جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
English/العربيه
تازه ها
پژوهش و فناوري - تبديل علم به ثروت" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
پژوهش و فناوري - تبديل علم به ثروت

{mosimage}
در گفت و گويي تلفني با مدير امور پژوهشي دانشگاه اصفهان مطرح شد:
توليد ثروت از سوي علم و فناوري در جامعه خود تضمين كننده توليد دانش خواهد بود.

\r\n

\r\n

 

\r\n

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري uinews هم‌ زمان با آغاز هفته پژوهش در دانشگاه اصفهان و دانشگاه‌هاي سراسر كشور صبح امروز گفت و گويي تلفني با دكتر عليرضا عبدالهي مدير امور پژوهشي دانشگاه صورت گرفت كه در اين مصاحبه دكتر عبدالهي با اشاره به اهميت والاي پژوهش در تمامي ابعاد زندگي بشر خاطر نشان ساخت :امسال بر خلاف سال‌هاي گذشته شعار هفته پژوهش به جاي تمركز بر امر پژوهش ، بر تحقق چرخه توليد دانش توجه داشته است.

\r\n

وي در ادامه به معرفي اين چرخه پرداخت و گفت: براي ترسيم چرخه توليد علم و تبديل آن به ثروت شايد نتوان تعريفي ديگر را به جاي تعريف زير ارائه نمود:

\r\n

تبديل علم به ثروت يعني تحقق چرخه توليد دانش    —>   فناوري     —>    توليد ثروت

\r\n

آنچه در اين چرخه بيش از هر چيز ديگر در هفته پژوهش امسال توجه مسئولين پژوهشي وزارت علوم ،تحقيقات و فناوري و همچنين دانشگاه‌هاي سراسر كشور را به خود اختصاص داده است داشتن نگرشي عميق و همه جانبه به ساير عناصر اصلي موجود در اين چرخه مي‌باشد.

\r\n

 دكتر عبدالهي ضمن اشاره به اين مطلب گفت:حلقه هاي مفقوده فراواني در چرخه توليد علم ما وجود دارد كه بدون شك اين امر نشات گرفته از نوپايي اين چرخه در مباحث علمي كشور ماست . چرا كه تا ديروز تمامي تلاش‌ها مبتني بر توليد علم بود . علمي كه شايد در حل مسائل و نيازهاي موجود در  جامعه جوان ايران هيچ نقش پاسخگويي را بر عهده نداشت . اما امروز و در طي ساليان اخير آنچه مورد توجه مسئولين و پژوهشگران قرار گرفته است ، كاربردي ساختن علوم توليدي و توليد ثروت كردن از اين علوم است.

\r\n

و اين همان حلقه هاي مفقوده‌اي است كه قرار است با پرداختن به شعار امسال هفته پژوهش گامي در برطرف كردن و يا يافتن آن برداريم.

\r\n

ديروز شعارهايي كه به مناسبت هفته هاي پژوهش نقل محافل علمي كشورمان مي‌شد حاكي از مضاميني چون \"بدون پژوهش تصميم نگيريم\" \"بدون تحقيق و مطالعه تصميم نگيريم” \"با مطالعه و تحقيق تصميم بگيريم\" بوده است ولي امروز آنچه بيشتر از قبل ،خود را نمايان مي‌سازد توجه داشتن به قدرت توليدي ثروت  علم و فناوري است. چرا كه در جهان امروز تنها داشتن قدرت نظامي و ثروت ملي دال بر توانمند بودن جوامع نمي‌باشد ، در حقيقت جامعه‌اي صاحب قدرت است كه بتواند با استفاده از توان علمي نسل جوان خود ، ثروت نامتناهي را توليد نمايد كه علاوه بر رفع نيازهاي موجود در جامعه خود بتواند نياز ساير جوامع را نيز برطرف نمايد. بدون شك توجه به اين مقوله خالي از لطف نخواهد بود كه توليد ثروت در چرخه تبديل علم به ثروت خود مبناي توليد دانش ، رفاه و امنيت اجتماعي خواهد بود.

\r\n

مدير امور پژوهشي دانشگاه اصفهان اعلام نمود كه از سوي وزارت علوم ،تحقيقات و فناوري بر اساس حجم در برگيرنده هر دانشگاه ، آن دانشگاه ملزم است كه بر اساس توليد علمي كه در آن صورت مي‌گيرد علم توليدي را به فناوري و فناوري را به ثروت تبديل نمايد.

\r\n

از اين رو دانشگاه اصفهان كه حجم گسترده اي از فعاليت هاي خود را به مباحث علوم انساني اختصاص داده است و به عبارتي ديگر دانشگاه اصفهان ،دانشگاهي بر مبناي علوم انساني است از اين رو بحث پژوهش در دانشگاه اصفهان  بيشتر متمركز بر مباحث علوم انساني خواهد بود.

\r\n

يعني اين استادان دانشكده علوم انساني هستند كه بايد با استفاده از توانايي و داريت هاي خود مباحث نظري و تئوريك را به گونه‌اي به فناوري تبديل نمايندكه علاوه بر توليد ثروت بتواند مشكلات و نيازهاي جامعه ايران را برآورده سازد.

\r\n

دكتر عليرضا عبدالهي مدير امور پژوهشي دانشگاه اصفهان در پايان سخنان خود به داير بودن هفت ستاد راهبردي توليد فناوري در دانشگاه اصفهان اشاره نمود و گفت :كميته راهبردي علوم انساني ،ستادهاي راهبريدي توليد فناوري را مورد بررسي قرار داده و نتايج آن را به ساير دانشگاه هاي علوم انساني ارسال نموده است كه اميدواريم به زودي زود اين كميته هاي راهبردي فعاليت هاي خود را در دانشگاه اصفهان آغاز نموده و نتايج آن را كه توليد ثروت و حل مشكلات جامعه است به منصه ظهور برساند.

\r\n

 

تاریخ:
1389/01/3
تعداد بازدید:
203
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal