جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
English/العربيه
تازه ها
پرتال دانشگاه اصفهان، كلان شهر مجازي" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
پرتال دانشگاه اصفهان، كلان شهر مجازي

در خبري كه مدتي قبل در پايگاه اطلاع رساني روابط عمومي دانشگاه اصفهان منتشر شد به شكل اجمالي به تشريح امكانات و قابليت هاي پرتال دانشگاه اصفهان پرداختيم و اين قول را هم داديم كه در اولين فرصت به جزييات هم بپردازيم. حال در اين فرصت پيش آمده سعي خواهيم كرد...

در خبري كه مدتي قبل در پايگاه اطلاع رساني روابط عمومي دانشگاه اصفهان منتشر شد به شكل اجمالي به تشريح امكانات و قابليت هاي پرتال دانشگاه اصفهان پرداختيم و اين قول را هم داديم كه در اولين فرصت به جزييات هم بپردازيم. حال در اين فرصت پيش آمده سعي خواهيم كرد در ابتدا شما را با مركز محاسبات و فناوري اطلاعات دانشگاه و واحدهاي مختلف آن آشنا كنيم. سپس با مروري بر خدمات متنوع اين مركز، سامانه هاي اطلاع رساني، آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و اداري را برايتان معرفي نماييم و دست آخر براي آنكه به شكل عملي با سامانه ها آشنا شويد، نشاني اينترنتي و اينترانتي پايگاه هاي اطلاع رساني دانشكده ها، گروه هاي آموزشي، ادارات و نهادهاي دانشگاه اصفهان را در اختيار شما قرار دهيم.

در اينجا جا دارد از تلاش ها و زحمات مديريت و كارشناسان مركز محاسبات و فناوري اطلاعات دانشگاه اصفهان كه در تهيه و تدوين مطالب زير نهايت دقت و ظرافت را به خرج دادند، قدرداني كنيم.

تحريريه UINews

مقدمه

امروزه مفهوم "فناوري اطلاعات" مترادف يا قرين مفاهيمي همچون بهره‌وري، رشد، دانش محوري، تحول و توسعه تلقي مي‌شود. دانشگاه اصفهان به عنوان يك مركز علمي بزرگ و معتبر از بدو ورود اولين مصاديق اين فناوري در كشور با بكارگيري مجموعه‌اي از سيستم‌هاي كامپيوتري اوليه (كارت پانچ) براي ورود و پردازش مكانيزه برخي از عمليات آموزشي دانشگاه با تاسيس نهادي تحت عنوان "مركز محاسبات دانشگاه" وارد اين عرصه گردد. حدود سال 1367 اين مركز مجهز به سيستم ‌‌Mainframe IBM 370 گرديد. از آبان‌ماه سال 1379 با توسعه‌ي شديد فناوري اطلاعات در سطح جهاني و كشور، مركز محاسبات دانشگاه با تعريف مجموعه مأموريت‌هاي جديد خود به مركز "محاسبات و فناوري اطلاعات" تغيير نام داد. در سال 1381 شبكه فيبرنوري دانشگاه اصفهان به عنوان يكي از اولين شبكه‌هاي مدرن و بزرگ دانشگاهي در كشور طراحي و راه‌اندازي گرديد. در سال‌هاي اخير نيز با توجه به رشد و توسعه‌ي روز افزون اينترنت، شبكه و نرم‌افزارهاي كاربردي، اين مركز هر ساله بر حجم، تنوع و كيفيت خدمات خود به دانشگاهيان عزير دانشگاه اصفهان افزوده است. در ادامه ابتدا ساختار و رئوس وظايف اين مركز را مرور نموده، سپس به تشريح امكانات و خدمات فناوري اطلاعات دانشگاه و نحوه‌ي استفاده ازآنها مي‌پردازيم.

ساختار و شرح وظايف مركز

مركز محاسبات و فناوري اطلاعات دانشگاه زير نظر رئيس مركز و با هماهنگي شوراي فناوري اطلاعات دانشگاه اداره مي‌شود. اين مركز داراي سه واحد اصلي به‌شرح زير است:

واحد تحقيق و توسعه

هدف اين بخش حفظ و تداوم جريان تحقيق‌ علمي در زمينه فناوري اطلاعات در مركز و توسعه، تكميل و بومي‌سازي كاربردهاي مختلف قابل بهره برداري در سطوح و بخش‌هاي مختلف دانشگاه است. در اين راستا رئوس وظايف اين واحد به شرح زير است:

تحليل، طراحي و پياده‌سازي نرم‌افزارهاي مورد نياز دانشگاه

توسعه زير ساخت شبكه دانشگاه

توسعه سرويس‌هاي شبكه (اينترنت، پست الكترونيكي، وب دانشگاه و...)

نظارت بر قراردادهاي توسعه نرم‌افزار

تهيه و اجراي طرح مجتمع سازي نرم‌افزار و سيستم‌هاي اطلاعاتي دانشگاه

واحد خدمات و پشتيباني

هدف اين واحد ارائه خدمات جاري فناوري اطلاعات و نگهداري سيستم‌هاي سخت‌افزاري، نرم افزاري و شبكه دانشگاه است.  رئوس وظايف اين واحد به شرح زير است:

نظارت بر خريد و تعميرات سخت افزار و تجهيزات جانبي

نگهداري و مديريت زير ساخت شبكه

نگهداري و مديريت زير شبكه‌ها و ارائه خدمات در سطح دانشكده‌ها و ادارات دانشگاه

نگهداري و مديريت سرويس‌هاي شبكه (اينترنت، پست الكترونيكي، وب دانشگاه و ...)

مهندسي خريد نرم‌افزارهاي مورد نياز

واحد آموزش و آگاهي رساني

آموزش، آگاهي‌رساني و فرهنگ سازي نقش عمده‌اي در توسعه و ثمردهي طرح‌هاي فناوري اطلاعات دارد. در اين راستا واحد آموزش و آگاهي‌رساني مركز علاوه بر  ايفاي مأموريت فوق در دانشگاه وظيفه‌ي سرويس دهي به بخش بزرگي از كلاس‌هاي آموزشي مرتبط با فناوري اطلاعات براي گروه هاي آموزشي مختلف دانشگاه را نيز بر عهده دارد. رئوس وظايف اين واحد به شرح زير است:

مديريت سايت مركزي دانشجويان

ارائه خدمات آموزشي عملي به كلاس‌هاي مباني كامپيوتر

طراحي و ارائه دوره‌هاي آموزشي IT براي دانشگاهيان

ارائه و اجراي طرح‌هاي آگاهي‌رساني و فرهنگ‌سازي استفاده از فناوري اطلاعات در دانشگاه

مروري بر امكانات و خدمات فناوري اطلاعات دانشگاه

در اين بخش جهت آشنايي اوليه با امكانات موجود و خدمات قابل ارائه دانشگاه در زمينه فناوري اطلاعات مروري بر مهمترين اين موارد خواهيم داشت.

دسترسي به اينترنت

در حال حاضر دانشگاه با پهناي باند 13Mbps به اينترنت متصل است و امكان بهره برداري اساتيد، دانشجويان و كادر اداري دانشگاه از اين شبكه موجود مي باشد. نحوه توزيع اينترنت در حال حاضر به صورت زير است:

اساتيد دانشگاه و دانشجويان تحصيلات تكميلي بدون محدوديت از طريق شبكه داخلي دانشگاه و Dialup به شبكه دسترسي دارند.

كليه دانشجويان كارشناسي با درخواست حساب كاربري سامانه مهر (به صورت خودكار و بدون مراجعه) امكان دسترسي به اينترنت به ميزان 10 ساعت در هفته را دارند.

كادر اداري دانشگاه با تاييد و تقاضاي مسئولين ذي ربط امكان دسترسي به اينترنت به ميزان 1 تا 3 ساعت در روز (بنا به تشخيص مسئول مربوطه) را دارند.

در برخي از دانشكده ها، سالن ها و فضاهاي باز دانشگاه و همچنين در كليه خوابگاه هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي امكان اتصال بي سيم (Wireless) به شبكه دانشگاه و اينترنت وجود دارد.

حدود 8 كافي نت بخش خصوصي در سطح دانشگاه با دريافت مبالغ اندكي از دانشجويان امكان اتصال به اينترنت براي آنها را فراهم مي آورند.

سامانه هاي اطلاعاتي دانشگاه

به منظور ارائه خدمات متنوع فناوري اطلاعات در دانشگاه مجموعه اي از سامانه هاي اطلاعاتي مرتبط مورد بهره برداري قرار مي گيرد. برخي از مهمترين اين سامانه ها كه از طريق صفحه اصلي دانشگاه نيز قابل دسترس هستند به شرح زير مي باشند:

سامانه پست الكترونيك پيك: سامانه اصلي پست الكترونيكي دانشگاه است كه به اعضاي هيئت علمي و دانشجويان تحصيلات تكميلي سرويس مي دهد. در اين سامانه امكان جلوگيري از هرزنامه ها پيش بيني شده و يك راهنماي كامل در مورد چگونگي استفاده از كليه امكانات آن تهيه شده است.

سامانه مديريت صفحات خانگي : با استفاده از اين نرم افزار كليه افرادي كه بر روي سامانه پست الكترونيك پيك حساب كاربري دارند بسادگي و با استفاده ازهمان حساب، فضاي FTP اي دراختيارشان قرار داده شده كه مي تواننددر اين فضا براي خود صفحه خانگي (homepage) ايجاد نمايند.

سامانه مهر (ويژه دانشجويان مقطع كارشناسي):  اين سامانه با استفاده از  كلمه عبور ثبت نام دانشجويي، با پر كردن يك فرم ساده به كليه دانشجويان مقطع كارشناسي، يك حساب كاربري پست الكترونيك، يك فضاي FTP براي قراردادن صفحه خانگي و يك حساب كاربري جهت استفاده از خدمات اينترنت در دانشگاه اعطا مي كند.

سامانه نگين پژوهش: اين سامانه كه توسط معاونت محترم تحقيقات و فناوري مديريت مي شود، وظيفه دريافت و مديريت يكپارچه اطلاعات پژوهشي اعضاي محترم هيئت علمي را بر عهده دارد.

سامانه هاي اساتيد و دانشجويي: اين سامانه ها كه توسط معاونت محترم آموزشي دانشگاه مديريت و نگهداري مي شود به ترتيب وظيفه مديريت امور آموزشي اساتيد و دانشجويان را بر عهده دارند.

سامانه آموزش الكترونيك چهارباغ : اين سامانه در حال حاضر به عنوان يك نرم افزار كمك آموزشي در دانشگاه اصفهان مورد استفاده قرار گرفته و عضويت در آن  براي دانشجويان و اساتيد دانشگاه مقدور  مي باشد. در حال حاضر گروه هاي آموزشي دانشكده مهندسي از اين سامانه استفاده مي كنند و قرار است در آينده نزديك كليه دانشكده ها امكان بهره برداري از آن را پيدا كنند.

سامانه كتابخانه ديجيتال صفه : اين سامانه در حال حاضر پايگاهي از كتاب هاي الكترونيكي و نرم افزارهاي مورد استفاده در دانشگاه است و در آينده نزديك كليه پايان نامه ها و برخي از نسخ خطي دانشگاه نيز روي آن قرار خواهد گرفت. لازم به ذكر است كه اين سامانه فقط از داخل شبكه دانشگاه قابل دسترسي است.

سامانه اتوماسيون اداري : از طريق اين سامانه كليه مكاتبات و گردش اداري دانشگاه انجام مي شود.

سامانه اطلاع رساني روابط عمومي دانشگاه: اين سامانه كه توسط روابط عمومي دانشگاه مديريت مي شود امكان مديريت منسجم دريافت و انتشار اخبار و اطلاعيه هاي دانشگاه را بر عهده دارد.

سامانه مديريت همايشها و كنفرانسها: يك سامانه مديريت محتواي آماده براي  اعلام، مديريت و  كنترل كليه مراحل برگزاري كنفرانسها و همايشها  در دانشگاه تهيه شده كه كليه برگزاركنندگان همايش ها در دانشگاه مي توانند از آن استفاده كنند.

امكانات و سامانه هاي ديگري نيز جهت ارائه خدمات فناوري اطلاعات وجود دارد كه از طريق صفحه اصلي دانشگاه قابل دسترس مي باشد.

پايگاه اطلاع رساني دانشگاه

نسخه جديد پايگاه اطلاع رساني دانشگاه اصفهان با طراحي و ساختار متفاوت و با هدف اصلي ايجاد سهولت در دستيابي به خدمات وب دانشگاه و اطلاع رساني بهتر به صورت دو زبانه در تير ماه 1386 راه اندازي شده است. اين پايگاه علاوه بر ارائه اطلاعات ايستا و پوياي دانشگاه در قالبي جديد و زيبا امكان دسترسي به كليه سامانه هاي اطلاعاتي موجود در دانشگاه را به صورت پرتال فراهم مي آورد. از جمله  امكانات اين پايگاه مي توان به موارد زير اشاره نمود:

طبقه بندي موضوعي كامل و ارائه محتواي به روز

دسته بندي منطقي اتصالات و سامانه هاي دانشگاه در قالب پرتال

انتشار مستمر و به روز اخبار و اطلاعيه هاي دانشگاه

امكان انجام جستجوهاي مختلف  از قبيل جستجوي اشخاص ، جستجو در پايان نامه ها ، جستجوي موضوعي  و راهنماي تلفن دانشگاه.

ارتباط و ارسال پيام به مسئولين محترم دانشگاه

دسترسي به راهنماي كامل خدمات وب و سامانه هاي اطلاعاتي دانشگاه

پايگاه اطلاع رساني اصلي دانشگاه از طريق آدرس اينترنتي http://www.ui.ac.ir قابل دسترسي است.

پايگاه هاي اطلاع رساني دانشكده ها و گروه هاي آموزشي

به منظور ارائه اطلاعات و ارتباط با دانشكده ها و گروه هاي آموزشي دانشگاه در قالبي يكنواخت يك سامانه مديريت محتواي اختصاصي طراحي و پياده سازي شده است. از جمله مزاياي اين سامانه، قابليت ارائه پوياي اطلاعاتي همچون فهرست دانشجويان، فهرست اساتيد و كادر اداري و ... در سطوح دانشكده و گروه هاي آموزشي مي باشد. علاوه بر اين، اخبار و اطلاعيه هاي هر دانشكده در سطح همه گروه هاي آموزشي قابل ارائه است. جدول زير آدرس هاي اينترنتي پايگاه هاي اطلاع رساني دانشكده ها را نشان مي دهد:

دانشكده

آدرس اينترنتي

دانشكده ادبيات و علوم انساني

http://ltr.ui.ac.ir/

دانشكده تربيت بدني و علوم ورزشي

http://spr.ui.ac.ir/

دانشكده زبانهاي خارجي

http://fgn.ui.ac.ir/

 دانشكده علوم

http://sci.ui.ac.ir/

دانشكده علوم اداري و اقتصاد

http://ase.ui.ac.ir/

دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي

http://edu.ui.ac.ir/

دانشكده فني و مهندسي

http://eng.ui.ac.ir/

دانشكده رياضي و كامپيوتر - واحد خوانسار

http://sci.ui.ac.ir/khansar/

پايگاه هاي اطلاع رساني ادارات و نهادهاي دانشگاه

اغلب ادارات و نهادهاي دانشگاه در حال حاضر براي معرفي خود و ارتباط با مخاطبين داراي پايگاه اطلاع رساني خاص خود مي باشند. لازم به ذكر است كه سامانه مديريت محتوا براي  ادارت و نهادهاي دانشگاه با هدف يكنواخت نمودن اين پايگاه ها و برقراري ارتباط هاي منسجم و پوياي اطلاعاتي براي آنها در حال پياده سازي است. جدول زير آدرس هاي اينترنتي برخي از پايگاه هاي موجود را نشان مي دهد:

نهاد/اداره

آدرس اينترنتي

معاونت تحقيقات و فناوري

http://research.ui.ac.ir

معاونت آموزشي

http://academics.ui.ac.ir

مركز محاسبات و فناوري اطلاعات

http://citc.ui.ac.ir

مركز كار آفريني

http://karafarini.ui.ac.ir/

روابط عمومي

http://pr.ui.ac.ir/

http://www.uinews.ir

 روابط بين الملل

http://intoffice.ui.ac.ir/


اخبار مرتبط:
پرتال دانشگاه اصفهان را بيشتر بشناسيد
تاریخ:
1387/07/27
تعداد بازدید:
928
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal