جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
English/العربيه
تازه ها
پيام وزير علوم در همايش ملي بيداري اسلامي

دكتر خواجه سروي معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم تحقيقات و فناوري پيام دكتر كامران دانشجو وزير علوم تحقيقات و فناوري را در همايش نقش و جايگاه دانشگاه در بيداري اسلامي كه در 8 دي ماه سال جاري در محل سالن همايش هاي پيامبر اعطم(ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد قرائت نمود.

به گزارش خبر نگار وب سايت خبري uinews متن پيام دكتر دانشجو وزير علوم،تحقيقات و فناوري به مناسبت برگزاري همايش كشوري نقش و جايگاه دانشگاه در بيداري اسلامي به شرح زير است:

\r\n

مقام معظم رهبري (دامعزه العالي): مردم و نخبگان مردمي و كساني كه از مردم برآمده اند،صاحبان اين انقلاب ها،متعهد به حراست ازآن ها و ترسيم كننده مسير آينده و رو به تكامل اين حركات تاريخي هستند... بايد هدف نهايي را امت واحده اسلامي و ايجاد تمدن اسلامي جديد، برپايه دين و عقلانيت و علم و اخلاق قرار دهيم.
 موج سوم بيداري اسلامي سراسر جهان اسلام را فراگرفته است.اين موج همچنين در ديگر نقاط جهان پيام آور انقلاب واصلاح شده است.
بسياري از منتقدين بر اين باورند كه قرن 21 نه تنها قرن انقلاب ها بلكه قرن انقلاب هاي اسلامي مي باشد.اگرچه الگوي همه اين انقلاب ها يكسان نيست اما ريشه هاي مشتركي از جهت گيري اسلامي و حضور مردمي در ميان همه ي آن ها يافت مي شود.
شمال آفريقا و منطقه ي خاورميانه به دنبال موج جديدي از مردم سالاري ديني است و آنچه كه مشخص است اين كه اين موج جديد به لحاظ نظري و عملي در تاريخ پرفروغ نهضت هاي رهايي بخش اسلامي ريشه دارد. اين رهايي بخشي اسلامي باعث شد تا سلطه طولاني مدت ديكتاتوري هاي دست نشانده به وسيله ي خشم انقلابي ملت هاي بيدار منطقه در هم شكسته شود.
در پرتو اين حركت ها بود كه وجهه جديدي از بيداري اسلامي در قالب جوشش و مقاومت مردم در برابر سياست هاي نو استعماري پديدار گشتو حتي آثار آن به خود كشور هاي استعمارگر نيز رسيد كه نمود عيني آن جنبش مردمي وال استريت مي باشد. به اعتراف بسياري از تحليل گران،امروز ملت هاي منطقه داراي دو مطالبه ي اصلي اندكه هردوي آن ها با مولفه هاي بنيادين انقلاب اسلامي ايران در سال 1357 مشترك هستند.
اين دو عبارتند از مردم سالاري ديني به معناي حضور فعال و آگاهانه توده مردم در صحنه و اسلام گرايي كه از آن به عنوان اسلام سياسي ياد مي شود. ملت هاي منطقه براي نجات از يد حاكميت استبداد حاكمان خودكامه و وابسته كه تنها به دنبال سبك نويني از مردم سالاري ديني بوده اند و علاوه بر اين كه گزاره هاي آن مبتني بر نگرش سياسي –اجتماعي اسلام و رسالت مردم در جهت ترويج ايده هاي گفتماني اسلام و شرع مقدس است،به همين علت مي توان گفت در وضعيت تلالو بيداري اسلامي تمامي كشورهاي منطقه نوعي از اسلاميت يا حاكميت اسلامي را دنبال مي كنند.
پيروزي اسلام گرايان در انتخاب تونس و مصر در كنار سمبل هايي از معنويت گرايي مبتني بر اصول اسلامي در ميان مردم مبارز حاضر در صحنه تحولات اخير، گواهي بر اين مدعاست. ليبرال دموكراسي غربي اگرچه داعيه دار تمدني جهاني است كه ارزش هاي خود را به عنوان الگويي براي پايان تاريخ به كشورهاي ديگر تحميل مي كند،اما سير تحولات منطقه و شهار هاي مردمي همراه با حضور ارزش هاي اسلامي و پر رنگ بودن آن ها در تك تك شهار ها كه نويد بازگشت به عصر طلايي اسلام و معنويت و مدنيت ترسيم شده در آن را مي دهد، نشانگر اين واقعيت است كه الگوهاي جديدي از نظام تمدني بشري در حال شكل گيري است.
بي ترديد با ظهور انقلاب اسلامي در ايران كه مبتني بر شعائراسلام و شكل گيري حكومت ديني برآمده از حضور مردم و كاربست چارچوب هاي شرعي ،قدسي است گفتمان تمدن نوين اسلامي _ايراني به عنوان يك الگو در حال عرض اندام در منطقه و مناسبات بين المللي مي باشد.
 اگر انقلاب اسلامي ايران پس از گذشت 33 سال تبديل به عينيت و موجوديتي مستقل و توانمند شده كه الهام بخش كشورهاي مسلمان مي باشد،اين مهم ،نتيجه شكل گيري پديده تمدني جديد است كه ما نام آن را تمدن نوين اسلامي-ايراني نهاده ايم.از اشتراك ميان انقلاب اسلامي ايران و موج جديد بيداري اسلامي در منطقه مي توان به ارزش هايي نظير اسلامي بودن، مردمي بودن، عدالت خواهي، استقلال و رهايي از سلطهي طاغوت ها و ديكتاتورها،آزادي،عزت و كرامت نفس،مردم سالاري ديني،ارزش هاي الهي و استعمار ستيزي،بازگشت به خويشتن و داشتن هويت مستقل، نفي نظام سلطهو رژيم صهيونيستي اشاره كرد.
آن چه در اين همايش ارزشمند براي ما اهميت دارد تبيين نقش دانشگاهيان در شكل گيري تحولات اخير منطقه و بيداري اسلامي است. فرهيحتگان،نخبگان علمي،دانشمندان،اساتيدو دانشجويان ايران اسلامي مي توانند با معرفي و تبيين تجربيات انقلاب اسلامي ايران ،ويژگي هاي قانون اساسي، ابعاد ايدئولوژيك و الگوي نظام سياسي،تجارب فرهنگي و اجتماعي،شرايط ايجاد تمدن اسلامي جديدو دانشگاه تمدن ساز، نظريه سازي،مفهوم سازي،ايده پرداريو آينده پژوهي در اين حوزه كمك كنند.نهضت ترجمه معكوس قالبي است كه دانشگاهيان و فرهيختگان ما مي توانند از اين طريق به معرفي ظرفيت هاي داخلي وبه تبادل فكر و انديشه با همتايان خود در كشورهاي منطقه بپردازند.
بيداري اسلامي ظرفيتي است براي حضور نخبگان فكري و فرهنگي در حوزه ي ديپلماسي بين المللي. در اين راستا بر همگي ما فرض است كه به مداقه نظري و تدقيق علمي در باب اين مهم همت گماريم و از تمامي طرفيت هايم موجود نظير پايان نامه،همايش،سمينار،كتب و مجلات وزين علمي و پژوهشي بهره برداري نماييم. در پايان از كليه ي دست اندر كاران اين همايش به ويژه مشاور محترم مقام معظم رهبري در امور بين الملل و دبير كل مجمع جهاني بيداري اسلامي جناب آقاي دكتر ولايتي،معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت،بنياد فقه و معارف اهل بيت،دانشگاه و استانداري اصفهان كه در برگزاري اين همايش همكاري داشته اند، قدرداني و تشكر مي شود. توفيق همگان را در پيپيري اهداف والاي انقلاب اسلامي و بسط و گسترش بيداري اسلامي در جهت تحقق امت واحده و ايجاد تمدن اسلامي جديد بر پايه دين عقلانيت و علم و اخلاق مسئلت مي نمايم.

\r\n

با آرزوي توفيق الهي

\r\n

كامران دانشجو

\r\n

8 دي ماه 1390

تاریخ:
1390/01/10
تعداد بازدید:
139
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal