جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
English/العربيه
تازه ها
وضعيت قفقاز در سياست هاي ايران عصر نادري" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
وضعيت قفقاز در سياست هاي ايران عصر نادري
وضعيت قفقاز در سياست هاي ايران عصر نادري موضوع پايان نامه اي است كه رمان سمباتيان دانشجوي دكتري تاريخ دانشگاه اصفهان مورد بررسي قرار داد.
به گزارش خبر نگار وب سايت خبري uinews  رمان سمباتيان دانشجوي دكتري تاريخ ايران دوره ي اسلامي از پايان نامه ي خود با موضوع وضعيت قفقاز در سياست هاي ايران عصر نادري به راهنمايي دكتر دهقان نژاد ، دكتر دهقان نيري و مشاوره ي دكتر كجباف دفاع كرد . بنا به گزارش رسيده اين دانشجوي دكتري تاريخ به بررسي سياست هاي ايران در عصر نادري پرداخت و گفت : ايران و قفقاز از ديرباز در زمينه هاي سياسي ، فرهنگي و اقتصادي روابطي تنگاتنگ داشتند . اين روابط در سير تاريخي هر دو سرزمين اثر گذار بوده است . يكي از ادوار مهم در اين روابط دوره ي نادري است . جدا شدن قفقاز از ايران پيش از روي كار آمدن نادر يك آزمون تاريخي براي هر دو سرزمين بود. وي در ادامه افزود: اختلاف شديد و مبارزه ي اقوام و مردم منطقه قفقاز  عليه حكومت عثماني و مايوس شدن آن ها از سياست هاي روسيه، شرايط را براي همگرايي مجدد ايران و قفقاز مهيا كرد . همگرا شدن ارامنه گرجيان و شيعيان قفقاز با نادر را مي توان مهمترين عامل موفقيت او در سيطره ي مجدد بر آن منطقه شمرد. لذا در اين تحقيق سياست هاي نادر جهت تسلط بر قفقاز و اخراج رقباي ايران عثماني و روسيه از آن منطقه مورد بررسي و تحليل قرار مي گيرد. از سوي ديگر عدم موفقيت نادر در داغستان و برخي مناطق شمالي شيروان نشان دهنده ي سياست هاي نادرست او در اين مناطق و تاثيرات عميق تحركات عثماني و روسيه در آن جا بوده است . رمان سمباتيان در ادامه اظهار داشت : در اين تحقيق، با استناد به اسناد و منابع اصلي اهميت قفقاز در طول تاريخ و به ويژه در دوره ي نادري رقابت روسيه و عثماني با ايران در تسلط بر قفقاز عوامل همگرايي و واگرايي مردم منطقه با سياست هاي نادر و اوضاع قفقاز در عصر نادري مورد پژوهش و كنكاش قرار مي گيرد همچنين  براي تبيين نظري ، ارتباطات تاريخي و فرهنگي ايران و قفقاز در چارچوب نظريه پيوند تمدني و ارتباط سياسي و امنيتي در قالب نظريه ي ژئوپولتيك مكيندر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.  گفتني است دكتر ميرجعفري،دكتر اللهياري ، دكتر خير انديش و دكتر جمالي داوري پايان نامه ي رمان سمباتيان را برعهده داشتند . خاطر نشان مي سازد پايان نامه ي دكتر رمان سمباتيان  در قالب  يك مقاله  با عنوان سياست مذهبي نادر شاه در قفقاز در مجله ي علمي پژوهشي علوم انساني دانشگاه الزهرا در تاريخ 16 شهريور مورد تائيد براي چاپ قرار گرفته است .
تاریخ:
1388/01/29
تعداد بازدید:
273
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal