جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ بهمن
English/العربيه
تازه ها
دانشگاه اصفهان وارث پيشينه تاريخي مدرسه چهارباغ" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
دانشگاه اصفهان وارث پيشينه تاريخي مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ به عنوان مركز تبلور تفكر علوي پس از گذشت سيصد سال هيچگاه چراغ علم‌آموزي آن خاموش نشد و هم اكنون دانشگاه اصفهان وارث اين پيشينه تاريخي است.

دكتر محمد حسين رامشت، رييس دانشگاه اصفهان پنچ شنبه 21 آذر ماه در آستانه برگزاري مراسم سيصدمين سال تأسيس دانشگاه اصفهان در گفتگويي اختصاصي با خبرنگار UINews با اعلام اين مطلب افزود: مدرسه چهارباغ در گذشته به عنوان كريدور علم و فناوري و يك كانون علمي در كشور، همواره مورد مورد توجه انديشمندان قرار داشت و طلاب و دانشجوياني از اقصي نقاط كشور در رشته‌هايي نظير فلسفه، فقه، حكمت، ادبيات و حتي مهندسي در آن تحصيل مي كردند.

وي افزود: شيخ بهايي موفق شد با اتخاذ سياستي راهبردي و بر اساس تفكرات و حكمت نظري خود مجموعه علمي منسجمي را تشكيل دهد و با توليد علم و دانش در آن تمدن اسلامي را بر مبناي تفكر علوي بنيانگذاري كند.

رييس دانشگاه با بيان اينكه شيخ بهايي سيصد سال پيش با شعار توسعه بر مبناي دانايي و حكمت توانست كشور را به اوج شكوفايي تمدن اسلامي برساند اظهار داشت: امروزه نيز طرح نظريه‌ي توسعه بر مبناي دانايي در واقع حركتي است براي زنده نگه داشتن هويت فرهنگي كشور، هويتي كه ريشه در شكوه و اقتدار تمدن اسلامي ايران دارد و اين تمدن خواستگاه ابداع و ابتكار روش‌هاي علمي نويني در دنياست.

وي به پيشينه‌ي تاريخي علم مهندسي در كشور اشاره كرد و گفت: طرح انتقال آب از حوزه كارون به منطقه‌ي زاينده رود به عنوان عظيم ترين سازه‌ي آبي، خاكي كشور در زمان شيخ بهايي، به همت مهندسان مجربي اجرا شد كه همگي از دانش آموختگان مدرسه تاريخي چهارباغ اصفهان بودند.

دكتر رامشت افزود: اجراي چنين طرح‌هاي پيچيده‌اي، بيانگر عمق بينش و فهم مهندسي شيخ بهايي و شاگردانش در آن زمان مي باشد بطوريكه آنها بر مبناي هندسه مقدسه كه ركن اساسي آن زيبا شناسي بود بناها و پله‌هاي گوناگوني را احداث كردند. وي تصريح كرد: شيخ بهايي با توليد علم و تربيت شخصيت‌هاي برجسته‌ي علمي نظير ملاصدرا و علامه مجلسي توانست به مدت 30 سال ايران اسلامي را به قدرت سياسي و علمي منطقه تبديل كند و مدنيت را به اوج خود برساند.

استاد جغرافياي دانشگاه اصفهان به برخي نظريه‌هاي شيخ بهايي براي توسعه ايران اسلامي اشاره كرد و گفت: بازسازي جاده ابريشم و احياء شبكه راه ‌هاي ارتباطي كشور از نظرياتي است كه شيخ بهايي سيصد سال پيش براي شكوفايي اقتصاد كشور آن را ارائه كرده بود.

او اظهار داشت: شيخ بهايي توانست بر اساس تفكر صدرايي كه با توليد علم و دانش همراه بود به فرهنگ و تمدن ايران اسلامي هويت جديدي ببخشد و با اتخاذ سياستي راهبردي ايران آن روزگار را كه مورد تهاجم بيگانگان بود به اوج اقتدار برساند.

رييس دانشگاه اصفهان با اشاره به اينكه عقبه هويتي هر كشوري رمز ماندگاري، پايداري و استواري آن كشور مي‌باشد خاطر نشان كرد: استكبار جهاني با آگاهي به اين موضوع تلاش مي‌كند با انقطاع هويت فرهنگي كشور‌هاي مسلمان، آنها را به دنباله روي از سياست‌هاي كوركورانه خود را وادار كند.

وي لزوم توجه به فرهنگ و فرهنگ سازي را به عنوان ابراز قدرت در دنياي امروز مورد تأييد قرار داد و گفت: آينده را كساني مي‌سازند كه فرهنگ ساز بوده‌اند و اين نظريه‌اي است كه مصداق آن در پيشينه تاريخ كشورمان به وفور مشاهده مي‌شود.

رييس دانشگاه اصفهان در پايان با اشاره به اينكه فقط با كمك آموزش فرهنگ سازي امكان پذيرست اظهار داشت: دز گذشته خواجه نظام الملك از طريق يك هزار نظاميه (دانشگاه) انديشه‌ هايش را به دانشجويان آموزش مي داد و به معقوله فرهنگ سازي توجه داشت اما امروزه اين آموزش با استفاده از ابزارهايي نظير ماهواره مي‌تواند با سرعت بيشتري به معقوله فرهنگ سازي كمك كند.

تاریخ:
1387/09/20
تعداد بازدید:
573
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal