جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
فراموشي معماري اصيل سنتي ايران ضايعه اي بزرگ است اصفهان" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
فراموشي معماري اصيل سنتي ايران ضايعه اي بزرگ است اصفهان

آيت الله ناصر مكارم شيرازي طي پيامي به همايش آرمان شهر اسلامي دانشگاه اصفهان گفت: سبكهاي معماري اصيل سنتي به فراموشي سپرده شده است كه اين امر فاجعه اي بزرگ براي كشور و ملت به شمار مي رود.

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري UINews، پيام آيت الله مكارم كه ظهر امروز توسط نماينده مقام معظم رهبري در دانشگاه اصفهان فرائت شد كه به شرح ذيل است:

مكارم شيرازي در پيام خود به همايش آرمان شهر اسلامي آورده حقيقت اين است كه معماريهاي هر قوم و ملت بخش مهمي از فرهنگ آنها را تشكيل مي دهند و بسياري از مسائل اجتماعي و ويژگيهاي اخلاقي و حتي مسائل سياسي جامعه را مي توان در پيشاني ساخت و سازهاي شهري و فرهنگي آنها جستجو كرد.

وي با اشاره به اينكه كشور ما از اين لحاظ بسيار قوي است، عنوان كرده است: آثار فرهنگي چه آنچه مربوط به قبل از اسلام و آنچه كه مربوط به بعد از طلوع آفتاب اسلام در كشور ما است در جاي جاي اين كشور ديده مي شود كه هر كدام پيام خاص خود را دارد.

وي آثار اسلامي را آثاري گويا دانسته كه از فرهنگ اسلامي غني و پرباري سخن مي گويد و مهارت و چيره دستي و تفكر عميق معماران پيشين را نشان مي دهد.

مكارم شيرازي همچنين در اين پيام خود تصريح كرده است: هنرمنداني چون اين هنرمندان در دنيا نادر هستند و ساخت و سازهاي شهرهاي ما نيز بر اساس همين فرهنگ بوده است.

در ادامه اين پيام آمده است: متاسفانه اخيرا گروهي كه بر اثر عدم آگاهي كافي از اين مسئله سر تسليم فرود آورده اند و حالت انفعالي به خود گرفته اند، سبكهاي معماري اصيل سنتي را به دست فراموشي سپرده و تدريجا از آن فاصله مي گيرند كه اين امر ضايعه اي بزرگ براي كشور و ملت ايران است هر چند كه بازگشت به سوي اين سنت در ميان گروهي از مهندسان و معماران با هوش و باذوق و متعهد ما ديده مي شود.

وي ادامه داده: دشمنان اصرار دارند نه فقط سياست خود را كه تمام فرهنگ خويش بر ما تحميل كنند و ما را به صورت يك عضو وابسته و بي ارزش خود درآورند و با بهانه هاي گوناگون اين برنامه را دنبال مي كنند و نبايد اجازه دهيم كه آنها در اجراي نقشه هاي شوم خودشان موفق و پيروز گردند.

مكارم شيرازي در ادامه آورده است: بايد افتخار كنيم كه چنين هنرمندان چيره دست و با ذوقي داشته ايم كه سبك هاي بسيار پرارزش براي ما آفريده اند و نه تنها بايد راه آنها را دنبال كنيم بلكه بايد به تكميل و تنويع آن نيز بپردازيم.

وي در بخش پاياني پيام خود خطاب به فعالان در اين عرصه آورده است: انتظار مي رود كه به اين امر همت گمارده و بتوانيد جلوي برنامه هاي انحرافي را در زمينه معماريهاي شهري به ويژه فرهنگي و ديني را گرفته و اصالت فرهنگ ايراني و اسلامي را شكوفا و زنده نگه داريد.

تاریخ:
1387/21/4
تعداد بازدید:
397
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal