جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
English/العربيه
تازه ها
نگاهي به كتاب خلاصه‌الاشعار و زبده‌الافكار" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
نگاهي به كتاب خلاصه‌الاشعار و زبده‌الافكار

كتاب خلاصه‌الاشعار و زبده‌الافكار كه مورد بررسي و تنظيم و تصحيح استاد عبدالعلي اديب برومند قرار گرفته بخش مربوط به شعراي اصفهان و بخش آخر تذكره خلاصه‌الاشعار و زبده‌الافكار تأليف مير‌تقي‌الدين كاشاني معروف به ميرتذكره مي باشد.

مير‌تقي‌الدين فرزند شرف‌الدين حسيني كاشاني است كه در كاشان زاده شده و متخلص به ذكري بوده است.

عمده تحصيلات اين تذكره نويس در كاشان بوده و معلومات ادبي و رموز شاعري را نزد مولانا محتشم كاشاني فرا گرفته است. ديوان محتشم كاشاني به سفارش خود او توسط مير‌تقي‌الدين گرد‌آوري شده است.

تقي‌الدين در سال 987 هـ  به اصفهان سفر كرده و در سال 990 به عتبات مشرف شده و در سال 1010 به همدان كوچيده و در هر سفر به ديدار شاعران مورد نظر توفيق يافته است.

در اصفهان عبدالباقي شكوهي را ديده و در سفر عتبات با ناطقي استر‌آبادي همراه بوده است. مؤلف تذكره عرفات‌العاششقين درگذشت وي را بين سال‌هاي 1022 - 1024 نوشته و آنچه از تذكره خود او بر مي‌آيد تا سال 1016 در قيد حيات بوده است. تعداد شعري كه از شاعران همزمان خود نقل كرده اكثراً به درازا كشيده و از اين رو خدمتي بزرگ به سخنوراني كه ديواني ترتيب نداده و يا اشعار‌شان در دسترس قرار نگرفته، كرده است.

در كتاب خلاصه‌الاشعار و زبده‌الافكار، شرح حال 47 شاعر ذكر شده كه آثار‌شان جز اشعار حكيم شفايي به چاپ نرسيده است

شاعران برگزيده در اين بخش عبارتند از شكيبي اصفهان، نوري، حكيم شفايي، ضميري اصفهاني، پيري نيكي اصفهاني، بابا شاه و چند نفر ديگر كه در مكتب وقوع  و شيوه‌‌ي معني طرازي اشعار خوبي از خود به يادگار گذاشته‌اند.

براي اصفهان و اصفهاني بسيار مغتنم مي باشد به ويژه آن كه چند تن از شاعراني كه در اين تذكره ياد شده‌اند از سخن گستران بلند پايه زمان خود هستند و اشعار فراواني از آنان آورده شده كه در خور توجه است، از آن جمله ضميري اصفهاني است كه شعرش هم از لحاظ كيفيت و هم كميت داراي اهميت است.

اخبار مرتبط: يخ بسته نوجواني من پشت چارباغ...

تاریخ:
1387/02/29
تعداد بازدید:
1568
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal