جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
ايدوئولوژي انقلاب اسلامي، ايثار و از خودگذشتگي است" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
ايدوئولوژي انقلاب اسلامي، ايثار و از خودگذشتگي است

موضوع ايثار و شهادت به عنوان بخشي از فرهنگ زير بنايي جامعه ايراني از لحاظ داخلي و بين المللي همچنين تهديدهاي هر روزه  قدرت هاي جهاني از اهميت خاصي بر خوردار است.

چرا كه بزرگترين واهمه ابر قدرت ها از ايران و انقلاب اسلامي، ريشه دار بودن فرهنگ ايثار و شهادت در ميان قشرهاي مختلف جامعه ايراني است، فرهنگي كه شايد به جرات بتوان گفت، يكي از الگوهاي اساسي آن قيام  تاريخي امام حسين (ع) و ياران با وفايش است.

از اين روست كه ترويج فرهنگ ايثار و شهادت جزء ارزشهاي ملي و مذهبي ايرانيان بوده و در مقام اهداف اصلي انقلاب اسلامي قرار گرفته است، تفكري كه مي بايست براي فرهنگ سازي و همه گير كردن آن تلاش ويژه و گسترده اي را در جامعه به ويژه  در بين نسل جوان به انجام رساند.

برگزاري همايش ها و نشست هاي علمي و پژوهشي با هدف مشاركت دانشگاهيان و حوزويان در بررسي جايگاه فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه همچنين ارائه پيشنهادهاي علمي در اين زمينه، مي تواند، يكي از راهكارهاي عملياتي براي رسيدن به اهداف تعريف شده در خصوص مقوله ايثار و شهادت باشد.

برگزاركنندگان نخستين همايش ملي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت با هدف تبيين، توصيف و بازتعريف مفهوم ايثار و شهادت، برنامه ريزي به منظور نهادينه كردن فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه و مواردي از اين دست فراخواني را در محورهاي موضوعي متنوعي منتشر در اين ميان تعداد 158 مقاله به دبيرخانه همايش رسيد كه دست آخر 60 مقاله انتخاب و در دو روز برگزاري اين به صورت سخنراني و پوستر ارائه شد، ستاد خبري كميته روابط عمومي و تبليغات همايش نخستين همايش ملي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت، بر آن شد تا چكيده برخي از اين مقالات را انتخاب و در پايگاه خبري روابط عمومي دانشگاه اصفهان منتشر كند. گفتني است كه هم كتابچه چكيده مقالات و هم مجموع مقالات به چاپ رسيده و از قرار است از طريق دبيرخانه همايش قابل دسترسي است.

اولين مقاله انتخابي كه به صورت سخنراني در نخستين نشست اولين همايش ملي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در تالار پيامبر اعظم (ص) دانشگاه اصفهان ارائه شد، تحقيقي است از احمد يوسفي با موضوع ايثار و نقش آن در امنيت ملي.

وي در چكيده مقاله خود با اشاره به ايثار، به عنوان يكي از ارزشهاي ديني و مذهبي، آورده است : مقوله ايثار و از خود گذشتگي در ايدئولوژي انقلاب اسلامي ايران وجود داشته و نقش تعيين كننده و بي بديلي در پيروزي انقلاب اسلامي، به خصوص جنگ تحميلي كرده است.

يوسفي ادامه مي دهد: علاوه بر اهداف بلند و آرمان خواهانه حاملان اين فرهنگ كه نگاهي فرا ملي و امت گرايانه را در طول انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي دنبال مي كردند، درحال حاضر نيز فرهنگ ايثار و از خود گذشتگي ضامن امنيت ملي و هويت بخش جامعه و جزيي از فرهنگ ديني و ملي محسوب مي شود.

اين محقق دانشگاهي در باب مقاله خود مي گويد: در اين مختصر كوشيده ام اين مسئله را به اثبات رسانم كه روحيه و فرهنگ ايثار و از خودگذشتگي كه ريشه در باورهاي ديني و ملي ايرانيان پيدا كرده و تبلور آن را در طول هشت سال دفاع مقدس شاهد بوده ايم را مي توان به عنوان يكي از منابع قدرت ملي نظام جمهوري اسلامي ايران در چارچوب تئوري هاي روابط بين الملل به حساب آورد و يا در همين چارچوب، با استفاده از اصل"بازدارندگي" به عنوان نيرويي باز دارنده در مقابل هجوم و تهديد بيگانگان تلقي شود.

يوسفي در مورد مراحل انجام تحقيق نوشته:  در اين تحقيق سعي شده، تعريف و بررسي مفهومي ايثار، امنيت ملي، امنيت از ديدگاه اسلام، عوامل تهديد كنندة امنيت ملي، منابع قدرت ملي، استراتژي بازدارندگي و رابطه آنها با مقوله ايثار و از خودگذشتگي و نيز تهديداتي كه متوجه امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران از ناحيه آمريكا و حاميان آن است به همراه روشهاي مقابله با اين تهديدات، با استفاده از منابع نرم افزاري قدرت ملي كه قطعاً يكي از آنها روحية ايثارگري و شهادت طلبي مردمي است، ارائه گردد.

تاریخ:
1387/21/12
تعداد بازدید:
571
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal