جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
English/العربيه
تازه ها
سهم توليد علم دانشمندان ايراني در جهان بالاي 1% است" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
سهم توليد علم دانشمندان ايراني در جهان بالاي 1% است

{mosimage}

\r\n

در مراسم تجليل از پژوهشگران برگزيده ي دانشگاه اصفهان كه  هفتم دي ماه سال جاري در دانشگاه اصفهان برگزار شد ،دبير شوراي انقلاب فرهنگي گفت: سهم توليد علم دانشمندان ايراني  در جهان بالاي  1% است .

به گزارش خبر نگار وب سايت خبري uinews مراسم تجليل از پژوهشگران برگزيده دانشگاه اصفهان با حضور دكتر مخبر دزفولي  دبير شوراي انقلاب فرهنگي و جمعي از اساتيد و دانشجويان در محل تالار همايش هاي پيامبر اعظم (ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد . بنا به گزارش رسيده در اين آئين، دكتر مخبر دزفولي اظهار داشت: سهم توليد علم دانشمندان ايراني بالاي 1% است. وي در ادامه افزود: سهم كشور ايران از دانش در گذشته با احتساب سهم عراق 3دهم درصد بوده است  در حاليكه امروز سهم توليد علم دانشمندان ايراني بالاي 1% است كه اين امر مستلزم تدبير و استراتژي بالا و برنامه ريزي منسجم بوده است.

\r\n


                        مولد بودن در سطح جهاني اتفاقي نيست


{mosimage}


\r\n

دبير  شوراي انقلاب فرهنگي در ادامه افزود: با توجه به اينكه ما در سطح جهاني از لحاظ علمي مولد هستيم ، نمي توان آن را امري اتفاقي يا تصادفي دانست بلكه اين امر ناشي از تراوشات مغز فكور و آينده نگر دانشمندان فهيم ايراني بوده است. وي در ادامه اذعان داشت، قبل از انقلاب اسلامي ،تعداد اعضاي هيات علمي در ايران حدود 4000 نفر بود در حاليكه امروز اين آمار به 60000 نفر رسيده است. وي همچنين به نقل از يك موسسه ي علم سنجي در كانادا گفت: در گزارش از اين موسسه آمده است ، پيشرفت هاي خارق العاده علمي ايران بسيار نگران كننده است و بايد طي يك جريان جهاني جلوي اين پيشرفت ها گرفته شود.

\r\n

هدف نقشه ي جامع علمي كشور عمق بخشي به جريان علوم است

\r\n

بنا به گزارش رسيده در اين مراسم دكتر مخبر ضمن تشريح عملكرد نقشه ي جامع علمي كشور اظهار داشت: هدف نقشه ي جامع علمي كشور عمق بخشي به جريان علوم است  كه عمق بخشي به علوم از وظايف دانشمندان در حوزه هاي مختلف علمي مخصوصا\" علوم انساني است چراكه بحث علوم انساني در كنار نقشه ي جامع علمي كشور و فلسفه ي تعليم و تربيت بسيار حائز اهميت است .
 وي همچنين در ادامه افزود: در حال حاضر سهم وسيعي از دانش در بدنه ي علمي كشور پراكنده شده است و پيشرفت هاي  علوم هسته اي ، سلول هاي بنيادي  و شبيه سازي ، ساخت موشك هاي هوا فضا و ساخت ماهواره ي اميد، نشان از  تكنولوژي برترايران در سطح جهان و قدرت بالاي بدنه ي علمي كشوراست.
وي همچنين خاطر نشان ساخت: كشور ايران ديگر قانع به سهم يك درصدي توليد علم در جهان نيست و شانه به شانه ي كشور هاي مدعي در سطح جهان حركت مي كند. 

\r\n

دكتر مخبر در ادامه ضمن اشاره به حوادث بعد از انقلاب كه منجر به تكريم علم و عالم  شد اظهار داشت: سه مقطع تاريخي در مقدس بودن علم و عالم در حافظه ي بشر وجود دارد : مرحله ظهور اسلام در جهان كه تكريم علم و عالم را فريضه ي ديني مي داست و دانشمنداني چون رازي ، خوارزمي، بوعلي سينا و ابوريحان را به جهان تقديم كرد، مرحله دوم دوران انقلاب صنعتي و رنسانس است كه علم در اين دوران از قدسي بودن به زميني بودن تنزل كرد و نهايتا\" مرحله ي سوم پيروزي انقلاب اسلامي ايران و ظهور امام (ره) به عنوان رهبر جهاني بود كه با تقدس بخشيدن به علم ، بشريت را به راه جديدي دعوت نمود .
 وي در ادامه علاوه بر بيان تحولات نقشه ي جامع علمي كشور به فاز نهائي نقشه ي مهندسي فرهنگي نيز اشاره نمود و خواستار دريافت نظرات اساتيد دانشگاه اصفهان براي پيشبرد هرچه بهتر اين فاز علمي شد.

\r\n

شايان ذكر است در اين مراسم دكتر محمد بيدهندي قائم مقام رئيس دانشگاه اصفهان نيز ضمن اشاره به ناشناخته بودن نقش و جايگاه علوم انساني در ايران ، خواستار تلاش بيشتر شوراي انقلاب فرهنگي در پررنگ شدن اين جايگاه در بين ساير علوم شد.
وي همچنين از تاسيس دانشكده ي معارف اهل البيت خبر داد و گفت: دانشكده ي اهل البيت و معارف اسلامي با هدف اسلامي كردن دانش علوم انساني در دانشگاه اصفهان تاسيس شده است و همكاري خود را با شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعلام مي نمايد.


{mosimage}لازم به ذكر است در ابتداي مراسم تجليل از پژوهشگران برگزيده دانشگاه اصفهان دكتر محمد رباني معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه اصفهان نيز با گراميداشت هفته ي پژوهش اظهار داشت: اين مراسم ابراز احترام و قدر داني از تلاشگران عرصه ي علم و پژوهش است كه باعث رونق و بازار گرمي نسل جوان مي شود. همچنين نوعي بازنگري در فعاليت ها و استفاده ي بهتر از ظرفيت ها موجود است .
 وي در ادامه به تلفيق علم و عمل در دانشگاه تاكيد نمود و گفت: دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه جامع در حوزه هاي مختلف علم و دانش ظرفيت هاي فعال نشده ي قابلي در امر پژوهش دارد كه هدف ما نيز افزايش ظرفيت پژوهش در دانشگاه است و در واقع تلفيق علم وعمل است.
 دكتر محمد رباني در ادامه افزود: پيشرفت در حوزه هاي كلان با محوريت دانشگاه اصفهان منجر به ايجاد كميته هاي راهبردي در دانشگاه اصفهان شده است، كميته هايي مانند ، زيست فناوري ، نانو الكترونيك و مبارزه با خشكسالي كه همراستا با نيازهاي كشور در حال تلاش و فعاليت هستند .
ازديگر فعاليت هاي پژوهشي انجام شده مي توان به هدفمند كردن فعاليت هاي پژوهشي در گروه هاي آموزشي اشاره نمود. همچنين فراهم كردن زيرساخت ها ي اتوماسيون و روند بروكراتيك پژوهشي با تقويت سامانه ي نگين پژوهش  در ارتقاء اعضاي هيات علمي از ديگر فعاليت هاي اين معاونت بوده است.
 لازم به ذكر است افزايش تعداد مجلات دانشگاه در ارتباط با حوزه هاي صنعت و دانشگاه حائز اهميت فراوان است. وي در پايان خاطر نشان ساخت: با توجه به ظرفيت بالا در حوزه هاي علوم انساني و جهش هاي چشمگير آن در حوزه هاي ديني و ملي ، مي توان شاهد اقتدار علمي و پژوهشي اين حوزه ها در دانشگاه  باشيم.

\r\n

 گفتني است در پايان مراسم از بيش از 40 پژوهشگر برتر كشور، استان و گروه هاي آموزشي دانشگاه اصفهان تقدير به عمل آمد .

\r\n

 

تاریخ:
1389/01/7
تعداد بازدید:
320
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal