جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
English/العربيه
تازه ها
واعظ: بانكها هزينه تسهيلات دهي را كاهش داده‌اند" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
واعظ: بانكها هزينه تسهيلات دهي را كاهش داده‌اند
استاديار گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با بيان اين كه بانكها هزينه تسهيلات دهي را كاهش داده‌اند گفت: از طرف ديگر بانك نهادي است كه برخوردار از رانت وي‍ژه اي است كه نام آن را «قدرت خلق پول » مي ناميم.

محمد واعظ در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهارداشت: بانك يكي از نهادهاي تثبيت شده بشري است كه براي پاسخگويي به بعضي از نيازها از سده هاي گذشته ايجاد شده، ولي در جريان كاركردش مسايلي به وجود آورده كه با شدت و ضعف اين مسايل همچنان برقرار است.
وي افزود: كم كردن هزينه مبادلات براي دارندگان مازاد پس انداز و براي وام گيرندگان كه داراي مازاد پس انداز منفي مي باشند،‌ كاركرد اصلي بانك است.
اين اقتصاددان با تاكيد بر اينكه ارتباط بين پس انداز كننده و وام گيرنده بايد به شكل چهره به چهره و فردي باشد افزود: بدون حضور بانك، اين مساله خود به خود انواع هزينه هاي اين كار مثل شناسايي هزينه هاي نظارت بر حسن استفاده از مبلغ وام و هزينه هاي مربوط به استفاده از وثايق براي هر واحد پول وام داده شده را بالا مي برد، اما با استقرار نهاد مالي (با تكيه با صرفه جويي) متوسط هزينه هاي هر واحد وام كاسته مي شود.
وي افزود: از اين رو است كه معمولا با رواج استقراض يا وام از طريق شبكه بانكي، نرخ هزينه وام يا نرخ بهره كاهش مي يابد، اما از طرف ديگر بانك نهادي است كه برخوردار از قدرت وي‍ژه اي است كه نام آن را «قدرت خلق پول » مي ناميم.
واعظ ادامه داد: بدين معنا كه بانك مي تواند با وام دادن تمام يا بخشي از پولهايي كه در مرحله اول وام داده شده و با تكرار اين كار پولي كه در واقع وجود نداشته را خلق و آنها را وام دهد و از اين طريق درآمد سرشاري كسب نمايد، از اين رو است كه گفته مي شود بانك برخوردار از رانت است.
وي در پاسخ به اين سوال كه چگونه مي توان از اولين فايده بانك بهره برد اما از ضرر رانت در امان ماند؟ افزود: در اين جا است كه ضرورت تعريف و اعمال قواعدي براي حسن انجام فعاليت بانكها مطرح مي شود.
اين اقتصاددان اضافه كرد: چنانچه اين قواعد و تنظيمات به صورت پويا برقرار نباشد، به طور طبيعي پديده هايي همچون برداشت بانكها از مانده حساب بخش دولتي و وام دادن آنها براي كسب منفعت يا انتشار چك پول بدون رعايت ذخيره تعيين شده براي آن يا گرايش به سمت نظام وام دهي پلكاني و ... رواج پيدا مي كند كه همگي ثبات پولي اقتصاد را هدف قرار مي دهد.
استاديار گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان افزود: از اين رو مساله تعريف و اعمال قواعد و تنظيمات كاركرد نظام بانكي از آن جمله تشخيص و جذب دقيق ماليات بر عملكرد بانكها يكي از ضرورتهاي مهم مديريت امروز اقتصاد ايران است.
واعظ گفت: بديهي است ساختار سنتي بانك مركزي بعيد است كه از عهده انجام چنين مسئوليتي برآيد.

تاریخ:
1387/04/2
تعداد بازدید:
837
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal