جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
English/العربيه
تازه ها
نوآوري و برنامه ريزي" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
نوآوري و برنامه ريزي

با تأمل در مجموعه دستاورد‌هاي بشر، به آساني در مي‌يابيم كه ساده‌ترين لوازم موجود محصول خلاقيت و نوآوري انديشمنداني بوده‌اند كه در طول سال‌ها با تكامل انديشه‌ها، نظريه‌ها و ابتكار‌‌ها به شكل امروزي خود درآمده است.

با تأمل در مجموعه دستاورد‌هاي بشر، به آساني در مي‌يابيم كه ساده‌ترين لوازم موجود محصول خلاقيت و نوآوري انديشمنداني بوده‌اند كه در طول سال‌ها با تكامل انديشه‌ها، نظريه‌ها و ابتكار‌‌ها به شكل امروزي خود درآمده است و در آغاز با ابتدايي‌ترين شكل خود در ذهن يك انسان خلاق به وجود آمده، سپس در مسير گذشت زمان شكل كامل‌تري يافته است.
اين اصل حتي رشد ذهن بشر را نيز در بر مي‌گيرد، به طوري كه امروز مفاهيم ذهني بشر، مجموعه‌اي از طرح‌ها‌ي تكامل يافته است كه در گذشته در شكل‌هاي ابتدايي در ذهن هزاران خلاق جوانه زده و هر يك بنا به قدر توانايي خويش در تكميل آن‌ها كوشيده‌اند.
 در اين فرايند، همواره متفكران با بهره‌كيري از تجارب و تلاش گذشتگان، بالفعل كردن استعداد‌هاي نهفته خويش و افزايش توان درست ديدن بود‌ها و نبود‌ها، در جهت ارايه يك مفهوم جديد گام برداشته‌اند و به واقعيتي جديد دست يافته‌اند، به يقيين قدرت خلاقيت بشر زمينه خاصي ندارد و گستره آن همه فعاليت‌هاي بشري را شامل مي‌شود.
مي‌گويند خلاقيت، به كارگيري توانايي‌‌هاي ذهني، براي به وجود آوردن يك فكر جديد است. بر مبناي اين تعريف گفته مي‌شود، خلاقيت در هر نوع فعاليتي صورت مي‌گيرد و هرگز به نوعي خاص از يك فعاليت محدود نمي‌شود.

خلاقيت يكي از مهم‌ترين عناصر تداوم حيات سازمان‌ها محسوب مي‌شود زيرا سازمان‌هاي زنده همواره به بازسازي، از طريق هماهنگ كردن اهداف و شرايط موجود و اصلاح روش‌هاي دست‌يابي به اهداف، نيازمندند. اگر در سازماني روح خلاق وجود نداشته باشد به تدريج از ميان خواهد رفت، زيرا تأثير عمده تغييرات محيطي، ضرورت ايجاد تغيير مثبت را اجتناب‌ناپذير ساخته است.
آن چه امروز ضروري به نظر مي‌رسد، شناخت و يافتن راهكارهايي براي سازگاري با تغييرات احتمالي است لذا هر سازماني بايد از پيش براي چنين تغييراتي آماده باشد يا اين كه خطر مواجهه با وضعيت‌هاي ناشناخته را بپذيرد. خلاقيت با دست‌يابي به فكر‌هاي جديد و نوآوري در كاربرد اين فكر‌ها شكل مي‌گيرد.
به همين دليل خلاقيت به تنهايي كافي نيست، فكر بايد به عمل نيز درآيد و لازمه آن استفاده از فكر‌هاي جديد در حوزه برنامه‌ريزي است، زيرا برنامه‌ريزي موفق، نيازمند افكار و ايده‌هاي نو و كاربردي فراواني است و موفقيت نهايي هر سازمان، به توانايي برنامه‌ريزي آن سازمان در به كار‌گيري افكار جديد بستگي دارد.

تاریخ:
1387/02/7
تعداد بازدید:
1294
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal