۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ آذر
تقويت تفكر موزه اي، رسالت تشكيل شوراي تخصصي موزه دانشگاه اصفهان
رييس دانشگاه اصفهان در اولين جلسه شوراي تخصصي موزه و مركز اسناد دانشگاه ، تشكيل شوراي تخصصي موزه را تقويت تفكر موزه اي دانست و بر اين مهم تاكيد نمود.

رييس دانشگاه اصفهان در اولين جلسه شوراي تخصصي موزه و مركز اسناد دانشگاه ، تشكيل شوراي تخصصي موزه را  تقويت تفكر موزه اي دانست و بر اين مهم تاكيد نمود.

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر هوشنگ طالبي رييس دانشگاه اصفهان در اولين جلسه شوراي تخصصي موزه ضمن تاكيد بر تقويت تفكر موزه اي در دانشگاه اصفهان، اظهار داشت: به دليل وجود ميراث فرهنگي و جاودانه هركشوري تفكر موزه اي بايد ميراث غالب آن كشور باشد. وي در ادامه افزود: رسالت شورا اين است كه علاوه بر نهادينه كردن تفكر موزه اي و عدم دخالت سليقه ها ، آثار به جا مانده از گذشتگان را مستدام و ماندگار نمايند.

 دكتر طالبي ضمن تشكر از اقدامات مفيد و موثر در موزه و مركز اسناد دانشگاه اظهار اميدواري نمود كه شوراي تخصصي موزه نيز بتواند منشا اثر و خير و بركت براي دانشگاه باشد.

 

 دكتر ركني زاده معاون پژوهش و فناوري دانشگاه نيز يكي از رسالت هاي شوراي تخصصي موزه را  جلب اعتماد مردم دانست و بر تعامل مستمر با سازمان هاي شهري به منظور تسهيل در امور مربوط به موزه تاكيد نمود.

شايان ذكر است، دكتر سيد مسعود سيد بنكدار رئيس موزه و مركز اسناد دانشگاه نيز  با ارائه گزارش مبسوطي از فعاليت هاي مركز اسناد و موزه دانشگاه، حمايت هاي رياست و معاون پژوهش و فناوري دانشگاه اصفهان را در جهت پيشبرد اهداف و رسالت موزه و مركز اسناد دانشگاه اثرگذار دانست و به تشريح بخشي از فعاليت هاي انجام شده در موزه دانشگاه پرداخت و اظهار داشت : مرمت چهار پنجره اوروسي شيشه رنگي صفويه و قاجاريه،مرمت آثار چوبي نظير مبلمان حوزه رياست از زمان تاسيس دانشگاه مربوط به دهه 50 كه آثار فاخر و هنري ساخته دست استاد چايچي است،پاكسازي و مرمت آثار فلزي( قنديل هاي مربوط به حوزه رياست) مربوط به دهه 50،جمع آوري آثار اموال فرهنگي و تاريخي دانشگاه به جا مانده از دهه 50،طبقه بندي، مستند سازي و تهيه صورت اموال از سال 1392 تا كنون، تهيه برچسب مخصوص اموال فرهنگي به طور اختصاصي و الصاق به اين اموال از سال 96 تا كنون،جمع آوري اسناد ديداري و شنيداري دانشگاه، تفكيك اين اسناد ، طبقه بندي، تهيه صورت دقيقي از اسناد ديداري و شنيداري، كد گذاري و تهيه فهرست دقيق از اسناد ديداري و شنيداري ،تعمير و راه اندازي دستگاه هاي پخش قديمي متعلق به واحد سمعي و بصري دانشگاه به منظور نمايش و تبديل اسناد ديواري و شنيداري دانشگاه،امضاي تفاهم نامه با صدا و سيماي مركز اصفهان به منظور ديدار مدير كل صدا و سيماي مركز اصفهان از مركز اسناد و پيرو آن انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه به منظور تعامل براي تبديل آثار و دسترسي آسان پژوهشگران به اين آثار،تهيه و تنظيم پاكت مخصوص براي نگهداري اسناد دانشگاه، مرمت اسناد  تاريخي دانشگاه شامل فرامين و قباله هاي قاجاري توسط سازمان اسناد ملي ايران و طراحي 29 قاب و پاسپارتو براي اسناد تاريخي موزه و مركز اسناد دانشگاه از اقدامات موثر موزه و مركز اسناد بوده است.  

همچنين دكتر كثيري مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي اصفهان نيز ضمن مطرح نمودن اهميت و ظرفيت بالاي اسناد در شهر اصفهان اظهار داشت: با اختصاص فضايي در دانشگاه به مركز اسناد امكان انتقال كليه اسناد شهر اصفهان براي استفاده پژوهشگران فراهم مي شود.

خانم دكتر مهدوي زاده  از ديگر اعضاي شورا نيز بر بهره مندي از اطلاعات اساتيدي كه در قيد حيات هستند مانند دكتر اديب تاكيد نمود و خواستار رايزني فرهنگي با اساتيد داخل و خارج از كشور شد.

دكتر جمالي نيز چشم انداز موزه را بسيار روشن دانست و تهيه شناسنامه براي هر اثر را نيازمند اختصاص بودجه اي براي فعاليت هاي پژوهشي در موزه بيان نمود.

دكتر قائم فرد نيز رسالت اعضاي شوراي موزه را شناساندن تاريخ دانشگاه به علاقه مندان و پژوهشگران داخلي و خارجي قلمداد نمود.

در پايان دكتر طالبي به اتفاق اعضاي شورا از اسناد مرمت شده تاريخي كه توسط سازمان اسناد استان مرمت گرديده بود بازديد به عمل آوردند.

معرفي اعضاي شوراي تخصصي موزه كه طي احكامي جداگانه از سوي رييس دانشگاه انتخاب و منصوب شدند به شرح زير است:

دكتر سيد مسعود بنكدار به عنوان دبير شوراي تخصصي موزه و مركز اسناد دانشگاه، دكتر محسن قائم فرد، دكتر علي كرباسي زاده، دكتر مژگان مهدوي زاده، دكتر محمود جلالي، دكتر حمايت جمالي و دكتر ناجي نيز به عنوان اعضاي شورا ي تخصصي موزه و مركز اسناد معرفي و منصوب شدند.  

 
 

 

 

 

 

 

تاریخ:
1399/04/08
تعداد بازدید:
470
منبع:
Powered by DorsaPortal