جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
English/العربيه
تازه ها
استاد دانشگاه اصفهان: آمريكا براي حضور خود به بي‌ثباتي در منطقه دامن مي‌زند" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
استاد دانشگاه اصفهان: آمريكا براي حضور خود به بي‌ثباتي در منطقه دامن مي‌زند
استاد دانشگاه اصفهان گفت: آمريكا براي تداوم حضور خود در منطقه خاورميانه به بروز بي‌ثباتي در منطقه دامن مي‌زند.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، حسين مسعودنيا استاد دانشگاه اصفهان در دومين روز از همايش بين‌المللي خليج فارس در دفتر مطالعات سياسي و بين‌الملل وزارت امورخارجه گفت: تا پيش از دهه 1970 تامين امنيت در خليج فارس از سوي نيروهاي خارجي و به خصوص انگليسي‌ها صورت مي‌گرفت و با پايان حضور انگليس در خليج فارس تامين امنيت در خليج فارس با چالش جدي مواجه بود.
وي افزود: با خروج نيروهاي انگليسي به دليل نقش پررنگ نيروهاي منطقه‌اي زمينه‌هاي همكاري براي ثبات و تامين امنيت شكل جدي نيافته است.
استاد دانشگاه اصفهان خاطرنشان كرد: قبل از انقلاب اسلامي بر اساس دكترين نيكسون ايران تامين امنيت منطقه را بر عهده داشت و بعد از انقلاب تشكيل شوراي همكاري خليج فارس و حضور نيروهاي خارجي را در منطقه شاهد بوديم.
وي تصريح كرد: يكي از عوامل موثر در همكاري‌هاي فرهنگي، اشتراكات فرهنگي است اما رقابت‌ ايدئولوژيك بين ايران و عربستان و تعارض عرب و عجم يكي از دلايل اختلاف در اين منطقه است.
مسعودنيا نقش ايران در تحقق همگرايي پس از سال 2001 را موثر دانست و افزود: پايان جنگ اول خليج فارس نقطه پاياني شوراي همكاري خليج فارس بود، ايران در دهه 90 طرح تامين امنيت و خليج فارس با كمك همه كشورهاي منطقه را مطرح كرد.
وي افزود: پس از 11 سپتامبر سياست آمريكا در قبال كشورهاي منطقه تغيير كرد و دولت‌هاي هم‌پيمان آمريكا هم احساس خطر جدي كردند اما هم اكنون كشورهاي منطقه بر سر رسيدن به يك توافق در ترتيبات امنيتي با يكديگر توافق ندارند.
استاد دانشگاه اصفهان تصريح كرد: در اين شرايط ايران به سياست خود اتكايي تاكيد مي‌كند ولي كشورهاي خليج فارس قراردادهاي امنيتي خود را با آمريكا تمديد مي‌كنند.
وي راه حل برون رفت از اين شرايط را تامين امنيت از طريق انواع همكاري‌هاي امنيتي، نظامي، اقتصادي و سياسي عنوان كرد و افزود: اهميت اين ساختار امنيتي در اينجاست كه در آن امنيت به حضور ثبات و صلحي پايدار منجر مي‌شود.

تاریخ:
1387/04/2
تعداد بازدید:
756
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal