جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
تشريح جزئيات نرم افزار ارث از زبان خالق آن" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
تشريح جزئيات نرم افزار ارث از زبان خالق آن

دكتر مرتضي طبيبي از  اعضاي هيات علمي گروه حقوق دانشگاه اصفهان مي باشد كه از چهار سال پيش اجراي طرح نرم افزار علمي- كاربردي ارث را آغاز كرده و پس از نهايي شدن نسخه آزمايشي نرم افزار، موفق به طراحي نسخه حرفه اي اين نرم افزار در تابستان امسال گرديد. دكتر طبيبي به عنوان مجري اين طرح در گفتگو با تارنماي روابط عمومي دانشگاه اصفهان به تشريح جزئيات مربوط به اين نرم افزار پرداخت...

دكتر مرتضي طبيبي از  اعضاي  هيات علمي گروه حقوق دانشگاه اصفهان مي باشد كه از چهار سال پيش اجراي طرح نرم افزار علمي- كاربردي ارث را با همكاري دكتر سيد محمد صادق طباطبايي عضو هيات علمي گروه حقوق دانشگاه اصفهان، دكتر سيد امير حسن منجمي عضو هيات علمي گروه كامپيوتر دانشكده مهندسي دانشگاه اصفهان و مهندس عباس طبيبي كارشناس ارشد دانشگاه صنعتي اصفهان آغاز كرده و پس از نهايي شدن نسخه آزمايشي نرم افزار، موفق به طراحي نسخه حرفه اي اين نرم افزار در تابستان امسال گرديد. اين نرم افزار مورد تصويب كميته تخصصي گروه حقوق ، شوراي آموزشي دانشكده علوم اداري و اقتصاد و شوراي تحصيلات تكميلي دانشگاه اصفهان قرار گرفته و كليه حقوق مادي و معنوي آن به اين دانشگاه تعلق دارد. دكتر طبيبي به عنوان مجري اين طرح در گفتگو با تارنماي روابط عمومي دانشگاه اصفهان به تشريح جزئيات مربوط به اين نرم افزار پرداخت. 

آقاي دكتر طبيبي، لطفاً در خصوص كليات طرح تهيه نرم افزار و انگيزه هايي كه باعث شد، اقدام به طراحي اين نرم افزار نماييد، صحبت كنيد.  

يكي از مباحث مهم فقهي و حقوقي، مبحث ارث است كه همه طلبه هاي علوم اسلامي و دانشجويان حقوق و فقه مباني اسلامي، ملزم به فراگيري اين مبحث مي باشند همچنين وكلاي دادگستري، قضات و روحانيون، به عنوان مراجع مراجعه مردم براي پاسخگويي به مسايل ارث و احياناً تعيين سهم الارث ورثه و تقسيم ماترك فرد فوت شده، نيازمند اشراف كافي بر قوانين مربوط به ارث مي باشند. با توجه استفاده از تكنولوژي هاي روز به ويژه نرم افزارهاي كامپيوتري براي سرعت بخشيدن به انجام امور و كاهش ضريب خطا در محاسبه و همچنين مساعدت جهت آموزش بهتر مبحث ارث، از حدود چهارسال پيش طرح تهيه نرم افزار جامع علمي كاربردي ارث را با همكاري دكتر سيد محمد صادق طباطبايي، دكتر سيد امير حسن منجمي و مهندس عباس طبيبي آماده كرده و به دانشگاه اصفهان ارايه كرديم. اين طرح پس از طي كردن مراحل قانوني تصويب شد كه به موجب آن نرم افزار جامع علمي و كاربردي ارث كه مستند به قانون مدني ايران و نظر فقها مي باشد، طراحي شد.

استفاده از اين نرم افزار براي چه گرو ه ها و افرادي مي تواند سودمند باشد؟

با استفاده از اين نرم افزار، دانشجويان رشته هاي حقوق و فقه و مباني حقوق اسلامي مي توانند با سهولت مبحث ارث را فراگيرند و با مراجعه به آن، شبهات متعدد راجع به نحوه تقسيم ارث را رفع نمايند. همچنين آن دسته از قضات محاكم بدوي و تجديدنظر و اجراي احكام مدني دادگستري كه مسئوليت انجام امور حسبي و صدور گواهي حصر وراثت و تقسيم ماترك را بعهده دارند، با مراجعه به اين نرم افزار، از خطاي درتعيين وراث بالفعل متوفي و خطاي در محاسبه سهم الارث ورثه و درنتيجه تضييع حقوق و اتلاف وقت مردم مصون مي گردد . سومين گروهي كه اين نرم افزار مي تواند براي انان سودمند باشد وكلاي دادگستري و مشاورين حقوقي و كارشناسان رسمي دادگستري هستند كه مسئوليت مساعدت، راهنمايي و معاضدت مردم را در اين خصوص عهده دار مي باشند و اين نرم افزار مي تواند در كاهش ضريب خطا و جلوگيري از اتلاف وقت به آنان ياري رساند . چهارمين گروهي كه  مي توانند از ويژگي هاي اين نرم افزار استفاده كنند، روحانيوني هستند كه بطور سنتي محل رجوع مردم بوده و تقسيم ماترك متوفيات را نيز عهده دار هستند. آنان با كمك اين نرم افزار مي توانند به راحتي و بدون اتلاف وقت به حل مسائل ارث بپردازند، پنجمين گروه مردم عادي غيرمتخصص هستند كه اين نرم افزار به آنان كمك مي كند تا بتوانند با كمترين آگاهي از مباحث ارث، اسامي خويشاوندان فرد فوت شده مورد نظر خود را به اين نرم افزار ارايه داده، و نسبت به مساله وراثت و سهم الارث هريك از وراث آگاهي يابند.

به نظر مي رسد يكي از نهادهايي كه مي تواند از اين نرم افزار براي سرعت بخشيدن به امور و كاهش ضريب خطا در رسيدگي به پرونده ها استفاده كند، دادگستري است، آيا در حال حاضر تلاشي از سوي مسئولين دادگستري براي استفاده از اين نرم افزار صورت گرفته است؟

بله، نرم افزار جامع علمي، كاربردي ارث در تابستان سال 87 مراحل نهايي طراحي خود را سپري كرده و از اول مهر ماه، نسخه حرفه اي اين نرم افزار به صورت آزمايشي با حمايت هاي جناب آقاي انصاري، رييس كل دادگستري استان اصفهان در شوراي حل اختلاف ويژه صدور گواهي از حراست نصب گرديد و به مرور اشكالات اجرايي آن برطرف شده و اكنون اغلب گواهي هاي حصر و وراثت شهر اصفهان به كمك اين نرم افزار صادر مي شود. بي ترديد نصب اين نرم افزاد در اين شورا موجب صرفه جويي در وقت دستگاه قضايي و مراجعه كنندگان شده و ضريب خطا را كاهش مي دهد.

آيا تاكنون درخواستي از سوي دستگاه قضايي كشور براي استفاده از اين نرم افزار در سراسر كشور به منظور صرفه جويي در وقت دستگاه قضايي و مردم صورت گرفته است؟

با توجه به اينكه كليه حقوق مادي و معنوي اين نرم افزار به دانشگاه اصفهان كه دانشگاهي دولتي است، تعلق دارد و همچنين تقارن طراحي نسخه حرفه اي اين نرم افزار با سال نوآوري و شكوفايي، بسيار به جا و شايسته است كه دستگاه قضايي با توجه به عزم راسخ خود در به روز كردن روش هاي رسيدگي به پرونده ها، اين نرم افزار را در همه واحدهاي تقسيمات كشوري و همه شعب صادر كننده گواهي حصر وراثت مورد استفاده قرار دارد و من به عنوان مجري اين طرح اعلام مي كنم، دانشگاه اصفهان آمادگي كامل دارد تا در اين زمينه با قوه قضاييه همكاري كند.

اين نرم افزار چه اطلاعاتي در اختيار كاربر قرار مي دهد؟

كاربر، با مراجعه به اين نرم افزار قادر به تشخيص وراث بالفعل متوفي مستند به مواد قانون مدني ايران مي باشد، همچنين با درصد سهم الارث هريك از وراث بالفعل نسبت به كل ماترك، آشنا شده و با وارد نمودن مبلغ ماترك دقيقا نسبت به سهم الارث هر يك از وراث آگاهي مي يابد. اين نرم افزار به گونه اي طراحي شده كه هر شخص با كمترين اطلاعات در مورد قوانين ارث بتواند سهم‌الارث هر يك از وراث را در هر طبقه و درجه كه باشند محاسبه كند.

اين نرم افزار در چه محيطي طراحي شده و چه خصوصياتي دارد؟

نرم‌افزار ارث در محيط ويژوال استوديو 2005 و با زبان برنامه‌نويسي سي‌شارپ(C#) ايجاد گرديده است. زبان سي‌شارپ جديدترين زبان برنامه‌نويسي دنياست كه داراي ساختاري كاملا شي گرا مي‌باشد. در ايجاد اين زبان از آخرين پيشرفتهاي علم برنامه‌نويسي و از تجربيات زبانهاي موفق قبلي مانند: C++، Java و Delphi استفاده شده است. در برنامه‌نويسي نرم افزار ارث سعي شد از اصول برنامه‌نويسي شيءگرا به طور كامل پيروي گردد.

لطفا به صورت اختصار در خصوص نحوه استفاده از اين نرم افزار صحبت كنيد.

كاربر به منظور استفاده از نرم‌افزار بايد 5 مرحله ساده زير را طي كند:

1)ايجاد پرونده جديد يا بازكردن يك پرونده موجود

2)وارد كردن اطلاعات مورث و خويشاوندان او

3)محاسبه سهم‌الارث هر وارث و نمايش نتايج

4)ارايه گواهي حصر وراثت

5)وارد كردن اطلاعات پرونده در بانك اطلاعاتي در صورت نياز

به عنوان مجري طرح چه پيشنهادي براي توسعه بيشتر اين نرم افزار ارايه مي كنيد؟

پيشنهاد مي كنيم سايتي تحت عنوان ارث از طريق دانشگاه اصفهان ايجاد شود و كليه مباحث مربوط به ارث در اين سايت قرار گيرد. همچنين بهتر است اين نرم افزار چند زبانه شود تا شيعيان در سراسر دنيا بتوانند با دانلود اين نرم افزار، از امكانات آن در تقسيم ماترك و ارث بهره مند شوند.

همچنين با توجه به فتاوي خاص هر مرجع تقليد در اين خصوص، نرم افزار ويژه آن مرجع تهيه شود و براي استفاده مقلدين در سايت مراجع تقليد قرار گيرد.

نرم افزار ارث تاكنون مفتخر به كسب چه جوايزي در جشنواره ها و مسابقات مرتبط شده است؟

اين نرم افزار در پنجمين همايش اهل قلم مفتخر به راه يافتن در بين 28 اثر برگزيده در بخش رسانه هاي ديجيتال شده و برنده تنديس ويژه اين همايش شد.

همچنين اين نرم افزار به جشنواره فارابي ارسال شد كه در كمال ناباوري مسئولين جشنواره اعلام كردند اين نرم افزار از شرايط لازم براي ورود به جشنواره برخوردار نيست در حالي كه نصب اين نرم افزار نياز به كد فعال سازي دارد و مسئولين جشنواره براي نصب و قضاوت در خصوص اين نرم افزار بايد طبق توضيحات نامه ارسال شده، كد ويژه فعال سازي را از دانشگاه اصفهان(صاحب امتياز طرح) و از طريق اينجانب دريافت مي كردند كه هيچ تلاشي از سوي آنان براي دريافت اين كد صورت نگرفت، پس قطعاً بدون كد فعال سازي نصب و استفاده از نرم افزار غير ممكن مي شود و اين سوال باقي مي ماند كه با اين توصيفات، مبناي مسئولين جشنواره براي داوري در خصوص اين نرم افزار چه بوده است؟

علاقه مندان به تهيه اين نرم افزار چگونه مي توانند نسبت به خريد آن اقدام كنند؟

براي تهيه اين نرم افزار زحمات زيادي كشيده شده و دانشگاه اصفهان به عنوان صاحب امتياز، متحمل هزينه هاي زيادي شده است. بنابر اين انتظار مي رود براي حمايت از اينگونه فعاليت ها از رايت غيرمجاز اين نرمافزار پرهيز شود. علاقه مندان به تهيه اين نرم افزار مي توانند به پايگاه اينترنتي اين نرم افزار به آدرس http://erth.ui.ac.ir/ مراجعه كرده و نسبت به خريد نرم افزار اقدام كنند. خريد نرم افزار از طريق مراجعه به كانون وكلاي دادگستري اصفهان و تماس با شماره 95-2683190 نيز امكان پذير مي باشد.

تاریخ:
1387/01/24
تعداد بازدید:
1254
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal