جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
English/العربيه
تازه ها
نمايشگاه جامع بايد تصوير «آنچه بوديم، هستيم و خواهيم شد» را به نمايش بگذارد" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
نمايشگاه جامع بايد تصوير «آنچه بوديم، هستيم و خواهيم شد» را به نمايش بگذارد

آنچه در كه ادامه مي خوانيد گفتگويي است با دكتر محمدمهدي زاهدي وزير علوم، تحقيقات و فناوري درباره اهميت و اهداف برپايي نمايشگاه جامع سي سال دستاوردهاي آموزشي، پژوهشي، فناوري اين وزارت خانه كه قرار است در هفته پاياني آذرماه سال جاري به مدت 5 روز در نمايشگاه بين‌المللي تهران و همزمان با هفته پژوهش برگزار شود...

جناب آقاي دكتر در طليعة گفتگو هدف از برپايي نمايشگاه جامع 30 سال دستاوردهاي وزارت علوم را بيان فرمائيد.

عنوان «نمايشگاه جامع» 30 سال دستاوردهاي وزارت علوم در عرصه‌هاي آموزشي، پژوهشي، فناوري، دانشجويي و فرهنگي گوياي اهميت و هدف از برپايي اين نمايشگاه مي‌باشد. در اين نمايشگاه تصويري از آنچه اين 30 سال پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي و به خصوص در اين سه سال اخير دولت نهم در آموزش عالي رخ نموده است به نمايش گذاشته خواهد شد و اين كه در بدو پيروزي انقلاب اسلامي آموزش عالي در چه نقطه‌اي قرار داشت و امروز پس از گذشت 30 سال به چه نقطه‌اي رسيده است و آيا توانسته‌ايم با توجه به گام هاي اساسي كه برداشته شده درجهت آرمانهاي بلند حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري حركت كنيم . در واقع اين نمايشگاه تبيين دستاوردهاي وزارت علوم در راستاي دستيابي به افق‌هاي روشن‌تر علمي، پژوهشي و فناوري در چشم‌انداز بيست ساله و نقشة جامع علمي كشور است و از جمله اهدافي كه اين نمايشگاه علاوه بر مطالبي كه عرض شد مي‌تواند داشته باشد معرفي جايگاه علمي ايران به افكار عمومي با نمايش قابليت‌ها، امكانات، ويژگي‌ها و ظرفيت‌هاي دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشي و فناوري كشور و نيز زمينه‌سازي براي انتقال و تبادل تجارب دانشگاه‌ها و توسعه همكاري‌هاي مشترك است.

اين نمايشگاه به چه ميزان قادر خواهد بود دستاوردهاي 30 ساله را در عرصه‌‌هاي يادشده به تصوير بكشد؟

نمايشگاه جامع از اواسط تابستان كار خودش را آغاز كرد و تا آنجايي كه اطلاع دارم ستاد مركزي و كميته‌هاي پنج‌گانه شكل گرفت و تا كنون جلسات متعددي كه اعضاي آن ستاد و كميته‌ها از مديران كل ستادي، مديران و استادان مراكز آموزشي، پژوهشي و فناوري مي‌باشند، ‌تشكيل‌شده و نتايج خوبي هم اين جلسات به همراه داشته است و ستاد نمايشگاه در تمامي مراكز آموزشي ـ پژوهشي و فناوري نيز شكل گرفته و در چند جلسه‌اي كه با رؤساي دانشگاهها ،مراكز پژوهشيوپاركهاي علم و فناوري داشتم به اهميت و نقش اين نمايشگاه اشاره و تأكيد كرده‌ام كه با تمام توان در برپايي آن كوشا باشند و از اين فرصت گفتگو مجدداً استفاده مي‌كنم و از تمامي رؤساي دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشي و فناوري كشور مي‌خواهم كه با جديت به برپايي نمايشگاه اهتمام ورزند كه ان‌شاءا... تلاش حوزه ستادي و مراكز آموزش پژوهشي و فناوري سبب آن شود كه اين نمايشگاه بتواند تصويري جامع از «آنچه بوديم، هستيم و خواهيم شد» را به نمايش بگذارد. آنچه به نمايش در خواهد آمد در واقع مساعي دولت‌هاي محترم، مديران و استادان فرهيخته در طي اين 30 سال اخير و به خصوص اهتمام و كوشايي دولت نهم و مسؤولان وزارت علوم و مراكز آموزش عالي به تعالي علم و رسيدن به قدرت علمي منطقه و سند چشم‌انداز بيست ساله است.

آيا در اين نمايشگاه كارهاي صورت گرفته در دوران سه ساله وزارت جنابعالي به طور مشخص از سال‌هاي قبل قابل تميز خواهد بود؟

در دولت نهم همانطوري كه اشاره مختصري كردم اهتمام افزون‌تري به اهداف ترسيم شده در شرح وظايف اين وزارت گرديده و اقدامات صورت گرفته از ابعاد گوناگون حائز اهميت است كه به قطع يقين در اين نمايشگاه سعي بر اين است كه فعاليت‌هاي انجام‌شده در دولت نهم در بخش‌هاي مختلف آموزشي، پژوهشي، فناوري، دانشجويي و فرهنگي به نمايش درآيد.

سعي ما در دولت نهم اين بود كه نگاه سطحي و شعاري به آموزش ،پژوهش و فناوري نداشته باشيم و به طور عميق مسائل و مشكلات اين حوزه را رصد نموده و براي آن با هم‌انديشي‌هاي صورت گرفته راهكار اجرايي يافتيم و بعد از گذشت 38 ماه از آغاز دولت نهم مي‌توانم بگويم مستندات علمي كشور در شيب رشد ،مقام نخست دنيا را داراست و در بسياري از محورها از زمان‌بندي سند چشم‌انداز جلوتر و در رسيدن به قدرت علمي منطقه در مدت كوتاه‌تر از آنچه پيش‌بيني شده قرار داريم و اين حركتي كه آغاز شده اگر بر همين منوال به پيش رود در تحقق منويات رهبري موفق خواهيم شد.

اين نمايشگاه چه فرصت‌هايي را براي مخاطبان فراهم مي‌آورد؟

بله! اين نمايشگاه علاوه بر آنكه دستاوردهاي وزارت علوم را در 30 سال اخير به نمايش مي‌گذارد فرصت خوبي را براي قشرهاي مختلف جامعه فراهم مي‌سازد تا از نزديك با قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي مراكز آموزشي ،پژوهشي وفناوري آشنا شوند. به عنوان مثال دانش‌آموزان مقطع دبيرستان و پيش‌دانشگاهي با حضور در اين نمايشگاه با مراكز آموزشي بخوبي آشنا مي‌شوند و در انتخاب رشته و مركز مورد علاقه بهتر مي‌توانند تصميم‌گيري كنند و يا جامعه علمي كشور به خصوص، محققان، صاحبان صنايع و سازمان‌ها و ارگان‌هاي مختلف جامعه با بازديد از بخش‌هاي مختلف نمايشگاه به خصوص مراكز فناوري و پژوهشي مي‌توانند نيازهاي خودشان را با عقد قرارداد با آن مراكز تأمين كنند و ارتباط دو سويه بين مراكز آموزشي، پژوهشي و فناوري  و بازار كار فراهم مي‌شود كه اين ارتباط براي نظام اسلامي بسيار مغتنم و مفيد خواهد بود و با توجه به اينكه بستر هر توسعه و پيشرفتي از مسير علم مي‌گذرد، در واقع مي‌توان گفت اين نمايشگاه مي‌تواند به عنوان پل بين مراكز آموزش عالي و توسعه همه جانبه كشور ايفاي نقش نمايد.

وضعيت كنوني درخصوص تحولات در مراكز آموزشي،پژوهشي وفناوري در كشور چگونه است؟

چند هفته قبل نشستي در كشور تاجيكستان برگزار شد و وزراي كشورهاي اسلامي حضور داشتند بنده در اين نشست به اختصار گزارشي ارائه دادم كه در پاسخ به اين سؤال شما به نكات مطرح در آن نشست اشاره مي‌كنم. كشور ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي، همواره مورد هجمه دشمنان قرار داشته و دارد ولي به خواست خدا و با رهبري آگاهانه حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري و با تكيه بر نيرو و منابع داخلي با وجود تحريم‌هاي گوناگون به پيشرفت‌هاي چشمگيري دست يافته و در حال حاضر ايران داراي 2162 مركز آموزش عالي و پژوهشي مي‌باشد كه در اين مراكز قريب به 50.000 عضو هيأت علمي مشغول تدريس و تحقيق مي‌باشند و اين مراكز وظيفه آموزش حدود 3.500.000 دانشجو را در مقاطع كارداني، كارشناسي، كارشناسي‌ارشد و دكتري تخصصي عهده‌دار است و در سال جاري پيش‌بيني مي‌شود سيزده هزار مقاله تدوين شده توسط محققان ايراني در مجلات ISI و به همين ميزان در ساير مجلات علمي ـ پژوهشي داخل كشور و در isc به چاپ برسد.  نتيجه تلاش و كوشش اين مراكز به گونه‌اي بوده است كه در حال حاضر كشورمان در علومي چون فناوري نانو، علوم پزشكي به ويژه فناوري سلول‌هاي بنيادي، داروسازي، انرژي صلح‌آميز هسته‌اي، برخي شاخه‌هاي علوم پايه و صنايع هوافضا، جزء كشورهاي صاحب نظر در آمده است كه اميدوارم، اين توفيقات و دستاوردها، به صورت برجسته‌اي در اين نمايشگاه به نمايش در بيايد.

تاریخ:
1387/08/17
تعداد بازدید:
214
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal