جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
دانشجوي كارشناسي ارشد جامعه شناسي از پايان نامه ي خود دفاع كرد

بررسي تطبيقي شكل گيري هويت در جوانان تحت پوشش كميته امداد و ساير جوانان شهر شهركرد موضوع پايان نامه اي است كه زينب مرتضوي تبار دانشجوي كارشناسي ارشد دانشگاه اصفهان آن را مورد بررسي قرار داد.

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري uinews، زينب مرتضوي تبار دانشجوي كارشناسي ارشد از پايان نامه  خود با موضوع بررسي تطبيقي شكل گيري هويت در جوانان تحت پوشش كميته امداد و ساير جوانان شهر شهركرد  به راهنمايي دكتر وحيد قاسمي و مشاوره ي دكتر مهدي اديبي دفاع كرد .

بنا بر اين گزارش در اين جلسه ي دفاعيه، زينب مرتضوي تبار  اظهار داشت : امروزه مساله هويت از جنبه هاي گوناگون از سوي متفكران و نظريه پردازان بسياري در منابع علمي مورد توجه قرار گرفته است . دلايل و زمينه هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي به ويژه در سطح جوانان اهميت رسيدگي علمي به موضوع فوق را افزايش داده است . كه با توجه به بافت جمعيت  جوان كشور و تركيب بالاي جمعيت جوان و وجود عوامل مختلف كه باعث شده است در جامعه جوانان داراي قشرهاي متفاوتي باشند بر اساس ضرورت تحقيق دو گروه از جوانان را با عنوان تحت پوشش كميته امدادو غير تحت پوشش مورد بررسي تطبيقي قرار داده تا به شباهت ها و در عين حال تفاوت هاي شكل گيري ابعاد هويت پرداخته شود چرا كه اگر در بطن كار و در ارتباط با جوانان تحت پوشش اين نهاد مقدس قرار بگيريم به خوبي حس خواهيم كرد كه آنچه يك جوان تحت پوشش به عنوان هويت فردي و اجتماعي بايد در وجود خود مثل ديگر جوانان پرورش دهد دچار نوعي تفاوت ها با ديگر جوانان شده و شاهد مسائلي از قبيل عدم اعتماد به نفس ، احساس جدائي از جامعه كمرنگ شدن تعلقات ديني و مذهبي ، انزوا و يا برعكس خود نمائي و ..... خواهيم شد .

در اين تحقيق از ديدگاه رويكرد مدرن ، رويكرد پسا مدرن ، نظريه هاي روان شناسان و نظريه جامعه شناسان (نظريه ي تعامل گراي نمادين ) و نظريات جديد هويت استفاده شده است و روش اصلي آن پيمايش با استفاده از تكنيك پرسشنامه مي باشد. داده هاي اين پيمايش از پنج مكان ( كانون هاي كميته ي امداد منطقه 1و2 و آموزشكده ها ي زبان و كتابخانه عمومي مولوي شهر شهركرد است ، نمونه تحقيق شامل 306 نفر دانش آموزان و دانشجويان سنين 15-30 سال است كه از اين تعداد 21620 نفر را پسران نزديك به 50% و 22872 نفر را دختران و 19340 نفر جوانانت تحت پوشش كميته امداد بوده است . مقايسه ابعاد مختلف سلامت عمومي در دو گروه مورد مطالعه نشان داد كه به غير از اختلال در عملكرد اجتماعي كه در بين دو گروه يكسان بود در ساير موارد مانند (نشانگان جسمي ، اضطراب و افسردگي) افراد تحت پوشش داراي مشكلات بيشتر از گروه شاهد بودند در بررسي و مقايسه ابعاد مختلف  هويت در دو گروه افراد مورد مطالعه نتايج نشان داد كه ميانگين نمرات هويت فردي در افراد غير تحت پوشش بالاتر از افراد تحت پوشش مي باشد در كل مي توان چنين نتيجه گرفت كه: بين دينداري و هويت در افراد مورد بررسي همبستگي مثبت و معني دار وجود دارد و همچنين بين سلامت عمومي و هويت در افراد مورد بررسي همبستگي مثبت و معني دار وجود دارد . 

خاطر نشان مي سازد از پايان نامه ي زينب مرتضوي تبار ،مقاله ي مقايسه ي نظريات روانشناسي و جامعه شناسي در مورد شكل گيري هويت ، در مجله ي نقش جهان دانشگاه اصفهان به چاپ رسيده است. a

تاریخ:
1387/09/17
تعداد بازدید:
693
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal