جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ بهمن
English/العربيه
تازه ها
1393/06/11
طالبي: وضع بودجه پژوهشي دانشگاه اصفهان وخيم است
طالبي: وضع بودجه پژوهشي دانشگاه اصفهان وخيم است" class = "b1 file1 showcommunique2file1 img-responsive">

ايسنا :

علمي و آموزشي  9:59:35 1393/06/04

رييس دانشگاه اصفهان با تاكيد بر بحران كسري بودجه در دانشگاه اصفهان، گفت: هر چند بحران مالي را پشت سر گذاشته‌ايم، اما بايد براي مباحث پژوهشي و تامين اعتبار فكري كرد. در اين زمينه وضع بسيار وخيم است زيرا 84 درصد بودجه دانشگاه صرف حقوق و دستمزد اعضاي هيئت علمي و پرسنل مي‌شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه اصفهان، هوشنگ طالبي عصر روز گذشته (سه شنبه) در ديدار معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم با اعضاي هيئت رييسه و روساي دانشكده‌هاي دانشگاه اصفهان با بيان اينكه دانشگاه اصفهان از قديمي‌ترين دانشگاه‌هاي كشور است، اظهار كرد: دانشگاه اصفهان 13 دانشكده دارد و هر چند رشته‌هاي گوناگوني در آن تدريس مي‌شود ولي عموم دانشكده‌ها مربوط به مجموعه علوم انساني است. از اين رو دانشكده علوم پايه و فني و مهندسي از اين حيث استثنا هستند.
وي با اشاره به تعداد پژوهشكده‌ها و مراكز پژوهشي دانشگاه اصفهان، افزود: 15 هزار دانشجو و 624 عضو هيئت علمي در دانشگاه اصفهان به فعاليت آموزشي و پژوهشي مشغول هستند و البته تعداد دانشجو به استاد يك به 24 است كه بايد بهبود و تعديل يابد.
رييس دانشگاه اصفهان ادامه داد: هر سال نزديك به چهار هزار دانشجو به دانشگاه اصفهان وارد مي شوند كه از اين تعداد 300 الي 400 دانشجو از طريق سهميه استعداد درخشان و سايرين از طريق سازمان سنجش پذيرش مي‌شوند. همچنين 500 دانشجو نيز هر ساله به صورت انتقالي يا مهمان در دانشگاه اصفهان به تحصيل مي‌پردازند.
طالبي با بيان اينكه نرخ قبولي در استان اصفهان بالا است، اضافه كرد: بالا بودن نرخ قبولي در استان موجب مي‌شود تا دانشجويان متقاضي مهمان و انتقالي در اين دانشگاه بالا برود. علاوه بر اين استان اصفهان يك استان مركزي در ايران است و اين نيز يكي از دلايل افزايش متقاضيان مهمان و انتقالي است.
وي با اشاره به انتشار 38 نشريه علمي در دانشگاه اصفهان، تصريح كرد: برخي از نشريه‌هاي دانشگاه اصفهان داراي قدمت 30 ساله است و اين نشريه‌ها رشته‌هاي گوناگوني را در بر مي‌گيرد.
رييس دانشگاه اصفهان با بيان اينكه سال گذشته 56 مورد ارتقاي اساتيد در دانشگاه اصفهان صورت گرفته است، گفت: در سال گذشته از ميان دو هزار متقاضي هيئت علمي 34 نفر جذب هيئت علمي دانشگاه اصفهان شدند و با نگاه به سال‌هاي گذشته هر ساله نزديك به 50 نفر عضو هيئت علمي دانشگاه اصفهان شده‌اند.
طالبي با اشاره به گسترش همكاري‌هاي دانشگاه اصفهان با دانشگاه‌هاي بين المللي، اظهار كرد: 31 عضو هيئت علمي از كشورهاي خارجي از دانشگاه اصفهان بازديد كردند كه در نتيجه آن سه مورد تفاهم نامه همكاري بسته شد و تعدادي ديگر نيز براي امضاي تفاهم نامه در حال بررسي است.

وضع بودجه پژوهشي وخيم است
وي با تاكيد بر بحران كسري بودجه در دانشگاه اصفهان، افزود: هر چند بحران مالي را پشت سر گذاشته‌ايم، اما بايد براي مباحث پژوهشي و تامين اعتبار فكري كرد. در اين زمينه وضع بسيار وخيم است زيرا 84 درصد بودجه دانشگاه صرف حقوق و دستمزد اعضاي هيئت علمي و پرسنل مي‌شود.
رييس دانشگاه اصفهان ادامه داد: با 16 درصد بودجه باقي مانده نيز بايد حق التدريس‌ها، تغذيه، اياب و ذهاب و ... هزينه شود. بنابراين بودجه‌اي براي فعاليت‌هاي پژوهشي باقي نمي‌ماند.
طالبي با بيان اينكه راهي به جز تامين بودجه پژوهشي از طريق پژوهش‌ها باقي نمي‌ماند، اضافه كرد: سياست دانشگاه اصفهان و راهكاري كه ارايه مي‌دهد اين است كه درآمدهاي اختصاصي برآمده از پژوهش‌ها را صرف پژوهش كنيم. در اين راستا با سازمان‌ها و صنايع وارد مذاكره شديم تا مشكلات آنها را رفع و پژوهش‌هاي مورد نيازشان را انجام دهيم و اين گونه بودجه‌هاي پژوهشي را از طريق پژوهش به دست آوريم.
وي با اشاره به پذيرفته شدگان كارشناسي ارشد و دكتري در دانشگاه اصفهان، تصريح كرد: امسال 1600 دانشجوي كارشناسي ارشد در دانشگاه اصفهان مشغول به تحصيل مي‌شوند كه علاوه بر آنها 20 تا 25 درصد دانشجو از طريق استعداد درخشان پذيرش مي‌شوند بنابراين امسال دو هزار دانشجوي كارشناسي ارشد در دانشگاه اصفهان به تحصيل مشغول مي‌شوند. همچنين 500 دانشجوي دكتري نيز به تحصيل خواهند پرداخت.
رييس دانشگاه اصفهان خاطر نشان كرد: اگر اين تعداد عظيم دانشجو را به سمت پژوهش راهنمايي كنيم و پذيرش را با معيارهاي پژوهشي انجام دهيم به عنوان نمونه براي جذب هيئت علمي، پژوهش را معيار قرار دهيم، گستره وسيعي از دانشجويان خود را به سمت پژوهش سوق مي‌دهيم.
طالبي با بيان اينكه زيرساخت‌هاي مناسب براي تحصيلات تكميلي تامين نشده است، گفت: به سمت تحصيلات تكميلي حركت كرديم ولي زيرساخت‌هاي آن را تامين نكرديم. براي اين كار ابتدا بايد بودجه پژوهشي را تامين كنيم و سپس زيرساخت‌هاي ديگر را فراهم سازيم.

تعطيلي خوابگاه به دليل كمبود آب

وي با اشاره به مشكل آب در دانشگاه اصفهان، اظهار كرد: در نتيجه ناهنجاري‌هاي اداري همچون كمبود آب مجبور شديم برخي خوابگاه‌ها را تعطيل كنيم و در نتيجه آن دانشجوياني را كه در تابستان خوابگاه مي‌خواستند از 600 نفر به 180 نفر رسانديم. اين يعني محروم شدن 400 نفر دانشجو كه بالقوه مي‌توانستند فعاليت پژوهشي داشته باشند.
رييس دانشگاه اصفهان افزود: كلنگ مركز رشد علوم انساني در دانشگاه اصفهان زده شده و معاونت پژوهشي دانشگاه با شهرك علمي تحقيقاتي در اين زمينه اقدامات لازم را انجام داده تا شاهد مركز رشد مناسب و در شان دانشگاه اصفهان باشيم.
تعداد بازدید:
7
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal