جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند
English/العربيه
تازه ها
دانشجوي دكتري زبان و ادبيات عرب از پايان نامه ي خود دفاع كرد" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
دانشجوي دكتري زبان و ادبيات عرب از پايان نامه ي خود دفاع كرد

علي اصغر روانشاد پايان نامه ي خود را با موضوع مسائل اجتماعي و نقد آن از نظر پيشگامان شعر كلاسيكي معاصر در عراق" مورد بررسي قرار داد.

به گزارش وب سايت خبري UINews، اين دانشجوي دوره ي دكتري زبان و ادبيات عرب در تحقيق خود به اين نتيجه رسيده است كه پيش گامان شعر كلاسيك معاصر در عراق به نقش سازنده ي شاعر پي برده ، خواهان اين شده اند كه اعضاي زنده ي جامعه و زبان گوياي ملت هاي خويش باشند . از اين رو با قصايد دل انگيزي كه ارائه داده اند ، چايگاه زيادي از ديوان هاي اين شاعران به مسائل اجتماعي و نقد آن اختصاص يافته است

وي اين تحقيق را يك تلاش علمي دانست كه قصد دارد مسائل اجتماعي و نقد آن را از ديدگاه پيش گامان شعر كلاسيك معاصر در عراق روشن نمايد .

روانشاد هدف از اين تحقيق را ، ارائه ي بخشي از محتواي غني ادبيات عربي معاصر به محققان ، استادان، دانشجويان و همه ي علاقه مندان به حوزه ي اين ادبيات، معرفي شاعراني كه در زمينه ي مسائل اجتماعي و حل مشكلات جامعه كوشش كرده اند،معرفي نقد اجتماعي به عنو.ان يكي از انواع نقد ادبي و نقش سازنده ي آن در جامعه ي انساني، جهت دادن به ادبيات و به كارگيري آن در زمينه ي مسائل جامعه دانست و گفت :

از اين رو روش تحقيق در اين رساله اغلب تحليلي - استقرائي است كه با كنجاوي موضوعي ، استدلال مختلف مسائل اجتماعي و نقد آن از نظر اين پيش گامان ارائه مي شود.

هر چند كه به سبب اقتضاي موضوع رساله از روش هاي تحقيقي تاريخي ،تطبيقي و دستاورد هاي جامعه شناسي نيز استفاده شده است .

 وي در ادامه افزود: اين رساله به پژوهش درباره ي "رصافي"،"زهاوي" و "جواهري" مي پردازد كه به عنوان بارز ترين پيش گامان كلاسيك معاصر در عراق به مسائل اجتماعي و نقد آن اهتمام ورزيده اند.

رصافي به سرنوشت مردم اهتمام داشته ، و عواملي را كه باعث پيشرفت و آباداني جامعه ي عراق مي شود، دنبال كرده است ، ضمن اين كه در اين راه، ضرر هاي شخصي رابه جان خريده است. بنابراين اقدام به بيداري مردم كرده و براي تغيير واقعيت هاي تلخ ، عزم و اراده را در آن ها برانگيخته است.

زهاوي نيز به سبب ارتباط مستحكم و مداومش با اقشار مختلف مردم از قبيل فقيران ، مصيبت ديدگان ، زنان ، كارگران ، كشاورزان، فرهنگيان، انديشمندان، اديبان، شاعران و سياستمداران، در شعرش به بسياري از مسائل اجتماعي اهتمام ورزيده است. اين ارتباط شاعر را برآن داشته كه براي شناخت مشكلات مردم و بررسي اوضاع جامعه اي كه پيوسته سختي ها و مشكلات در آن شدت يافته است، در ميادين مختلف اجتماعي حضور داشته باشد.

جواهري بيشتر بر انتقاد شديد از اوضاع و آداب رسوم اجتماعي ، بعد از بررسي دقيق آن ها ، استوار مي باشد. از اين رو قصايد او غالبا" كامل ترين نمونه ي شعري است ، كه به وقت خود با به كارگيري صور خيال ، به شدت قصد تاثير در توده هاي مختلف مردم را دارد و با ريشه هاي عميق خود در ضمير آگاه و ناخودآگاه مردم، احساس خون خواهي و روحيه شكست خورده و ستم ديده ي آن ها را به حركت در مي آورد كه همچون يك فدايي عليه دشمنان خود قيام كنند.

اين دانشجوي دكتري در ادامه افزود  ، فقر ، علم، جهل، زن، استقلال ، آزادي ، پيشرفت و عقب ماندگي، عدل، انقلاب، شهادت، اختلاف طبقاتي ، كار ، كارگر، كشاورز ، جنگ، صلح، زندان، عادات و اخلاق ، اختراعات جديد ،

نقد اجتماعي از ديدگاه پيش گامان شعر كلاسيك معاصر در عراق بر آگاهي ، هشياري و موضع گيري هاي فعالانه ي آن ها در برابر مسائل اجتماعي جامعه ي آن زمان دلالت مي كند،

عوامل اهتمام پيش گامان شعر كلاسيك معاصر در عراق به مسائل اجتماعي و نقد آن در چهار محور اصلي نمودار مي شود، اوضاع سياسي و اجتماعي در عراق معاصر، رويداد هاي منطقه اي و جهاني، آراء و افكار برگرفته از ميراث گذشته ، فرهنگ و ادب عراق ، منطقه و جهان... .
رساله ي تحقيقي علي اصغر روانشاد با موضوع ، مسائل اجتماعي و نقد آن از نظر پيشگامان شعر كلاسيكي معاصر در عراق به راهنمايي دكتر عبدالغني ايرواني زاده ، دكتر سردار اصلاني و مشاوره ي دكتر محمد كاظم حاجي ابراهيمي مورد بررسي قرار گرفت.

گفتني است دكتر جعفر دلشاد ، دكتر منصوره زركوب ، دكتر حامد صدقي و دكتر بتول مشكين فام داوري رساله ي دكتر علي اصغر روان شاد را برعهده داشتند.

تاریخ:
1388/02/5
تعداد بازدید:
802
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal