جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
English/العربيه
تازه ها
گزارش دكتر عليرضا آقاحسيني دبير همايش مشاركت ملي و امنيت سياسي" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
گزارش دكتر عليرضا آقاحسيني دبير همايش مشاركت ملي و امنيت سياسي

{mosimage}

\r\n

مشاركت        مشاركت سياسي حداكثري ضامن تداوم انقلاب اسلامي و ناكام‌گزاري راهبردهاي سياسي غرب

\r\n

 

\r\n

 

وقوع انق 

\r\n

وقوع انقلاب اسلامي ايران جايگاه برجسته‌ي مردم‌سالاري را در نظام سياسي اسلام براي بيش از سه دهه برجسته نموده است. قيام و خيزش مردم مسمان ايران به رهبري فرزانه‌ي عصر، حضرت امام خميني(ره) نه تنها به انسداد سياسي نظام سلطنتي پايان داد، بلكه راه را براي ظهور مشاركت‌هاي سياسي مسالمت‌آميز و تجربه‌ي پيوسته‌ي انتخابات در طول حيات بيش از سي و سه سال عمر نظام مقدس جمهوري اسلامي فراهم كرده است. قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران كه منشوري برآمده از خون هزاران شهيد به خون خفته است در جاي جاي خود بر حقوق اساسي شهروندان تأكيد گذاشته است. از آن جمله است اصل پنجاه و ششم قانون اساسي كه مي‌گويد:

\r\n

«حاكميت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او انسان را بر سرنوشت اجتماعي حاكم ساخته است. هيچ كس نمي‌تواند اين حق الهي را از انسان سلب كند يا در خدمت منافع فرد يا گروه خاص قرار دهد».

\r\n

به حمدا... تاريخ سي و چند ساله‌ي انقلاب نشان مي‌دهد كه مشاركت سياسي آحاد ملت در روند تعيين سرنوشت همواره تصميمات كليدي و تعيين مسئولين حكومتي و شهري يكسره توسط رأي مردم انتخاب شده‌اند. هنوز كم نيستند افرادي در سطح جامعه‌ي اسلامي ايران كه از عمق رويكردهاي ملي مردم و نحوه‌ي عملكرد آن‌ها در تعيين سرنوشت خود تحليل جامعي ندارند. فراوانند افرادي كه تلاش مي‌نمايند الگوهاي مشاركت سياسي و شركت در انتخابات‌ها را در چارچوب نظريات برآمده از روح مدرنيته تحليل مي‌كنند. نحوه‌ي عملكرد ملت بزرگ ايران در اين سه دهه گذشته نشان مي‌دهد كه تنها نظريات غربي توانايي پوشش بخش نازلي از واقعيت‌هاي جامعه‌ي اسلامي ديني ما را دارد و به هيچ رو اين دست از نظريات توانايي تبيين تمام ابعاد عملكردي مردم ايران را ندارد. همواره در متن نظريات غربي اين استدلال پوزيتويستي وجود دارد كه مشاركت سياسي به شكل تعيين‌كننده امنيت‌زاست. اين نگاه عام سخت به اين تلقي معتقد است كه تاريخ جاده‌اي يكطرفه است كه به شكل اولي مشاركت سياسي دست برتر داشته و موجوديت امنيت ملي به وسيله‌ي مشاركت سياسي رقم مي‌خورد.

\r\n

همايش مشاركت سياسي و امنيت ملي فرصتي است تا در پرتو رويكردهاي بينا ذهني فرهنگي و ارتباط آن با هويت و امنيت نشان دهد كه چگونه گفتمان مشاركت سياسي شكل مي‌گيرد تا گفتمان‌هاي رقيب را به چالش بگيرد. از اين منظر گفتمان‌هاي رقيب همانند ابرگفتمان غرب و پاره‌گفتمان‌هاي تبعي آن نقش دقيق در فرايند مشاركت سياسي كشوري مشخص همانند جمهوري اسلامي ايران مي‌يابد. گفتن ندارد كه اضلاع گفتماني غرب در شرايط حاضر در برابر جمهوري اسلامي ايران در قالب الف: شيعه‌هراسي ب: ايران‌هراسي و ج: اسلام‌هراسي به گونه‌اي در هاضمه‌ي گفتماني ايراني فهم و درك مي‌شود كه طي فرايند ذهني، هويت و امنيت بستري را براي مشاركت سياسي فعالانه فراهم مي‌نمايد كه حاصل آن در داخل كشور الف: وحدت نسبي اقوام و مذهب ب: بيداري اسلامي در منطقه‌ي خاورميانه و شمال آفريقا و در سطح بين‌المللي منجر به پيدايش بيداري‌هاي مردمي در غرب و ضديت با سرمايه‌داري مي شود.

\r\n

فهم اين شرايط و شيوه‌ي ارتباط گفتمان‌ها با يكديگر در عرصه‌هاي مختلف بايد راه‌گشاي فهم ما از امنيت‌سازي و توسعه‌ي الگوهاي مردم‌سالاري ديني در شرايط امروز باشد.

\r\n

دانشگاه اصفهان و پاره‌اي از دانشگاه‌هاي استان در همكاري با استانداري اصفهان در روزهاي اول و دوم اسفند اصحاب فكر و انديشه و معرفت را گردهم مي‌آورد تا ابعاد تعيين‌كننده‌ي انقلاب تمدن‌ساز اسلامي ايران را در دنياي معاصر بررسي نمايند و تفاوت‌هاي بنيادين راه و رسم نظامي اسلامي را در تقابل با راه‌ها و رسم‌هاي متداول ديگر جهان مورد مداقه قرار دهند.

\r\n

بدون ترديد انقلاب اسلامي ايران الگويي معرفتي را در دنياي جديد رقم زده است كه از لحاظ مقومات هويتي خود بس با الگوهاي زمانه خود متفاوت است. افزون بر تفاوت‌هاي محسوس ميان چارچوب‌هاي معرفتي نظام اسلامي با نظام‌هاي سياسي برآمده از روح مدرنيته بايد اذعان كرد كه انقلاب تمدن‌ساز اسلامي ايران بزرگترين چالش معرفتي و مديريتي غرب نيز به حساب مي‌آيد. ديري است كه اسلام و نظام اسلامي ناكار كردي‌هاي معرفتي ماركسيزم را افشاء كرده است و تا آنجا كه موضوع به موضوع ليبرال دموكراسي مربوط مي‌شود بزرگترين دغدغه‌ي نهادهاي فكري- معرفتي و بلكه نهادهاي امنيتي غرب جلوگيري از گسترش فعالانه آموزه‌هاي جمهوري اسلامي به اقصي نقاط عالم است. همه‌ي اين مباحث مي‌طلبد تا در طليعه‌ي سي و چهارمين سال پيروزي انقلاب اسلامي اصحاب فكر دور هم جمع شوند و ديدگاه‌هاي متنوع خود را به محك نقد گذارند. تاكنون قريب هفتاد چكيده به دبيرخانه همايش مشاركت سياسي و امنيت ملي رسيده است كه ان شاء ا... در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه اول و دوم اسفندماه در دانشگاه اصفهان طي دو روز كاري شاهد ارائه‌ي اين ديدگاه‌ها خواهيم بود. رجاء واثق داريم كه با ارائه‌ي مقالات ارزشمند علمي فضاي دانشگاهي بتواند ادبيات مناسب با فضاي امروزين جامعه را به علاقمندان حوزه‌ي مشاركت سياسي و امنيت ملي ارائه نمايند. ان شاء‌ ا...

\r\n

 

\r\n

 

تاریخ:
1390/11/25
تعداد بازدید:
388
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal