جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ بهمن
English/العربيه
تازه ها
 رخساره هاي ژئو مورفولوژي دلتاي زاينده رود با استفاده از GIS و سنجش از دور" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
رخساره هاي ژئو مورفولوژي دلتاي زاينده رود با استفاده از GIS و سنجش از دور
بررسي رخساره هاي ژئو مورفولوژي دلتاي زاينده رود با استفاده از GIS  و سنجش از دور موضوع پايان نامه اي است كه مليحه محمدي دانشجوي كارشناسي ارشد جغرافيا گرايش ژئومورفولوژي در دانشگاه اصفهان مورد بررسي قرار داد.
به گزارش خبر نگار وب سايت خبري uinews مليحه محمدي دانشجوي كارشناسي ارشد جغرافيا گرايش ژئومورفولوژي از پايان نامه ي خود با موضوع بررسي رخساره هاي ژئو مورفولوژي دلتاي زاينده رود با استفاده از GIS و سنجش از دور ، به راهنمايي دكتر عبداله سيف و دكتر مسعود معيري دفاع كرد . بنا به گزارش رسيده در اين جلسه ي دفاعيه مليحه محمدي ضمن بررسي دلتاي زاينده رود گفت: دلتاي زاينده‌رود انتهايي‌ترين فرم تراكمي ايجاد شده به وسيله رودخانه زاينده‌رود به عنوان يكي از واحدهاي ژئومورفولوژي در پلاياي گاوخوني شناخته مي شود. اين واحد مورفيكي يكي از تيپهاي واقع در واحد پلاياي گاوخوني است كه در مجاور آن واحدهاي ديگر از جمله تپه هاي ماسه اي،ارتفاعات و درياچه فصلي پلايا قراگرفته‌است. تأثير واحدهاي مجاور بر سطح دلتا موجب شده تا اين سطح به دليل تفاوت در جنس، پوشش سطحي زمين و... به واحدهاي كوچكتر به نام رخساره‌ ژئومورفولوژي تقسيم شود
وي هدف اين پژوهش را ، مطالعه ژئومورفولوژي دلتاي زاينده‌رود به همراه چشم اندازي كه اين واحد مورفيكي در آن واقع شده دانست و گفت : متد بررسي و تحليل در اين رساله متكي بر سيستم اطلاعات جغرافيايي و سنجش از دور است.
عمليات مربوط به مطالعات سنجش از دور در اين رساله شامل واردسازي داده‌ها، انجام روشهاي مختلف بارزسازي (ساخت تركيبات رنگي، پروفيل، بزرگ نمايي، بهبود كنتراست، فيلتر و شاخص پوشش گياهي) و آناليز داده ها جهت طبقه بندي واحدهاي فرمي موجود در منطقه مطالعاتي بر اساس روش تفسير چشمي و روش رقومي است. در بخش مربوط به بكارگيري سيستم اطلاعات جغرافياي به انجام عملياتي از قبيل تهيه شيب و لايه هاي موضوعي ژئومورفولوژي از سطح دلتا و واحدهاي مجاور آن پرداخته شد. طبقه بندي واحدهاي زئومورفولوژي موجود در منطقه مطالعاتي بر اساس نظريه سلسله مراتبي و نظريه حسن احمدي انجام شده است.

 شايان ذكر است ، طبق نتايج به دست آمده در اين رساله، براساس نظريه سلسله مراتبي منطقه مطالعاتي كه شامل دلتاي زاينده رود و واحدهاي مجاوزر آن است به عنوان بخشي از چاله گاوخوني يك چشم انداز ژئومورفولوژي متشكل از سه منظر ارتفاعات، دشتسر و پلايا است. هر منظر داراي چند واحدفرمي زمين نما است كه هر كدام به چند واحد كوچكتر به نام ژئوفرم تقسيم مي‌شود. مطابق با اين طبقه بندي منظر پلايا داراي سه واحد فرمي به نام سطوح گلي، ماسه اي و نمكي است. جايگاه دلتاي زاينده رود به عنوان يكي از ژئوفرمهاي واقع بر سطوح گلي منظر پلايا است.مطابق با نظريه دكتر احمدي نيز منطقه مطالعاتي به عنوان يكي از قلمروهاي گرم و خشك در ايران داراي سه واحد ژئومورفولولوژي كوهستان، دشت سر و پلايا است. هر واحد ژئوموروفولوژي بر اساس تفاوت در پوشش سطحي زمين ،شرايط توپوگرافي و ... داراي واحدهاي كوچكتري به نام تيپ و هر تيپ نيز شامل چندين واحد كوچكتر به نام رخساره ژئومورفولوژي است. طبق اين نظريه واحد پلايا در منطقه مطالعاتي داراي تيپ انسلبرگ، كوير، ارگ، دلتاها و... مي باشد. دلتاي زاينده رود به عنوان يكي از تيپهاي واقع در واحد پلايا شامل واحدهاي متفاوتي در سطح به نام رخساره ژئومورفولوژي است كه عبارتند از رسوبات رودخانه اي، جلگه رسي، زمينهاي پف كرده نمكي، سطوح رسي- ماسه اي، نخ آبها و پوشش گياهي. گفتني است دكتر حجت ا... يزدان پناه و دكتر قاضي فرد داوري پايان نامه ي مليحه محمدي دانشجوي كارشناسي ارشد جغرافيا گرايش ژئومورفلوژي را، بر عهده داشتند.

تاریخ:
1388/06/8
تعداد بازدید:
970
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal