جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
English/العربيه
تازه ها
رييس دانشگاه اصفهان: فقاهت شيعه معتقد به مديريت دانش محور است

رييس دانشگاه اصفهان گفت: در طول تاريخ، فقاهت مترقي شيعه بر اين باور بوده كه مديريت جامعه بر اساس دانش و حكمت ميسر است و ريشه‌هاي تمدن، در توليد علم و توسعه دانش است.

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري روابط عمومي دانشگاه در مركز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، محمد حسين رامشت با اشاره به سابقه دانش تمدن‌سازي در ايران كه بعد از ظهور و گسترش اسلام از سوي فقهاي شيعه دنبال مي‌شد، اظهار داشت: اين دانش در دستگاه فكري و نوع گفتمان خواجه نصيرالدين طوسي، شيخ الرييس ابوعلي سينا، شيخ بهايي و بسياري از بزرگان علمي و ديني اين كشور يافت مي‌شود، همچنان كه در عصر معاصر، حضرت امام(ره ) همين گفتمان را متناسب با اقتضائات روز دنبال مي‌كند.

\r\n

رامشت افزود: اگر امروز رهبر معظم انقلاب، پرچمدار توسعه علمي كشور شده و با اين قوت، توليد علم و جنبش نرم افزاري را به يك مطالبه تبديل كرده اند، اتفاق عجيبي نيفتاده است؟ چرا كه اين موضوع در نزد فقهاي راستين شيعه سابقه‌اي طولاني دارد.

\r\n

وي ادامه داد: دوران طلايي و باروري فرهنگ و تمدن ايراني زماني بود كه دانشمندان بزرگ ما همزمان با بالندگي در حوزه‌هاي دين و معرفت اسلامي در رشته‌هاي تخصصي خود به توليد علم مي‌پرداختند.

\r\n

رامشت به تفاوت‌هاي فتح جغرافيايي و فرهنگي هندوستان پرداخت و خاطرنشان كرد: اگرچه نادرشاه استراتژيست نخبه‌اي در دنيا بود و توانست ايران را نجات دهد و هندوستان را به تصرف دربياورد، اما او بر مبناي دانش، رفتار نمي كرد و امروز هندي‌ها از نادرشاه به نيكي ياد نمي‌كنند؟ اما اين شيخ بهايي بود كه توانست با فرهنگ غني ايراني، سرزمين هندوستان را فتح كند و تمدن ايراني را از دروازه‌هاي هند عبور دهد.

\r\n

رييس دانشگاه اصفهان، ظهور حضرت امام خميني(ره) در عصر حاضر را تكرار تاريخ شيعه در مديريت مبتني بر دانش و مدنيت خواند و گفت: اداره جامعه بر اساس دانش و حكمت، ضرورت امروز ما است و حوزه‌ها و دانشگاهها در اين زمينه رسالت سنگيني دارند.

\r\n

دكتر رامشت، با بيان اينكه دانشگاههاي كشور پيش از انقلاب اسلامي صرفا مراكز آموزشي بودند، تصريح كرد: كار ما قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، فقط انتقال دانش غرب بود؟ اما امروز ماموريت ما عوض شده و توليد دانش بايد در چارچوب هاي معرفتي و هويتي فرهنگ ايراني- اسلامي صورت گيرد.

\r\n

وي اضافه كرد: امروز آنچه در دنيا اتفاق مي‌افتد، حلقه‌اي از هويت و تفكر آتن است، اما حلقه توليد دانش در ايران بايد بر مدار تفكر صدرايي باشد.

\r\n

رئيس دانشگاه اصفهان در پايان سخنان خود گفت: دانشگاه‌ها بايد از مباني فكري آتني منفك شوند، در آن صورت مي‌توان انتظار تحولات چشمگير در توليد علم و بالندگي فرهنگ كشور را داشت.

تاریخ:
1388/21/14
تعداد بازدید:
62
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal