جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
بياض تاج الدين احمد وزير" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
بياض تاج الدين احمد وزير

از ميان كتاب هاي خطي گنجينة مركز اسناد كتابخانه مركزي دانشگاه اصفهان ، كتابي كه بيش از همه شهرت يافته، كتاب "بياض تاج الدين احمد وزير" مي باشد.

به گزارش وب سايت خبري UINews اين كتاب به سال 1353 به  مناسبت پنجمين كنگرة تحقيقات ايران شناسي كه در شهريور همان سال در دانشگاه اصفهان برگزار شد، به همت دكتر ايرج افشار و مرتضي تيموري به صورت عكسي ( فاكسي ميله ) توسط انتشارات دانشگاه اصفهان منتشر شد كه پس از مدت كوتاهي شهرت كتاب به سراسر جهان رسيد.

ايرج افشار در مقدمة كتاب راجع به اهميت آن آورده است "از ميان نسخ موجود در اصفهان جنگ تاج الدين احمد وزير كه اينك كتابخانة مركزي دانشگاه اصفهان نگاه بان آن است، يكي از وثائق تاريخي گران قدر و يكي از آثار فرهنگي قرن هشتم هجري است كه وضع ادبي و حوزة علمي ناحية فارس را به ترتيب جالب توجهي، آينه وار به ما و آيندگان مي نمايد و اطلاعات دست اول از ارباب ادب و علم و اعيان و رجال آن روزگار ]را[ در اختيار ما مي گذارد. اين نسخة نفيس يكتا بياضي است حاوي هفتاد و هشت فقره و قطعه و بند، يادداشت و شعر و ديگر يادگار گونه هايي كه نويسندگان متعدد از خود يا از آثار ديگران در آن تحرير و كتابت كرده اند."

{mosimage}

درباره نكات ارزشمند اين فهرست بايد گفت يكي از غزل هاي حافظ در ص 437 كتاب آمده كه در بالاي آن ذكر شده است "لمولانا شمس الدين حافظ ـ دام فضله" كه نشان مي دهد در زمان حيات حافظ اين غزل شيوا به نگارش درآمده است. (تصوير فوق) مطلع غزل اين است "خدا كه صورت ابروي دلگشاي تو بست / گشاد كار من اندر كرشمه هاي تو بست"

چاپ عكسي اين مجموعه و فهرستي كه آقاي مرتضي تيموري بر آن نوشتند، گنجينة نسخ خطي دانشگاه اصفهان را در جهان بلند آوازه كرد. پس از آن از اين مجموعة ارجمند مقالات و آثار زيادي در تحقيق يا تصحيح قسمت هايي از آن به چاپ رسيده است كه شايد مهمترين آن كار دكتر علي زماني علويجه باشد كه موفق شد كل كتاب بياض مذكور را تصحيح و در دو جلد به سال 1381 توسط انتشارات مجمع ذخاير اسلامي به چاپ برسانند.

كتاب مجموعه اي است از نظم و نثر به زبان هاي فارسي و عربي كه با خطوط مختلف و توسط اشخاص مختلف و در موضوعات مختلف به رشتة تحرير در آمده است.

تاریخ:
1387/03/28
تعداد بازدید:
1602
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal