جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
دفاع دانشجوي كارشناسي ارشد تاريخ اسلام از پايان نامه ي خود" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
دفاع دانشجوي كارشناسي ارشد تاريخ اسلام از پايان نامه ي خود

مسيحيت در شبه جزيره عربستان تا سال چهلم هجري موضوع پايان نامه اي است كه جهانگير رجبي دشتكي دانشجوي كارشناسي ارشد دانشگاه اصفهان مورد بررسي قرار داد.

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري uinews جهانگير رجبي دشتكي دانشجوي كارشناسي ارشد تاريخ اسلام از پايان نامه ي خود با موضوع مسيحيت در شبه جزيره عربستان تا سال چهلم هجري  به راهنمايي دكتر محمد علي چلونگر و مشاوره ي دكتر اصغر منظرالقائم دفاع كرد

در اين پايان نامه مطالبي پيرامون علل و عوامل نفوذ آيين مسيحيت به شبه جزيره عربستان و شرايط زندگي مسيحيان در آن جا از سال اول هجري تا سال چهلم هجري توضيح داده شد و آثار اين دين بر اعراب و نحوه زندگي آنان مشخص گرديد.

در ابتدا زمينه هاي ورود اين آئين به شبه جزيره عربستان بررسي شد با توجه به اين نوشتار مي توان دريافت كه با نفوذ آيين مسيحيت در عربستان ، گروهي از اعراب به آن جذب شدند و از بت پرستي به اين دين الهي روي آوردند. اين گروه تمام خصوصيت ها و فرهنگ مسيحي را در زندگي خود نهادينه كردند و آن را به كار بردند و آن را به كار بردند تا زماني كه در سرزمين عربستان آئيني توسط حضرت محمد (ص) بر مردم ابلاغ گرديد كه ديني الهي و كامل بود.

رسول الله(ص) بر مبناي ماموريتش آنان را به راه مستقيم دعوت كرد و اعراب نصراني بر اساس پيمان هايي كه با محمد (ص) منعقد كردند، به عنوان اهل ذمه شناخته شدند و خداوند كريم مسلمانان را به دوستي با مسيحيان تشويق نمود ، اما عقايدشان را مورد نقد قرار داد كه در بسياري از آيه هاي قرآن آشكار است. بعد از وفات پيامبر اسلام(ص) ارتباط مسلمانان با مسيحيان در اثر گسترش قلمرو اسلامي به خارج از شبه جزيره عربستان افزايش يافت و ارتباط خلافت صدر اسلام با مسيحيت بيشتر شد، به گونه اي كه شامل گروه زيادي  از اعراب نصراني مي شد و اين ارتباط با قرار دادهاييي منعقده  بين مسلمانان و اعراب نصراني محكمتر شد . هرچند ناملايمت ها و فشارهاي مختلفي نيز بر اين اعراب اعمال مي گرديد.

در اين رساله سعي شدكه موضوع مسيحيت و علل و عوامل نفوذ آن به شبه جزيره عربستان و طي سه دوره ي تاريخي يعني پيش از اسلام زمان حيات حضرت محمد (ص) و بعد از وفات پيامبر (ص) تا سال چهلم هجري بررسي شد و موقعيت و ارتباطات پيامبر (ص) و خلافت صدر اسلام با اعراب مسيحي و سرانجام كار آنان با مسلمانان تحليل گرديد .

گفتني است ، دكتر مصطفي پيرمراديان و دكتر علي فلاحي داوري پايان نامه ي جهانگير رجبي دشتكي را بر عهده داشتند .

تاریخ:
1387/09/20
تعداد بازدید:
526
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal