جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
English/العربيه
تازه ها
نقش زنان در پيروزي و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
نقش زنان در پيروزي و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران

مجموعه نظرياتي كه امام خميني (قدس سره) در فرايند پيروزي و سپس استقرار نظام جمهوري اسلامي درباره مشاركت سياسي زنان ابراز كردند، نقطه عطفي در مباحث مربوط به اين قضيه پر اهميت است.

از نظر ايشان: «از بابت حقوق انساني تفاوتي بين زن و مرد نيست؛ زيرا هر دو انسان اند و زن حق دخالت در سرنوشت خويش را همچون مرد دارد. در بعضي موارد، تفاوتهايي بين زن و مرد وجود دارد كه به حيثيت انساني آنها ارتباط دارد.»

\r\n

همچنين ايشان مي فرمايند: «زن بايد داراي حقوق مساوي با مرد باشد. اسلام بر تساوي زن و مرد تكيه كرده است و به هر دو آنها حق تعيين سرنوشت داده است. يعني اينكه بايد از همه آزادي ها بهره مند باشد. آزادي انتخاب كردن، انتخاب شدن، آزادي آموزش خويش و كاركردن و مبادرت به هر نوع فعاليت اقتصادي.» ايشان مكرر زنان را تشويق به شركت در انتخابات مي كردند: «آنچه كه لازم است تذكر دهم، شركت زنان مبارز و شجاع سراسر ايران در رفراندم است. زناني كه در كنار مردان، بلكه جلوتر از آنان در پيروزي انقلاب اسلامي نقش اساسي داشتند، توجه داشته باشند كه با شركت امروز زنان در جمهوري اسلامي، همدوش مردان، در تلاش سازندگي خود و كشور هستند و اين است معناي آزاد زنان و آزاد مردان.» ايشان در جايي ديگر مي فرمايند: «زن و مرد احكام خاص خود را دارند. البته، يك احكام خاص به مرد است كه مناسب با مرد است. يك احكام خاص به زن است و متناسب با زن است. اين به آن معنا نيست كه اسلام نسبت به زن و مرد فرقي گذاشته است.» از نظر فعاليتها و مسؤوليتهاي اجتماعي، زن بايد در اقدامات اساسي مملكت دخالت كند، نه اينكه در خانه بنشيند و از آن بيرون نيايد.

\r\n

شايان ذكر است كه طرح مسئله تكليف شرعي زنان براي شركت در فرايند انقلاب اسلامي يكي از اساسي ترين علقه هاي اجتماعي، يعني محيطهاي خصوصي و عمومي، را به چالش كشيد.

\r\n

همچنين ايشان در وصيت نامه خود بانوان و زنان را خطاب قرار داد و آنها را به حضور در صحنه هاي فرهنگي، اقتصادي و نظامي، حاضر و همدوش مردان يا بهتر از آنان، در راه تعالي اسلام و مقاصد قرآن كريم فرا مي خوانند.

\r\n

مقام رهبري نيز در مناسبتهاي مختلف نسبت به مشاركت زنان در صحنه اجتماعي و سياسي عقيده مثبت خود را ابراز كرده اند:

\r\n

«اسلام مي خواهد رشد فكري، سياسي و علمي زنان به حد اعلا برسد وجودشان براي جامعه حداكثر استفاده را داشته باشند... ما بر اساس تعاليم عاليه اسلامي، در خصوص مسئله زنان معتقديم كه در هر جامعه بشري زنان مقررند در حد خود در زمينه هاي پيشرفتهاي علمي اجتماعي سياسي و مسئله سازندگي تلاش كنيم و مسئوليتي به عهده بگيرند و بايد در اين زمينه فرصتهاي لازم را كسب نمايند.» همچنين رئيس جمهور همواره بر نقش سازنده زنان تأكيد نموده اند.

\r\n
{mosimage} 

تاریخ:
1388/11/17
تعداد بازدید:
73
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal