جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
English/العربيه
تازه ها
1393/09/09
سرپرست دانشگاه اصفهان:تداوم شرايط موجود به نفع دانشگاه‌هاي كشور نيست
سرپرست دانشگاه اصفهان:تداوم شرايط موجود به نفع دانشگاه‌هاي كشور نيست" class = "b1 file1 showcommunique2file1 img-responsive">

ايسنا سياسي  9:56:13 1393/08/27

938-5392-5 كد خبر

وزارت علوم به‌عنوان متولي بخش سرنوشت‌ساز جامعه يعني قشر دانشجو پس از روي كار آمدن دولت يازدهم با فراز و نشيب‌هاي فراواني در اين مدت روبه‌رو بوده است اختلاف‌نظر دولت و مجلس باعث شده تا اين وزارت خانه همچنان سكان‌دار ثابتي نداشته باشد و كشتي علمي كشور بر امواج طوفان اختلافات به اين‌سو آن‌سو رود.

با توجه به اينكه مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني امروز بررسي صلاحيت فخرالدين احمدي دانش آشتياني وزير پيشنهادي علوم، تحقيقات و فن‌آوري را در دستور كار قرار داده است، نگاه دانشگاهيان به وضعيت وزارت علوم و خواسته‌هايشان در گفت‌وگو ايسنا موردبررسي قرارداده‌ايم.

سرپرست دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه اصفهان، با اعتقاد به اينكه وزارت علوم و جامعه دانشگاهي كشور اكنون در يك بلاتكليفي بزرگ به سر مي‌برد اظهار كرد: تداوم شرايط موجود به نفع دانشگاه‌هاي كشور نيست.

هوشنگ طالبي با ابراز اميدواري نسبت به ايجاد تعامل سازنده ميان مجلس و دولت براي انتخاب وزير علوم افزود: اداره شدن دانشگاه‌ها و وزارت علوم توسط سرپرست جزئي از بلاتكليفي حاصل از عدم انتخاب وزير علوم است چراكه سرپرست هيچ‌گاه از قاطعيت و اختيار يك رييس يا وزير براي تصميم‌گيري برخوردار نيست و اميدواريم فردا مجموعه مجلس با در نظر گرفتن همه شايستگي‌هاي آقاي دانش آشتياني» راي اعتماد خود را صادر كند.

وي در خصوص نحوه فعاليت‌هاي فرهنگي و سياسي دانشجويان از زمان تصدي خود به‌عنوان سرپرست دانشگاه اصفهان گفت: دانشگاه اصفهان از وجود دانشجويان خوب، عاقل و بااستعدادي بهره مي‌برد. افرادي كه به‌واسطه جوان بودن از شور ويژه‌اي برخوردار هستند و سعي دارند با تمرين فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي اين شور را به يك شعور تبديل كنند به همين دليل نيز مسئولان دانشگاه در ماه‌هاي گذشته همه تلاش خود را به كار گرفته‌اند تا زمينه انجام فعاليت‌هاي اجتماعي، فرهنگي و سياسي منطقي را براي آن‌ها فراهم كند و تاكنون نيز در اين هدف خود تا حدود زيادي موفق بوده است.

سرپرست دانشگاه اصفهان با تأكيد دوباره بر ايجاد تعامل مجلس با دولت در انتخاب وزير پيشنهادي علوم ادامه داد: آقاي دانش آشتياني نيروي كارداني است كه به قوانين و مقررات آموزش عالي كشور آشنا است و نسبت به زواياي مختلف آن شناخت كامل دارد به همين دليل نيز اميدواريم فردا نمايندگان مجلس با دادن راي اعتماد به وزير پيشنهادي علوم زمينه حل مشكلات دانشگاه‌ها، سرپرستان دانشگاه و وزارت علوم را فراهم كنند.

وزير علوم شفافيت در فضاي علمي حاكم كند

همچنين همايون سليماني در بيان انتظارات دانشجويان از سكان‌دار آينده وزارت علوم اظهار كرد: اعطاي اختيارات مديريتي بيشتر به مسئولان دانشكده‌ها در مواردي مانند عزل و نصب روساي دانشگاه‌ها يا دانشكده‌ها، تصحيح آيين‌نامه‌هاي قديمي به‌ويژه آيين‌نامه‌هاي مربوط به شوراهاي صنفي، انجمن‌هاي علمي و تشكل‌هاي مستقل، تقويت و حمايت بيشتر از فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري از طريق تخصيص بودجه‌هاي تعريف‌شده براي انجام برنامه‌ها و برگزاري جشنواره‌هاي مختلف و برخورد قاطعانه در برابر حركت‌هاي خودسرانه و تبديل فضاي دانشگاه به يك فضاي امنيتي ازجمله اقداماتي است كه لازم است وزير علوم آينده در برنامه‌هاي خود به آن‌ها توجه كند.

عضو هيئت تحريريه نشريه فرهنگي-سياسي آزاد كوه دانشگاه صنعتي اصفهان در ادامه افزود: وزارت علوم علاوه بر اينكه بايد در راستاي قطع نفوذ شريان‌هاي سياسي خارج از دانشگاه حداكثر تلاش خود را به كار بگيرد لازم است اعتبارات بيشتري را نيز براي انجام كارهاي پژوهشي در محافل و درس گروه‌هاي دانشگاهي خارج از كشور در اختيار دانشجويان نخبه سراسر كشور قرار دهد.

سليماني در تشريح مهم‌ترين مطالبه دانشجويان از وزارت علوم تصريح كرد: وزارت علوم بايد از شجاعت كافي برخوردار باشد و در پيگيري و افشاي پرونده‌هاي فساد علمي با هر كيفيتي تمام توان خود را به كار بگيرند و براي حاكم سازي شفافيت در فضاي علمي جامعه تلاش كند.

وي در واكنش به اظهارات عده‌اي مبني بر متهم كردن وزير علوم به داشتن يك شخصيت وابسته و غيرمستقل خاطرنشان كرد: اين اتهامات حاصل جوسازي‌هاست چراكه صرف سياسي بودن يك شخصيت علمي دليل منطقي براي انگ زدن به او محسوب نمي‌شود.

عضو هيئت تحريريه نشريه فرهنگي-سياسي آزاد كوه دانشگاه صنعتي اصفهان به پويايي علمي دانشگاه‌ها در 15 ماه گذشته اشاره و اظهار كرد: فرجي دانا در جريان استيضاح خود به‌روشني از آماري سخن گفت كه بيانگر نشاط علمي و تعالي فكري در دانشگاه‌ها در زمان تصدي كوتاه وي در وزارت علوم بود و دانشجويان دانشگاه‌ها نيز نه‌تنها از احياي دوباره فعاليت‌هاي فرهنگي در فضاي دانشگاه رضايت داشتند بلكه انگيزه بيشتري نيز براي تحصيل و كسب علم در آن‌ها ايجادشده بود.

سليماني درباره ارزيابي فعاليت‌هاي فرهنگي دانشگاه صنعتي اصفهان گفت: در مقايسه با يك سال گذشته فعاليت‌هاي فرهنگي دانشگاه صنعتي اصفهان بسيار بهتر شده است و هرچند مسئولان دانشگاه هنوز هم در خصوص برگزاري نشست‌هاي انتقادي پيرامون سياست‌هاي دولت گذشته خط قرمزهايي را تعريف كرده و حساسيت‌هايي دارند اما انعطاف آن‌ها نسبت به فعاليت تشكل‌هاي دانشجويي بسيار بيشتر شده است.

وزير علوم با مجلس تعامل داشته باشد

همچنين محمدحسين اميني هرندي در انتقاد نسبت به سياست‌هاي وزارت علوم در دولت يازدهم اظهار كرد: شروع مشكلات در اين وزارت خانه با انتخاب روساي دانشگاه‌ها و حرف‌وحديث‌ها آغاز شد. عدم هماهنگي ميان وزير سابق علوم و شوراي عالي انقلاب فرهنگي چالش ديگري بود كه وزارت علوم و فضاي آموزش عالي كشور را تحت تأثير خود قرارداد و راي گيري‌هاي مكرر بر سر انتخاب روساي دانشگاه از يك‌سو و عدم موافقت شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشخاص معرفي‌شده از سوي ديگر چرخه فرساينده‌اي را بر فضاي علمي كشور تحميل كرد.

دبير انجمن اسلامي دانشجويي دانشگاه اصفهان مدعي شد: داشتن روحيه استقلال ازجمله ويژگي‌هاي لازم يك وزير علوم است درحالي‌كه در زمان تصدي وزير علوم سابق تصميم‌گيرنده‌هاي متعددي در اين وزارت خانه ايفاي نقش كرده‌اند به‌طوري‌كه انتخاب برخي روساي دانشگاه‌ها با نظر نزديكان وزير علوم صورت مي‌گرفته است.

اميني هرندي در جمع‌بندي سخنان خود تصريح كرد: آنچه متصدي وزارت علوم انتظار مي‌رود اين است كه اين شخص علاوه بر برخورداري از يك جايگاه رفيع، مناسب و شايسته ازنظر رتبه‌بندي علمي داراي سابقه كار مديريتي بوده و با اهتمام بر استقلال رأي تعامل خوب و قابل قبولي را با اعضا شوراي عالي انقلاب فرهنگي و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ايجاد كند.

وي در خصوص ارزيابي اقدامات فرهنگي دانشگاه اصفهان اظهار كرد: هرچند طي يك سال گذشته مديران فرهنگي دانشگاه اصفهان در قبال فعاليت‌هاي دانشجويي بدون هيچ‌گونه رفتار جناحي و رويكرد سياسي عمل كرده‌اند اما به‌صورت كلي مي‌توان گفت كه براي تصدي مقام معاونت فرهنگي دانشگاه اصفهان گزينه‌هاي بهتري نيز وجود داشتند.

پويايي فضاي آموزش عالي كشور وابسته به تضارب آرا است

دبير تحريريه نشريه فرهنگي-سياسي گفتمان در دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان با تقسيم مطالبات دانشجويي در سه محور عمده اظهار كرد: برگزاري كرسي‌هاي آزادانديشي، اعمال شايسته‌سالاري تحصيلي و ايجاد عدالت علمي در دانشگاه‌ها سه مسئله مهمي است كه فكر دانشجويان را به خود مشغول داشته و دغدغه بدنه دانشجويي را برمي‌انگيزد.

سهيل گلچين بابيان اينكه پويايي فضاي آموزش عالي كشور وابسته به تضارب آراست افزود: برپايي كرسي‌هاي آزادانديشي موردتوجه مقام معظم رهبري نيز بوده است و وزير علوم آينده كشور بايد سياست‌هاي خود را در راستاي ايجاد فضاي آزاد نقادي در دانشگاه‌ها قرار دهد چراكه اگر چراغ نقادي در دانشگاه‌ها خاموش شود فضاي علمي جامعه به شرايط 8 سال گذشته دچار مي‌شود و به‌اين‌ترتيب پيش‌بيني آينده علمي جامعه نيز در هاله‌اي از ابهام فرو خواهد رفت.

وي با اشاره به سخنراني رييس‌جمهور در جمع اساتيد دانشگاه‌هاي كشور گفت: امروز دانشگاه‌ها توليدگر مقالات علمي هستند بدون آنكه بازتاب علمي اين مقالات در فضاي كاربردي علمي و صنعتي جامعه ديده شود و اگر مسئولان ارشد كشور به دنبال مرتفع سازي دردهاي جامعه و به حركت درآمدن چرخ‌هاي صنعت كشور هستند بايد اجازه اظهارنظر صريح در خصوص مسائل و چالش‌هاي موجود در جامعه به دانشجو داده شود.

گلچين ادامه داد: تا زماني كه براي تاييد موضوعات پايان‌نامه در دانشگاه‌هاي كشور از اهرم خط قرمز و خاكستري استفاده مي‌شود خروجي دانشگاه‌ها دردي از جامعه امروز ايران دوا نمي‌كند به‌عنوان‌مثال يك دانشجوي رشته علوم انساني كه در رشته‌اي مانند جامعه‌شناسي تحصيل مي‌كند چگونه مي‌تواند پايان‌نامه‌اي بنويسد كه خطوط قرمز تعيين‌شده توسط دانشگاه را زير پا نگذارد و درعين‌حال دردي از دردهاي جامعه خود را نيز درمان كند؟! آيا مي‌توان از دردها و چالش‌هاي جامعه سخن گفت اما به موضوعاتي مانند طلاق و اعتياد اشاره نكرد؟

شايسته‌سالاري علمي در دانشگاه‌ها اعمال شود

دبير تحريريه نشريه فرهنگي-سياسي گفتمان دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان با مدنظر قرار دادن مسئله شايسته‌سالاري علمي در دانشگاه‌ها اظهار كرد: نسل جوان امروز يكي از شاخصه‌هاي برجسته ايران محسوب مي‌شود به‌طوري‌كه مي‌توان گفت هر خانواده ايراني به‌واسطه تحصيل حداقل يك فرد از اعضاي خود در دانشگاه به‌نوعي با بدنه علمي دانشگاه در تماس است و بااين‌وجود اگر قرار باشد كه مناسبات شايسته‌سالاري در دانشگاه رعايت نشود درنهايت عرصه علمي كشور پذيراي افرادي خواهد بود كه بالياقت پايين علمي به اين فضا راه‌يافته‌اند و بدون داشتن شايستگي‌هاي لازم مراتب رشد و ترقي را پيموده‌اند.

گلچين گفت: جامعه در فضاي علمي مبتني بر عدم شايسته‌سالاري دچار دور باطلي خواهد شد كه در آن صنعت و اقتصاد كشور هرگز نخواهند توانست به پويايي و توسعه كمي و كيفي دست يابند و كشور با يك معضل و فاجعه بزرگ روبه‌رو خواهد شد.

وي با مثبت ارزيابي كردن برخورد جدي فرجي دانا در مسئله بورسيه‌هاي علمي غيرقانوني افزود: اگر بتوان به معضل عدم شايسته‌سالاري در برخي عرصه‌ها با ديده اغماض نگاه كرد و آن را مورد چشم‌پوشي قرارداد اما فضاي آموزش عالي كشور را به‌هيچ‌عنوان نمي‌توان با تعاريفي ازاين‌دست مورد تساهل و تسامح قرارداد چراكه معيار شايسته‌سالاري در دانشگاه‌ها به‌وضوح قابل تميز و تشخيص بوده و اعمال نگاه سليقه‌اي به دانشجويان ظلم آشكار مسئولان به حوزه آموزش عالي كشور است.

دبير تحريريه نشريه فرهنگي-سياسي گفتمان دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان با اشاره به اصل سي‌ام قانون اساسي خاطرنشان كرد: در اين اصل از قانون اساسي دولت موظف شده است كه وسايل آموزش‌وپرورش رايگان را براي همه ملت تا پايان دوره متوسطه فراهم كند و وسايل تحصيلات عالي را تا سرحد خودكفايي كشور به‌طور رايگان گسترش دهد.

گلچين ادامه داد: بااين‌وجود هرساله بخشي از سهميه پذيرش دانشگاه‌هاي دولتي كاسته شده و به بخش پرديس دانشگاه‌ها كه نيازمند پرداخت شهريه نيز هست افزوده مي‌شود كه بروز اين پديده در فضاي آموزش عالي كشور در عمل با عدالت علمي در جامعه منافات دارد چراكه باوجود شايستگي‌هاي علمي يك فرد براي تحصيل در يك‌رشته پرطرفدار دانشگاهي ممكن است خانواده اين فرد توانايي پرداخت هزينه‌هاي سرسام‌آور پرديس دانشگاه‌هاي بين‌المللي و يا سراسري را نداشته باشند.

دبير تحريريه نشريه فرهنگي-سياسي گفتمان دانشگاه آزاد اسلامي واحد گفت: امروز دغدغه اصلي دانشجويان وقوع احتمالي اين پديده است كه مبادا وزير علوم آينده بر سر حقوق مسلم دانشجويان كشور با ديگران معامله كند و دانشجويان دانشگاه‌ها اميدوار هستند وزارت علوم در آينده براي گريز از فشار برخي افراد دانشجويان را از حق مسلم تحصيل محروم نكند.

دولت سعي كرده تا دانشگاه را به دانشگاهيان واگذار كند

همچنين دبير كانون راه اميد دانشگاه اصفهان بابيان اينكه هدف مردم از انتخاب حسن روحاني بروز تغييرات همه‌جانبه بود، اظهار كرد: پس از 22 خرداد 92 تغييرات به‌تدريج و به‌آرامي در كشور بروز كرد اما ورود اين تغييرات در دانشگاه‌ها به علت عدم تعامل مجلس و دولت طي ماه‌هاي نخستين فعاليت دولت يازدهم و پس‌ازآن با سرعت بسيار كندتري همراه بود.

نويد خدامي افزود: انتخاب ديرهنگام وزير سابق علوم، اميد دوباره‌اي به مجموعه دانشگاهي كشور بازگرداند و شادي آن‌ها از گشايش فضاي امنيتي دانشگاه‌ها را تكميل كرد بااين‌وجود اين خرسندي نيز دوام زيادي نيافت و استيضاح فرجي دانا جامعه علمي كشور را وارد فضاي ويژه‌اي كرد.

وي حق استيضاح و اعطاي رأي اعتماد مجلس به گزينه‌هاي پيشنهادي دولت را از دو منظر مورد تحليل قرارداد و گفت: اگرچه مجلس حق استفاده از ابزارهاي نظارتي خود را به‌عنوان يك قوه مستقل دارد اما به نظر مي‌رسد بخشي از اختلاف‌نظرهاي مجلس در قبال رأي دولت با اهداف سياسي انجام مي‌شود.

خدامي سابقه علمي همه گزينه‌هاي پيشنهادي دولت براي وزارت علوم را درخشان دانست و ادامه داد: دولت همواره سعي كرده تا دانشگاه را به دانشگاهيان واگذار كند و تاكنون نيز عملكرد بيشتر سرپرستان و روساي دانشگاه‌ها در سراسر كشور ازجمله اصفهان خوب و قابل‌قبول بوده است.

دبير كانون راه اميد دانشگاه اصفهان افزود: مسئولان دانشگاه اصفهان در دولت يازدهم برخلاف دوره مشابه آن در دولت قبلي تلاش كرده‌اند تا به خلاقيت‌هاي دانشجويان اهميت دهند، به دانشجوي فعال احترام بگذارند و همه نظرات را موردتوجه و بررسي قرار دهند و اين نشان‌دهنده اين است كه وزارت علوم به‌جاي پرداختن به فعاليت‌هاي صرفاً تكليف‌مدار و حركت در مدار روزمره‌گي سعي در برآورده كردن نيازهاي برحق و قانوني دانشجويان كشور را دارد.

تعداد بازدید:
3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal