۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ مرداد
تحكيم روابط كشورها مبتني بر ديپلماسي علمي
رييس دانشگاه اصفهان در ديدار با پرفسور يانگ معاون دانشگاه شيامن چين بر تحكيم روابط كشورها مبتني بر ديپلماسي علمي تاكيد نمود.

 


رييس دانشگاه اصفهان در ديدار با پرفسور يانگ معاون دانشگاه شيامن چين بر تحكيم روابط كشورها مبتني بر ديپلماسي علمي تاكيد نمود.

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر هوشنگ طالبي رييس دانشگاه اصفهان در ديدار با معاون دانشگاه شيامن چين اظهار داشت: ديپلماسي علمي منجر به تقويت روابط سياسي،اقتصادي و تجاري بين كشورها مي شود. وي در ادامه افزود: چين پرجمعيت ترين كشور جهان و زادگاه يكي از قديمي ترين تمدن هاي بشري است كه بر اساس تخمين بسياري از اقتصاددانان، حجم اقتصادي آن طي 10 تا 20 سال آينده از ايالات متحده آمريكا پيشي خواهد گرفت.

دكتر طالبي همچنين تصريح نمود: فاكتور زبان در تحكيم روابط بين المللي بسيار حائز اهمنيت است و در اين راستا هر دو كشور ناگزير به توسعه زبان متقابل هستند.

رييس دانشگاه اصفهان همچنين با ارايه دو پشنهاد بر تحكيم روابط ديپلماسي علمي دوكشورتاكيد نمود و اظهار داشت: ايجاد دفتر مشترك كنفسيوس در دو دانشگاه اصفهان و شيامن بسيار حائز اهميت است و در اين زمينه دانشگاه اصفهان ظرفيت هاي لازم براي همكاري في مابين را دارا مي باشد. وي همچنين اعزام دانشجويان زبان چيني در قالب فرصت هاي مطالعاتي سه ماهه را نيز پيشنهاد و براي پذيرش دانشجويان چيني در راستاي آموش زبان فارسي اعلام آمادگي نمود.

دكتر طالبي در ادامه تصريح نمود: ما در ساير زمينه هاي تحقيقاتي به خصوص در حوزه هاي فني و مهندسي و علوم پايه در سطح جهاني بسيار قوي هستيم و آمادگي همكاري با دانشگاه هاي چين را نيز داريم.

رييس دانشگاه همچنين ضمن اشاره به راه اندازي دوره هاي فوق ليسانس آموزش زبان چيني در قالب برنامه 1+1 و برنامه مشترك كارشناسي 3+1، تقويت زبان فارسي در دانشگاه شيامن،خواستار همكاري هاي دو جانبه در همه رشته ها به خصوص آمار، رياضي، رشته هاي فني و مهندسي و ساير رشته هاي علوم پايه و علوم انساني شد. دكتر طالبي در ادامه بر تسهيل و ايجاد امكانات در زمينه هاي تحصيلي دانشجويان ايراني در دانشگاه هاي چين و برعكس تاكيد نمود.

 

شايان ذكر است،پرفسور يانگ معاون دانشگاه شيامن نيز ضمن ابراز خرسندي از حضور در دانشگاه اصفهان،  كليدي ترين وظيفه در اين سفر را تعميق روابط و همكاري هاي متقابل دانست و افزود: ما مباحث خوبي را امروز با همكاران شما داشتيم. ايشان تاكيد كرد كه عليرغم تحريم هاي امريكا ثبات در ايران وجود دارد و انتشارات مشترك و پروژه هاي مشترك امكان پذير است و دو دانشگاه مي توانند اطلاعات خود را مبادله نمايند. وي همچنين، قول داد كه موضوع بنياد كنفوسيوس را پيگيري كند و براي اعزام مدرس چيني اگر از طريق بنياد كنفوسيوس ميسر نشد در چهارچوب همكاري اقدام به اعزام مدرس نمايند. معاون دانشگاه شيامن، همچنين از پيشنهاد دكتر طالبي مبني بر پذيرش دانشجويان و محققان دانشگاه اصفهان استقبال كرد و قول همكاري داد.

گفتني است موسسه بنياد كنفسيوس  جزء اولين و قديمي ترين موسساتي است كه در زمينه اعزام دانشجو به خارج از كشور فعاليت خود را آغاز نموده و توانسته با ايجاد انگيزه و ترويج فرهنگ دانشگاهي گامي بزرگ در جهت ارتقاء سطح تحصيلي بردارد و تعداد زيادي دانشجو به خارج از كشور اعزام نمايد. بنياد كنفسيوس، با يكصد وپنجاه كشور قرارداد همكاري دارد و پانصد وچهل مركز آموزش زبان چيني در خارج از كشورفعال است و در بيش از هزار مدرسه و 6700 نقطه از جهان زبان وادبيات چيني آموزش داده مي­شود و اكنون در جهان بيش از 11 ميليون نفر در حال يادگيري زبان وادبيات چيني هستند.در سال 2008 نخستين مركز كنفوسيوس در دانشگاه تهران افتتاح شد.

شايان ياآوري است در اين ديدار دكتر سيد كميل طيبي مدير دفتر همكاري هاي علمي و بين المللي دانشگاه اصفهان ، دكتر شكريان زيني رييس دانشكده زبان هاي خارجي، دكتر سعيد اعظم استاد گروه رياضي دانشگاه اصفهان و دكتر آريان از گروه زبان چيني  حضور داشتند.

 

 

 

 

تاریخ:
1398/03/29
تعداد بازدید:
227
منبع:
Powered by DorsaPortal