بنياد اكو، دكتر نوروزي شهردار اصفهان و اعضاي هيات رييسه دانشگاه اصفهان رونمايي شد.

به گزارش وب سايت خبري uinews دكتر بنكدار عضو هيات علمي گروه تاريخ و رييس موزه دانشگاه اصفهان در رونمايي از طومار تاريخي مسير زاينده رود كه در موزه دانشگاه اصفهان نگهداري مي شود، اظهار داشت: در طومار تاريخي زاينده رود مسير حركت رودخانه زاينده رود از سرچشمه تا منتهي عليه باتلاق گاوخوني ترسيم شده است. اين طومار 9 و نيم متر طول و در 43 سانتي متر عرض طراحي شده است و طبق تحقيقات طراحي اين طومار منسوب به شيخ بهايي است.  

شايان ذكر است دكتر قدرت اله نوروزي شهردار اصفهان نيز در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز و بعد از رونمايي از طومار تاريخي مسير زاينده رود اظهار داشت: موضوع اين همايش يكي از بحث هاي مهم حقوق بشر است و در واقع توسعه پايدار بارعايت حقوق بشر حاصل مي شود.

وي در ادامه افزود: امروزه همه انسان ها بايد بر اساس مقررات بين المللي از مخاطرات زيست محيطي در امان باشند. خوشبختانه مديريت شهري اصفهان توانسته با اتخاذ سياست هايي در اين راستا گام هاي موثري بردارد . دكتر نوروزي در ادامه افزود: شهرداري با حمايت از اين همايش در راه ايجاد فضاي مناسب براي افزايش محيط هاي زيست پذير اعلام آمادگي مي نمايد.

شهردار اصفهان برخورداري از آب مناسب، هواي پاكيزه و خاك تميز را جز مباحث حقوق بشري دانست كه بايد به آن توجه ويژه شود.

دكتر نوروزي همچنين تصريح نمود: اصفهان با 20000 هكتار مساحت كه 2000 هكتار بافت فرسوده تاريخي دارد در معرض تهديد است و چه زيبا است كه در اين همايش از طومار مسير زاينده رود، رونمايي شد. اين طومار براي زاينده رود قائده و قانون وضع كرده و در واقع شيخ بهايي نحوه برداشت از زاينده رود را بيان كرده است.

وي ادامه داد: در سال 1333 تونل اول زاينده رود احداث شد و تونل دوم نيز قبل از انقلاب مطرح و بعد از انقلاب اسلامي مورد بهره برداري قرار گرفت و همه بر اساس قواعدي بود كه محيط زيست تخريب نشود و سالم بماند. امروز اقدامات نامناسب با محيط زيست، حادثه اي آفريده كه اصفهان را دچار تخريب و فرونشست نموده است. و اگر تونل سوم زاينده رود احداث نشود و چاره ايي در اين خصوص انديشيده نشود بزرگ ترين دستاورد بشري يعني 500 هكتار ميراث فرهنگي اصفهان در معرض تهديد قرار مي گيرد.

شهردار اصفهان در ادامه خواستار حمايت همه جانبه دانشگاه ها و صنايع و نهاد هاي زيربط در خصوص نجات ميراث فرهنگي شهر تاريخي اصفهان شد و بر تعامل و همكاري همه جانبه ارگان هاي دولتي وغير دولتي در مبارزه با مخاطرات زيست محيطي تاكيد نمود.

گفتني است، بيانيه پاياني دومين همايش بين‌المللي دانشگاه سبز در مراسم اختتاميه و پاياني اين همايش دو روزه توسط مصطفي منفرد، مدير كارگروه انرژي و مديريت سبز وزارت علوم تحقيقات و فناوري قرائت شد كه متن آن به شرح زير است:

شركت كنندگان در همايش ضمن تقدير از ميزباني شايسته دانشگاه اصفهان در برگزاري دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز بر موضوعات و مسائل زير اجماع و تاكيد داشته و پيگيري، حمايت و تحقق محورهاي زيل را خواستارند.

1)كارگروه راهبري مديريت سبز وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با مجموعه دانشگاه ها، مراكز آموزشي، پژوهشي و پارك هاي علم و فناوري آمادگي راهبري مديريت سبز در جامعه از آموزش تا اجرا را دارند و همراهي اركان مختلف جامعه براي تحقق جامعه سبز را مي طلبند.

2)توسعه فرهنگ و آموزش به عنوان زيربناي نهادينه سازي دانشگاه سبز و ارائه الگوي زندگي سبز و رفتار محيط زيستي در جامعه

3)تشكيل شبكه علمي دانشگاه هاي سبز ايران به منظور تبادل تجربيات ملي و ارتقاء ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه در حوزه فعاليت هاي مديريت سبز

4)بهره گيري از مدل ملي تراز سبز براي ارزيابي و رتبه بندي دانشگاه هاي سبز كشور و پايش پيشرفت و انحراف بر اساس ارزش هاي توسعه دانشگاه

5)لزوم توجه به مديريت مصرف آب و استفاده از تجهيزات كاهنده شامل سرشيرهاو سردوش هاي كم مصرف و ارائه نتايج حاصل از اين اقدام

 

6)ضرورت كاهش تدريجي و در نهايت حذف ظروف پلاستيكي يكبار مصرف آب آشاميدني پلاستيكي و استفاده از راه حل هاي جايگزين

7)بهره مندي از توانمندي هاي شركت هاي دانش بنيان در حوزه مديريت سبز به منظور حمايت از ظرفيت هاي داخلي

در پايان اميد است اين همايش بستر مناسبي براي كاربردي شدن بروندادهاي علمي و پژوهشي دانشگاه هاي كشور گرديده و با همدلي و هكاري با ساير سازمانهاي دولتي و بخش خصوصي گامي موثر در جهت حل مشكلات و چالشهاي منابع و محيط زيست برداشته شود.

 

 

تاریخ:
1398/02/12
تعداد بازدید:
233
منبع:
Powered by DorsaPortal