جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ بهمن
English/العربيه
تازه ها
انقلاب اسلامي، فرهنگ و تمدن اسلامي

انقلاب اسلامي ايران مهمترين جنبش اسلامي معاصر است كه نماد ومظهر اسلام‌گرايي در عصر حاضر به شمار مي‌آيد.

اين انقلاب حركتي بود كه به جهت ويژگي‌هاي خاص و منحصر به فرد خود، تعجب و شگفتي تمام انديشمندان غربي و شرقي را برانگيخت و به تعبيري وجدان‌هاي غربي را در دو بعد (دولتي و مردمي) تكان داد و به صورت معمايي براي تحليل‌گران سياسي و اجتماعي جلوه‌گر شد و آن چه اين معما را پيچيدگي بيش‌تر بخشيد، شخصيت امام خميني(ره) بود كه نقش اساسي را در پيروزي انقلاب و تشكيل حكومت ايفا كرد و اساسا پايه‌ريزي جمهوري اسلامي حاصل تلاش شخصيتي چون امام خميني(ره)بوده است.
يكي از وقايع مهم و شگفت‌انگيز تاريخ معاصر ايران كه نقش گسترده‌اي در تغيير مناسبات سياسي جهان داشت، پديده انقلاب ايران در نيمه دوم قرن بيستم بود. اهميت انقلاب اسلامي ايران در سطح جهان باعث شد تا پژوهشگران و نظريه‌پردازان عالم سياست، متفكران علوم سياسي، متخصصان تحولات اجتماعي، فرهنگ شناسان، دين‌شناسان، جامعه‌شناسان و بازيگران صحنه‌هاي سياست جهاني، هر يك به تحليل و تفسير اين پديده بپردازند و عوامل پيدايش و نتايج آن را مورد بررسي قرار دهند.
 انتشار صدها كتاب و مقاله در زمينه انقلاب اسلامي ايران گوياي همين واقعيت است. انقلاب اسلامي ايران هم در شكل و هم در ماهيت و نيز در اهداف با ديگر انقلاب‌هاي جهان متفاوت بوده است. از امتيازات مهم انقلاب اسلامي نسبت به ساير جنبش‌هاي جهاني، هويت مستقل آن از نظام‌هاي كاپيتاليسم و سوسياليسم مي‌باشد.
 اين شاخص از آن جهت مهم به شمار مي‌رود كه بدانيم تقريبا تمامي تحولات و اجتماعات موثر جهان معاصر به جز انقلاب اسلامي ايران، به يكي از دو بلوك شرق و غرب وابستگي داشته است و البته بايد در نظر داشته باشيم كه نهضت اسلامي در ايران اولا زماني به پيروزي رسيد كه دين و معنويت از فرايند سياست و قدرت حذف شده بود؛ ثانيا انقلاب اسلامي ايران صرفا در مرحله براندازي رژيم قبل متوقف نگرديد، بلكه براي شيوه زندگي و اداره انسان و جهان به ارائه طرح و برنامه مبادرت كرد. از اين رو، اتحاد دين و سياست از يك سو، و طراحي جهان فردا از ديگر سو، خود گواهي بر آن است كه انقلاب اسلامي ايران به زعامت حضرت امام خميني(ره)، هويتي مستقل از ساير رژيم‌هاي مدرن داشته.
انقلاب اسلامي به اذعان كارشناسان و صاحب‌نظران يك پديده، برنامه و گام براي حركت دادن بشريت به سمت آن نقطه موعود است. انقلاب اسلامي، بعثت همه انبيا و مجاهدت‌هايي كه در طول تاريخ در راه خدا انجام شده است، مقدمه تحقق آن جامعه عدل نهايي است. همه اينها مقدمه است و انقلاب اسلامي همه يك مقدمه موثر و بلند است. انقلاب اسلامي دريچه‌اي براي رهايي همه بشريت است.
انقلاب اسلامي فرياد بلند بشريت امروز عليه ظلم و بي‌عدالتي است. انقلاب اسلامي خروش ملت ايران براي برپايي يك زندگي متعالي و عالمانه و متعهدانه است. انقلاب اسلامي از روز كليد خوردنش به دنبال تعالي همه انسانهاي روي كره زمين بوده است و امروز در ادامه همان مسير ترسيم شده انقلاب اسلامي پيام‌آور عشق، برادري و همكاري صميمانه با همه دنيا و ملل جهان است. انقلاب اسلامي پيام‌آور دوستي، پاكي و سلامت و صلح و آرامش براي همه جهان است.
همچنين دست‌آوردهاي علمي انقلاب ايران و توسعه فن‌آوري در اين كشور به گسترده‌تر كردن ابعاد هراس غرب منجر شده است. همچنين همه اقدامات غرب براي منزوي كردن و براندازي نظام جمهوري اسلامي نتيجه معكوس داده است. دست‌آوردهاي علمي ايران در حوزه‌هاي فن‌آوري هسته‌اي، صنايع نظامي، صنايع موشكي و مخابراتي، فن‌آوري نانو تكنولوژي و فن‌آوري سلول‌هاي بنيادي، غرب را با ابعاد گسترده‌اي از هراس مواجه كرده است.
انقلاب اسلامي محصول تمناي ملتي است كه فراتر از مدينه مدرنيته، جامعه‌اي مبتني بر مدنيت نبوي و تمدني مبتني بر توحيد را آرزو مي‌كند. لذا جمهوري اسلامي از نتايج سحر انقلاب اسلامي است، بايد تا طلوع آرمان‌هاي آن به جد و جهدي انقلابي، بكوشيم تا باري دگر در زير چتر وحدت و اتحاد همه دلسوزان انقلاب اسلامي، تمدن اسلامي را در پناه آن، نوسازي كنيم. در يك كلام، فرجام تاريخي اين انقلاب كبير شكوهمند اسلامي همانا انفجار نور در افق اسلام است و بايد اين مهم را در آرمان‌ها و ارزش‌ها و اصول همان اسلام جستجو كرد و لاغير.

تاریخ:
1388/11/18
تعداد بازدید:
70
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal