۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر
امضا تفاهم‌نامه همكاري دانشگاه اصفهان و اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان
تفاهم نامه همكاري دانشگاه اصفهان به رياست دكتر هوشنگ طالبي و اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان به رياست دكتر آرش اخوان طبسي، با هدف اجراي طرح توانمندسازي مهارتي دانشجويان، متناسب با رشته تحصيلي و با رويكرد اشتغال، تدوين و امضا شد.


تفاهم نامه همكاري دانشگاه اصفهان به رياست دكتر هوشنگ طالبي و اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان به رياست دكتر آرش اخوان طبسي، با هدف اجراي طرح توانمندسازي مهارتي دانشجويان، متناسب با رشته تحصيلي و با رويكرد اشتغال، تدوين و امضا شد.

 

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر هوشنگ طالبي رييس دانشگاه در اين ديدار بر اهميت آموزش و مهارت آموزي فني و حرفه اي به عنوان يك مكمل در كنار آموزش هاي نظري دانشجويان تاكيد و تصريح نمود: مهارت آموزي براي دانشجويان بسيار حائز اهميت است چرا كه دانشجويان مباحث نظري را به خوبي فرا مي گيرند ولي در عملياتي كردن اين مباحث نياز به مهارت آموزي دارند كه اين مهم با همكاري دانشگاه و سازمان فني و حرفه اي در راستاي حل معضل بيكاري دانش آموختگان دانشگاه بسيار مفيد و موثر است. دكتر طالبي در ادامه افزود: سيستم آموزشي ما  استعداد پرور نيست بلكه حافظه پرور است. وي همچنين اذعان داشت: لزوما" دانشجويي كه در رشته پزشكي، فني و مهندسي و يا ساير رشته ها پذيرش مي شود، استعداد اين رشته ها را ندارد و ممكن است به خاطر مسائل فرهنگي جامعه و يا فشار خانواده تصميم به انتخاب اين رشته ها نموده باشد. بنابراين تقويت استعدادها بنابر تشخيص خودمان يا مشاور بسيار حائز اهميت است. رييس دانشگاه ضمن تاكيد بر همكاري بين دانشگاه و سازمان فني و حرفه اي مبني بر تقويت مهارت آموزي در دانش آموختگان دانشگاه تاكيد و از شروع عملياتي اين تفاهم نامه استقبال نمود.

شايان يادآوري است دكتر آرش اخوان نيز ضمن سپاس از نگاه مثبت و دانشمندانه دكتر طالبي اظهار داشت: هدف از امضاي اين تفاهم نامه توانمند سازي دانشجويان در راستاي كسب مهارت هاي لازم براي انجام امور محوله است و رويكرد ما ايجاد فرهنگ مهارت آموزي با يك نيازسنجي درست در راستاي توانمند سازي دانشجويان در جذب بازار كار مي باشد.

لازم به ذكر است دكتر يوسف شاقول معاون آموزشي دانشگاه نيز اظهار داشت: دانشگاه اصفهان به عنوان يكي از دانشگاه هاي جامع و برتر كشور هرساله رتبه هاي بالاي كنكور را جذب مي نمايد و پيشرفت هاي اين دانشجويان در رقابت هاي داخلي و بين المللي نشان از سطح بالاي استاندارد آموزشي دانشگاه اصفهان است. وي در ادامه اذعان داشت: سازمان فني و حرفه اي استان نيز همواره رسالت خود را به نحو مطلوب انجام داده است و خوشبختانه در تفاهم نامه پيش رو نيز افق هاي جديدي براي پيشبرد امور پيش بيني شده است كه اميد است با همكاري دو سازمان اين مهم محقق شود.

دكتر ركني زاده معاون پژوهش و فناوري دانشگاه نيز ضمن استقبال از امضاي اين تفاهم نامه اظهار اميدواري نمود كه مسئوليت دانشگاه و نعهدات هر دو طرف ديده شود و با توجه به دانش محور شدن صنايع ، مهارت آموزي دانش آموختگان دانشگاهي را بسيار حائز اهميت دانست.

شايان يادآوري است: برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي تقويت مهارت‌هاي فني و تخصصي دانشجويان جهت ورود به بازار كار و اشتغال پويا،تخصيص سهميه جهت كارآموزي و كارورزي دانشجويان دانشگاه در اداره كل،برگزاري بازديد از امكانات و دوره‌هاي اداره كل،استفاده اداره كل از ظرفيت‌هاي دانشگاه در زمينه تقويت توان علمي پژوهشي خود،استفاده از منابع علمي و آموزشي دانشگاه،استفاده از امكانات مركز آموزش‌هاي آزاد دانشگاه اصفهان جهت برگزاري دوره‌هاي ويژه صنايع،ارائه مشاوره‌هاي شغلي در خصوص انتخاب تخصص و رشته مورد نياز متقاضيان ورود به اداره كل،انتقال دانش و مهارت مشاوره شغلي به كارشناسان اداره كل،برگزاري دوره‌هاي فني و حرفه‌اي بر اساس نيازهاي دانشگاه براي نزديك كردن دانش به مهارت،همكاري در جهت ساخت، نگهداري، تعميرات و بروز رساني تجهيزات كارگاهي و آزمايشگاهي طرفين از جمله موضوعات همكاري دو طرف عنوان شده است.

همچنين، تشكيل كارگروه راهبردي مشترك با معرفي رسمي نمايندگان طرفين جهت پيگيري، نظارت و عملياتي كردن مفاد شيوه نامه،همكاري مـوثر طرفين در نياز سنجي و شناسايي عناوين رشته­هاي آموزشي و تعيين سرفصل دوره­هاي تخصصي مورد نياز دانشجويان،مشاركت در بازنگري سرفصل و طول دوره­هاي تخصصي ارائه شده توسط اداره كل براي دانشجويان كارآموزان،نظارت بر دوره­هاي آموزشي از سوي طرفين (اداره كل و دانشگاه) از جمله تعهدات مشترك في مابين است.

گفتني است، اين جلسه روز شنبه 5 مرداد ماه سال جاري با حضور مديران ارشد سازمان فني و حرفه اي استان، دكتر طالبي رييس دانشگاه اصفهان، دكتر شاقول معاون آموزشي ، دكتر ركني زاده معاون پژوهش و فناوري ،دكتر زماني مدير ارتباط با صنعت و جامعه و جمعي از مديران ارشد دانشگاه در تالار دكتر رزمجو دانشگاه اصفهان برگزار شد.

اين شيوه نامه اجرايي با 5 ماده و 3 تبصره پس از تاييد نهايي و امضا توسط روساي دو دستگاه به واحدها تابعه ابلاغ مي‌شود و تا تاريخ 29/12/1400 قابليت اجرايي دارد. ضمناً در صورت توافق طرفين اين شيوه نامه قابل تمديد مي­باشد.

 
تاریخ:
1398/05/05
تعداد بازدید:
317
منبع:
Powered by DorsaPortal