۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر
دومين نشست كارگروه هماهنگي و پيگيري همكاري‌هاي علمي بين‌المللي با كشور كره جنوبي
دومين نشست كارگروه هماهنگي و پيگيري همكاري¬هاي علمي بين¬المللي ايران و كره جنوبي روز دوشنبه 24 تيرماه 1398 ساعت 9 الي 12:30 به ميزباني دانشگاه اصفهان در محل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد.

 

 دومين نشست كارگروه هماهنگي و پيگيري همكاري­هاي علمي بين­المللي ايران و كره جنوبي روز دوشنبه 24 تيرماه 1398 ساعت 9 الي 12:30 به ميزباني دانشگاه اصفهان در محل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد.

به گزارش وب سايت خبريuinews در اين نشست كه با حضور كيم جانگ هيان يو سفير كره جنوبي، دكتر سالار آملي قائم مقام وزير در امور بين الملل و رئيس مركز همكاري هاي علمي بين المللي وزارت علوم و دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان برگزار و نمايندگاني از 30 دانشگاه و مركز علمي پژوهشي كشور از جمله دانشگاه­هاي تهران، شيراز، فردوسي مشهد، تبريز، علوم پزشكي اصفهان، هنر اصفهان، علامه طباطبايي، اراك، علم و صنعت، صنعتي اميركبير، خواجه نصيرالدين طوسي، شهركرد، زنجان، آيت اله حائري ميبد، علامه، الزهرا، تربيت مدرس، شهيد بهشتي، خوارزمي، گلستان، جامع علمي كاربردي ايران، پژوهشگاه فضايي، سازمان پژوهش هاي صنعتي ايران، پژوهشكده ژنتيك به عنوان عضو كارگروه حضور يافتند.

شايان ذكر است دكتر طالبي رئيس دانشگاه اصفهان ضمن خوشامدگويي به سفير كره جنوبي، مسئولان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و ساير مدعوين از دانشگاه­هاي عضو كارگروه و شركت كننده در جلسه، به نقش دانشگاه اصفهان به عنوان مسئول كارگروه همكاري­هاي علمي ايران و كره جنوبي پرداخته و با اشاره به همكاري نزديك با سفارت كره در ايران از حمايت­هاي سفير كره در خصوص پيشبرد روابط علمي در اين خصوص تقدير و تشكر نمود.

 وي به همكاري­هاي دانشگاه­هاي دو كشور در قالب تبادل استاد و دانشجو، برنامه­هاي فرصت مطالعاتي و برگزاري رويدادهاي علمي به توانمندي­هاي ايران به ويژه وجود اساتيد برجسته دانشگاه­ها اشاره نموده و پتانسيل­ها و زمينه­هاي همكاري علمي بين دو كشور را فراوان دانست كه به منظور بهره­برداري از اين ظرفيت­ها طرفين بايد با شناخت بيشتر از پتانسيل­هاي يكديگر گام­هاي اساسي در اين خصوص بردارند. همچنين ايشان به برنامه­هاي آتي كارگروه ايران و كره به مسئوليت دانشگاه اصفهان در يك سال آينده از جمله اجلاس مشترك رؤساي دانشگاه­هاي دو كشور و تشكيل كارگروه مشترك اشاره نمود و لازم به طور جدي پيگيري شود.

در ادامه دكتر طيبي مدير دفتر همكاري­هاي علمي بين­المللي دانشگاه اصفهان به معرفي برنامه جلسه پرداخته و سپس گزارشي از فعاليت­هاي كارگروه در پيشرفت روابط علمي دو كشور و نقش دانشگاه اصفهان در فراهم آوردن مسير اين همكاري و سياستگذاري براي دستيابي به اين مهم ارائه نمود.

سفير كره جنوبي در ايران نيز ضمن تشكر و ابراز خرسندي از حضور در دومين نشست كارگروه از وزارت علوم و دانشگاه اصفهان در برپايي دومين نشست كارگروه تشكر نمود. ايشان حضور در جمع دانشگاهيان را مايه افتخار دانست و بيان نمود حضور در اين نشست زمينه آشنايي بيشتر وي را با فعاليت­هايي كه تا كنون انجام شده فراهم نموده است. ايشان ضمن اشاره به حضورش در خردادماه در وزات علوم و جلسه با معاون پژوهشي وزارت علوم بيان نمود كه طي اين جلسه با برنامه هاي وزارت علوم براي پيشرفت علم و تكنولوژي آشنا شده و پي برده است كه آموزش عالي در ايران جايگاه والايي دارد. بنابراين همان طور كه كره با ايتاليا و ساير كشورها برنامه هاي مشترك موفقي داشته مي­تواند با ايران نيز اين گونه همكاري ها را دنبال نمايد و علاوه بر تمركز بر روابط اقتصادي روابط علمي نيز بايد در كانون توجه بيشتري قرار گيرد. وي به برنامه هايي كه اخيراً در رسانه­هاي كره جنوبي پخش مي­شود، اشاره نمود و بيان كرد بر اساس اين برنامه ها مردم كره به اهميت دانش در ايران پي برده كه در پيگيري همكاري هاي علمي بسيار اثرگذار است. وي در پايان بيان كرد كه سفارت كره تمام تلاش خود در ارتقاي روابط علمي بين دو كشور به ويژه در حوزه علم و فناوري را به كار خواهد گرفت.

لازم به ذكر است،  دكتر سالار آملي قائم مقام وزير در امور بين الملل نيز ضمن تشكر از شركت كنندگان به ويژه حضور آقاي يو سفير كره در اين نشست، اظهار داشت كه سه سال قبل دو تفاهم نامه همكاري بين وزارت علوم ايران و كره امضا شده ولي براي اجرايي شدن آن لازم است تا استراتژي ها و برنامه كاري مشترك تنظيم شود و پيگيري­ها ادامه يابد تا نتيجه مطلوب حاصل شود به گفته وي، انتظار مي‌رود خروجي اين نشست ارائه نقشه راه همكاري‌هاي دوجانبه، تشكيل كميته كاري علمي بين دو كشور و تشكيل شوراي فضاي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي دو كشور باشد.

دكتر كرمي هيأت علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و مسئول ميز چين، كره جنوبي و ژاپن نيز اشاره به دو تفاهم نامه امضا شده بين وزارت علوم دو كشور و تعداد 450 دانشجو كه بيشتر آنها در مقاطع تحصيلات تكميلي مشغول به تحصيل در كره هستند، به مشكلات انتقال پول آنها اشاره نمود و تشكيل كارگروه همكاري­هاي علمي و فناوري بين دو كشور براي حل مشكلات اين دانشجويان ضروري دانست. وي به بورسيه هاي دولت كره در مقطع كارشناسي ارشد اشاره كرد و پيشنهاد داد كه بورسيه هايي در مقطع دكتري فراهم آيد كه مورد استقبال بيشتري خواهد بود. آقاي دكتر كرمي تجاري سازي فناوري در كشور كره را بسيار برجسته دانست و همكاري در اين جهت را نيز مهم ارزيابي نمود. همچنين مديريت فناوري، انتقال دانش و فناوري و ارتباط پارك هاي علم و فناوري و مراكز دو كشور را بسيار مهم معرفي نمود و پيشنهاد نمود پيگيري ها در اين خصوص انجام شود.

سپس نمايندگان برخي دانشگاه­ها و مراكز علمي ضمن بيان ديدگاه ها به تجربيات و فعاليت­هاي خود در همكاري هاي علمي با كره جنوبي به موانع و مشكلات موجود در خصوص اين همكاري ها نيز اشاره داشتند.

در بخش اختتاميه نيز دكتر كوهيان معاون مركز همكاري­هاي علمي بين­المللي وزارت علوم ضمن اشاره به اين كه كره كشور هدف همكاري هاي علمي است بر اجرايي شدن تفاهم نامه هاي امضا شده بين وزارت علوم دو كشور تأكيد نمود. ايشان تأمين مالي پروژه در قالب برنامه هايي مانند جندي شاپور در زمينه ارتقاي همكاري را مؤثر دانست ولي تأمين پروژه ها به صورت 50 درصد توسط طرفين را نيز راهكار عملي افزايش همكاري بدون نياز به انتقال پول معرفي كرد. وي همچنين فرصت مطالعاتي دانشجويان ايراني را نيز يكي از مسيرهاي همكاري معرفي نمود و پيشنهاد داد كه نيمي از هزينه اين دانشجويان توسط كشوركره تأمين مالي شود.

 
تاریخ:
1398/04/25
تعداد بازدید:
139
منبع:
Powered by DorsaPortal