جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
English/العربيه
تازه ها
بايد در حوزه معرفتي نبوي جلوس نمود" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
بايد در حوزه معرفتي نبوي جلوس نمود

{mosimage}

\r\n

در نشست مشترك پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با دانشگاه اصفهان ، دكتر محمد حسين رامشت رئيس دانشگاه اصفهان گفت: ما بايد از چارچوب معرفتي كانت خروج و در حوزه معرفتي نبوي جلوس نماييم.

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري uinews در نشست مشترك پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با دانشگاه اصفهان كه با حضور دكتر محمدحسين رامشت رئيس دانشگاه اصفهان و مديران و معاونين دانشگاه در محل تالار دكتر رزمجو برگزار شد، رئيس دانشگاه اصفهان ضمن استقبال از اين نشست كه منجر به همگرايي بيشتر بين حوزه و دانشگاه مي‌شود اظهار داشت: ما براي به دست آوردن استقلال ، بايداز چارچوب معرفتي كانت خروج و آرام آرام در حوزه نبوي جلوس نماييم.


{mosimage}


 وي در ادامه افزود يكي از راه‌هاي اين خروج مفهوم مرجعيت علمي است. اگر ما بتوانيم تا سي سال آينده مرجعيت علمي داشته باشيم مي‌توانيم با برآورد پنجاه ساله حرف اول را در حوزه معرفت نبوي بزنيم. وي در پايان خاطرنشان ساخت كه حوزه‌هاي علميه از اركاني هستند كه مي‌توانند در تحقق اين آرمان نقش سازنده‌اي داشته باشند.


{mosimage}\r\n

در ادامه اين نشست دكترسيد علي اصغر ميرباقري فرد، مسئول كميته پژوهش‌هاي راهبردي دانشگاه اصفهان نيز به معرفي ظرفيت‌هاي دانشگاه اصفهان در ساماندهي علوم انساني بر اساس الگويي مطلوب پرداخت و گفت: اين نشست‌ها داراي موضوعيت است كه باعث آشنايي با زمينه‌هاي توانايي و امكانات دو مركز و همچنين تبادل امكانات و جلوگيري از كارهاي موازي مي‌شود. وي در ادامه افزود: بسيار ضروري است كه بحث علوم انساني با يك برنامه جامع و با يك سند راهبردي كلان در سطح كشور انجام پذيرد.

\r\n{mosimage}


مسئول كميته پژوهش‌هاي راهبردي در ادامه مراسم به معرفي دانشگاه اصفهان پرداخت و گفت: دانشگاه اصفهان از سال 1337 در حوزه علوم انساني آغاز به كار كرده است و در حال حاضر داراي 11 دانشكده مي باشد كه 6 دانشكده آن در حوزه علوم انساني فعاليت مي‌نمايد. همچنين اين دانشگاه داراي 214 رشته در 3 مقطع كارشناسي،كارشناسي ارشد ودكتري است.

\r\n{mosimage}


وي همچنين در ادامه اظهار داشت: 70 درصد از 14000 دانشجوي دانشگاه اصفهان در رشته‌هاي علوم انساني در حال تحصيل و 70 درصد از 498 عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان در شاخه‌هاي علوم انساني در حال فعاليت مي‌باشند. دكتر ميرباقري‌فرد در ادامه افزود: دانشگاه اصفهان در حال حاضر داراي 7 مركز تحقيقاتي، دو مركز آموزش زبان، 21 گروه پژوهشي، 15 پايگاه اطلاعاتي فعال، 20 مجله با اعتبار علمي و پژوهشي و 5 مجله علمي- ترويجي مي‌باشد. وي همچنين در ادامه اين نشست اظهار داشت: ارتقاء‌كيفيت و اصلاح در جهت رشته‌‌هاي علوم انساني دو رويكرد از برنامه‌هاي سند راهبردي دانشگاه است كه اين دو بدون هماهنگي يكديگر تحقق پيدا نمي‌كند.


{mosimage}


 به همين خاطر اخيراً كميته راهبردي پژوهش‌هاي علوم انساني تشكيل شده و راهبردهايي را تعيين كرده است. در ادامه اين مراسم دكتر آذربايجاني قائم مقام رئيس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ضمن معرفي پژوهشگاه اظهار داشت: اين پژوهشگاه در سال 1361 به دنبال فرمان امام(ره) در زمينه بازسازي علوم انساني تحت عنوان دفتر حوزه و دانشگاه تشكيل شد و امروز به عنوان پژوهشگاهي مستقل زير نظر وزارت علوم مشغول به فعاليت است . وي در ادامه افزود: اين پژوهشگاه داراي سه پژوهشكده ي علوم اسلامي ، علوم و فناوري و علوم اجتماعي است و با 45 نفر هيات علمي و 70 نفر محقق پاره وقت در حال فعاليت است . همچنين در اين پژوهشگاه 170 اثر علمي و منبع درسي در رشته هاي علوم انساني با رويكرد اسلامي تهيه شده و نزديك به 30% تا 40% آن به عنوان متن درسي در دانشگاه ها در حال مطالعه است .


{mosimage}


دكتر آذربايجاني در ادامه ماموريت اصلي پژوهشگاه رامعطوف به دو هدف اصلي دانست و گفت : ماموريت اصلي پژوهشگاه با هدف تعمين نيروي انساني مناسب براي خود پژوهشگاه و گروه هاي مختلف آن و همچنين گسترش اهداف اين پژوهشگاه پايه ريزي شده است . وي در ادامه ، راه اندازي رشته ها، نشريات ، ايجاد قطب هاي علمي ، همكاري هاي آموزشي و برگزاري دوره هاي مشترك تحصيلي ، همكاري در نشست هاي علمي ، ارائه اولويت هاي پژوهشي، تبادل استاد و دانشجو ، همكاري مشترك در تدوين متون درسي و تشكيل جلسات و كارگروه هاو برنامه هاي راهبردي در توسعه ي انديشه ي اسلامي را از محور هاي مهم فعاليت هاي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه دانست .

\r\n
{mosimage}


گفتني است در پايان اين نشست بر تبادل استاد و دانشجو و تعامل علمي ، فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي هرچه بيشتر بين پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با دانشگاه اصفهان تاكيد شد .

\r\n

 

تاریخ:
1389/07/13
تعداد بازدید:
151
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal