۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ آبان
رييس دانشگاه آزاد كشور: مكتب اپتيك اصفهان مرهون زحمات دكتر كياست پور است.
دكتر محمد مهدي طهرانچي رييس دانشگاه آزاد كشور و استاد گروه فيزيك دانشگاه شهيد بهشتي در مراسم بزرگداشت چهلمين روز درگذشت مرحوم دكتر احمد كياست پور اظهار داشت: مكتب اپتيك اصفهان مرهون زحمات دكتر كياست پور است.


دكتر محمد مهدي طهرانچي رييس دانشگاه آزاد كشور و استاد گروه فيزيك دانشگاه شهيد بهشتي در مراسم بزرگداشت چهلمين روز درگذشت مرحوم دكتر احمد كياست پور اظهار داشت: مكتب اپتيك اصفهان مرهون زحمات دكتر كياست پور است.

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر محمد مهدي طهرانچي در مراسم بزرگداشت چهلمين روز درگذشت مرحوم دكتر احمد كياست پور كه با حضور هيات ريسه دانشگاه اصفهان، اساتيد گروه فيزيك اين دانشگاه، جمعي از فرهيختگان عرصه علمي و فرهنگي استان، كشور و همچنين خانواده آن استاد مرحوم در تالار خوارزمي دانشگاه اصفهان برگزار شد، به توصيف ابعاد شخصيتي مرحوم دكتر كياست پور پرداخت و اظهار داشت: دكتر كياست پور ستون خيمه هاي علمي كشور بود. از ويژگي هاي بارز اين استاد فرهيخته، پذيرش نسل بعد از خودش بود. يادآور مي شود كه بسياري از اساتيد پرچمدار علم و دانش هستند ولي نسل بعد از خود را نمي پذيرند در حالي كه دكتر كياست پور همواره مشتاق پيشرفت نسل هاي جديد و توسعه علمي كشور بود.

دكتر طهرانچي در ادامه تصريح نمود: امروز آثار فعاليت هاي علم اپتيك در كشور نمايان است و بدون ترديد دكتر كياست پور از تاثيرگذارترين افراد در اين علم بوده اند . ابعاد توانايي فناورانه و صاحب سبك بودن اين استاد توانا تاثيرات فوق العاده اي در پيشرفت هاي علم فيزيك در كشور داشته است . واقعيت اين است كه در فتونيك، ليزر و نور معدود اساتيدي هستند كه پرچمدار اين علم اند و آن چه امروز مهم قلمداد مي شود، ذكر خيري است كه از آن بزرگوار باقي مانده و بي شك آثار ايشان، مكتب ايشان است كه براي كشور مفيد و موثر بوده است.

گفتني است ، پيكر دكتر احمد كياست پور، استاد فقيد نجوم و اپتيك دانشگاه اصفهان صبح سه‌شنبه 19 آذر از مقابل دانشكده فيزيك دانشگاه اصفهان تشييع و در قطعه نام‌آوران آرامستان باغ رضوان اصفهان به خاك سپرده شد.دكتر احمد كياست پور شانزدهم آذرماه در پي يك دوره بيماري در 86 سالگي در اصفهان درگذشت.اين استاد برجستۀ عرصۀ نجوم، اپتيك و ليزر كه متولد هفتم خرداد 1312 در اصفهان بود، تحصيلات دانشگاهي خود را از سال 1334 در رشته فيزيك در دانشگاه تهران آغاز كرد و از شاگردان استاداني چون دكتر كمال‌الدين جناب، دكتر محمود حسابي و دكتر اصغر آزاد بود. وي كه از دوره دانشجويي در بخش ژئومغناطيس مؤسسۀ ژئوفيزيك دانشگاه تهران فعاليت داشت در سال 1338 با دريافت بورس تحصيلي از گروه نجوم و رصدخانه دانشگاه جرج تاون در واشنگتن دي سي راهي آمريكا شد و در چند پروژه‌ تحقيقاتي ناسا و بنياد ملي علوم آمريكا نيز مشاركت كرد.

مرحوم دكتركياست پور پس از اخذ دكتري طيف سنجي نجومي در خردادماه 1343 مدت دو سال به عنوان مربي در دانشگاه جرج تاون فعاليت كرد و در سال 1345 با درجه دانشياري به هيات علمي دانشگاه كاتستون از مجموعه دانشگاه‌هاي ايالتي پنسيلوانيا پيوست و موفق به تاسيس رصدخانه و پلانتاريم اين دانشگاه شد.

دكتر كياست پور كه در سال 1352 به درجه استادي رسيده بود در سال 1353 به دعوت رياست وقت دانشگاه اصفهان به ايران بازگشت و در تيرماه همان سال با پايه يك استادي به استخدام اين دانشگاه درآمد.

وي در سال 1989 براي گذراندن يك فرصت مطالعاتي به دانشگاه كاليفرنياي جنوبي و رصدخانۀ مونت ويلسون رفت و با گروه تحقيقاتي آن دانشگاه در پروژه استفاده از خود لرزه نگاري و كاربرد آن در مطالعه ساختار دروني خورشيد همكاري كرد.

زمينۀ تحقيقاتي استاد، اختر فيزيك، اسپكتروسكوپي و اپتيك بود و با اين كه تحقيق در اختر فيزيك تجربي نياز به تجهيزات رصدي دارد تنها در سال هاي آخر فعاليت خود در دانشگاه توانست يك رصدخانه آموزشي – پژوهشي در اختيار داشته باشد.

دكتر كياست پور كه از خردادماه 54 تا فروردين 58 معاونت پژوهشي دانشگاه اصفهان را عهده دار بود در سال هاي پيش و پس از انقلاب چند دوره هم مدير گروه فيزيك دانشگاه اصفهان بود.

روحش شاد و يادش همواره گرامي باد. 

 

 

تاریخ:
1398/10/26
تعداد بازدید:
263
منبع:
Powered by DorsaPortal