جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ بهمن
English/العربيه
تازه ها
پژوهشگر اصفهاني، بنيانگذار روش علمي جديد در زمينه پالايش ماده سمي MTBE از منابع زيست محيطي" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
پژوهشگر اصفهاني، بنيانگذار روش علمي جديد در زمينه پالايش ماده سمي MTBE از منابع زيست محيطي

يكي از پژوهشگران دانشگاه اصفهان در تحقيقات خود موفق شد براي نخستين بار در دنيا با ابداع روشي جديد از لايه‌هاي مختلف نانو و نوعي قارچ به نام فانئو روكت بيش از 85% ماده سمي و آلاينده MTBE را از آب‌هاي آلوده به آن حذف كند.

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري UINews دكتر گيتي امتيازي استاد و عضو هيأت علمي گروه زيست شناسي دانشكده‌ي علوم دانشگاه اصفهان توانست روش جديدي را براي تصفيه‌ي زيستي ماده‌ي سمي  MTBE از منابع زيست محيطي ابداع كند كه بسادگي در صنايع نفت و گاز پتروشيمي قابل اجراست و به لحاظ اقتصادي نيز مقرون به صرفه مي‌باشد. بنابراين گزارش: با استفاده از اين روش نوين آلودگي‌هاي ناشي از نفوذ اين ماده سمي به آب‌هاي زير زميني، آب‌هاي كشاورزي و آب‌هاي جاري رودخانه‌ها قابل كنترل خواهد بود .

اين گزارش حاكي است از مهم‌ترين دلايل ورود اين ماده آلاينده به محيط زيست نشست تانكر‌ها، ذخاير زيرزميني لوله‌هاي بنزين و استفاده از قايق‌هاي موتوري مي‌باشد همچنين اين ماده‌ي آلاينده از طريق سوخت خودروها نيز به جو زمين وارد مي‌شود و به هنگام بارندگي مجدداً به آب‌هاي سطحي و زير زميني نفوذ پيدا مي‌كند.

بنا بر اين گزارش ماده سمي MTBE  علاوه بر سرطان زائي، سردرد، سرگيجه، تهوع، مشكلات تنفسي و حساسيت را نيز به همراه دارد. اين گزارش حاكي است: بهينه‌سازي اين روش جديد براي حذف ماده سمي MTBE در حجم‌هاي زياد در حال اجرا مي باشد و هم اكنون نيز شركت نفت و گاز پارس به همت خانم دكتر گيتي امتيازي طرحي را در اين زمينه اجرا مي‌كند.

گفتني است MTBE ماده اي بي رنگ، قابل اشتعال و بسيار متحرك در خاك مي باشد و آب‌هاي زيرزميني را آلوده مي‌كند. اين ماده بوئي شبيه اِتر دارد، براحتي تبخير مي شود و امروزه در ايران و برخي از كشور‌هاي جهان به صورت گسترده در بنزين بدون سرب استفاده مي‌شود.

يادآور مي‌شود در حاليكه جمعي از دانشمندان، MTBE را در گروه ماده‌هاي مقاوم به تخريب زيستي قرار داده‌اند اما گزارشاتي مبني بر تجزيه اين ماده از طريق باكتري‌ها در شرايط خاص وجود دارد.

تاریخ:
1387/01/8
تعداد بازدید:
513
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal