جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
English/العربيه
تازه ها
معرفي كتب تزييني و لاتين" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
معرفي كتب تزييني و لاتين

هر كتابخانه گنجينه اي دارد كه گنج آن كتابخانه و قلب آن محسوب مي شود؛ پس پنهان است و آشنايي با آن براي بسياري غير ممكن...

هر كتابخانه گنجينه اي دارد كه گنج آن كتابخانه و قلب آن محسوب مي شود؛ پس پنهان است و آشنايي با آن براي بسياري غير ممكن. در كتابخانه مركزي و مركز اسناد دانشگاه اصفهان نيز ، بخشي است كه درب آهني گاوصندق آن نشان از قدمت و ارجمندي محتويات آن دارد. در‌ آنجا چند دسته كتاب به عزت و احترام نگهداري مي شود.


كتب تزئيني

هم چنان كه معمول تمام كتابخانه هاي دنياست كتاب هايي كه جنبة تزئيني و عكسي دارد براي حفاظت بيشتر در جايي غير از مخزن اصلي نگه داري مي شوند . اين نوع كتاب ها يا ديوان هاي شعراي بزرگ است كه در قطع هاي رحلي و بزرگتر با كاغذ گلاسه و خط خوش و مذهب به چاپ رسيده و يا كتاب هايي است كه عكاسي يا نقاشي يا خطاطي مجموعه آفرينش هاي خود را انتشار داده است . شمار اين دست كتب در مجموعه ما حدود 800  جلد است.


كتب لاتين ناياب

در مجموعة گنجينة كتب خطي دانشگاه اصفهان حدود سه هزار جلد كتاب لاتين ناياب نيز حفاظت مي شوند . اين كتاب ها اغلب عمري دويست ساله دارند  و شامل مجموعه كتب ايران شناسي است. از كتاب هايي كه بزرگان انگليسي يا فرانسه زبان راجع به تاريخ و ادب ايران نوشته اند تا سفرنامه ها خارجياني كه در قرن ها پيش به كشورمان آمده ، سفر خود را رشتة تحرير در آورده و در موطن خود چاپ كرده اند . از اين دست سفرنامه هايي يافت مي شوند كه تا به امروز ترجمه نگشته اند.  


چه مي كنيم ؟

امر سياست گزاري هاي كلان بخش نفايس كتابخانه مركزي و مركز اسناد دانشگاه اصفهان بر عهدة شورايي است به نام « شوراي نسخ خطي » كه متشكل از معاونت محترم تحقيقات  و فناوري دانشگاه ، معاونت محترم آموزشي دانشگاه ، رياست كتابخانه مركزي و مركز اسناد و چند نفر از اساتيد رشته هاي مرتبط مي باشد . همه كوشش اين مجموعه در جهت خدمات دهي بهتر و سريع تر به مراجعين عزيز و ارتقاء روز به روز گنجينة موجود است . در همين رابطه بايد فعاليت دانشگاه را در عكس برداري ديجيتالي از كلية كتب خطي و نوادر كتب چاپ سنگي بررسي كرد . با تصويربرداري ديجيتالي از اين كتب مراجعين مي توانند در چند دقيقه به منبع مورد نظر خود رسيده و از همة امكانات يك فايل كامپيوتري سود جويند . نيز « فهرست كتب خطي كتابخانه مركزي و مركز اسناد دانشگاه اصفهان » به زودي زود توسط دانشگاه اصفهان به چاپ خواهد رسيد.  علاوه بر آن چند نسخة ارزشمند ديگر برگزيده شده و در نوبت تصحيح يا چاپ عكسي قرار دارند.

اخبار مرتبط:

انواع نسخ خطي
معرفي كتب سنگي و تزييني

تاریخ:
1387/03/21
تعداد بازدید:
1322
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal