جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
English/العربيه
تازه ها
همايش ملي مشاركت سياسي و امنيت ملي در جمهوري اسلامي ايران" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
همايش ملي مشاركت سياسي و امنيت ملي در جمهوري اسلامي ايران

{mosimage}
در دانشگاه اصفهان برگزار شد:همايش ملي مشاركت سياسي و امنيت ملي در جمهوري اسلامي ايران

همايش دو روزه ي مشاركت سياسي و امنيت ملي در جمهوري اسلامي با همت گروه علوم سياسي دانشگاه اصفهان و پاره اي از دانشگاه هاي استان و با مشاركت استانداري اصفهان در اول و دوم اسفند ماه سال جاري در محل همايش هاي پيامبر اعظم (ص)دانشگاه اصفهان برگزار شد.

\r\n

به گزارش خبر نگار وب سايت خبري uinews دكتر محمد حسين رامشت رئيس دانشگاه اصفهان در مراسم افتتاحيه همايش ملي مشاركت سياسي و امنيت ملي در جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: مشاركت سياسي يكي از برجسته ترين نمادهاي مردم سالارانه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است كه در شعاع آن نظام اسلامي توانسته است همدلي،مشاركت و امنيت عمومي ملت بزرگ ايران را نهادينه نمايد. وي در ادامه اظهار داشت: تا آن جا كه به مشاركت سياسي مربوط مي شود عموما\" مشاركت سياسي به عنوان يكي از شاخص هاي نظام هاي مردم سالار و از نماد هاي مشروعيت آن ها دانسته مي شود.
 از ديگر سو امنيت ملي نيز عموما\" از كاركردهاي اصلي دولت ها و ضامن تداوم حيات سياسي آن ها تعريف شده است. همين موضوع باعث شده است تا مشاركت سياسي و امنيت ملي از موضوعات كليدي در مطالعات علوم سياسي و نيازمند بررسي هاي آكادميك ديده شود.
ازآنجا كه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران تحقق مشاركت سياسي و امنيت ملي را از كاركردهاي عمده خود تعريف كرده است،بررسي تاثير مشاركت سياسي بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران و همين طور الزامات ناشي از درهم آميزي آن دو چالش هاي نظري عمده اي را دامن زده است كه مستلزم بررسي و واكاوي هاي علمي است.
وي در ادامه افزود: جامعه ي دانشگاهي با برگزاري اين دست از همايش ها بايد بتواند ضمن ارزيابي و نقد نظريات موجود،افق ها و چشم انداز هاي آينده مباحث مشاركت سياسي و امنيت ملي را مورد توجه قرار دهد.
 رئيس دانشگاه اصفهان در پايان گفت: استقبال پر شور علاقه مندان به مباحث انتخابات ،مشاركت سياسي و امنيت ملي حاكي از اين مهم است كه شرايط تغيير يابنده ي فعلي بين المللي ظرفيت قابل توجهي را فراهم كرده است تا پويش ها و كاوش هاي علمي موثر تر در آينده در موسسات آموزش عالي و دانشگاه هاي كشور در خصوص دغدغه هاي نظري حوزه هاي علوم انساني به شكل عام و مطالعات حوزه امنيت به معناي خاص پيگيري شود.
در ادامه اين برنامه دكتر عليرضا آقاحسيني دبير همايش مشاركت سياسي و امنيت ملي ، نيز با ارائه مقاله اي تحت عنوان نقش ذهنيت،هويت و امنيت در شكل دهي مشاركت سياسي بر بنياد سازه انگاري اظهار داشت: سازه انگاري رهيافتي نوين در تحليل مسائل اجتماعي يك جامعه از يك سو و ارتباط آن جامعه با فضا هاي سياسي بيروني از سوي ديگر است.
ادعاي اين مقال اين است كه نظريات رئاليستي يا ايده آليستي قدرت توانايي درك ارتباط معنادار ميان مشاركت سياسي و امنيت ملي را ندارد. سازه انگاري نشان مي دهد كه نوع نگاه جوامع بر بنياد فضاهاي بنياد ذهني،هويت هاي سياسي و پردازش امنيت ملي چگونه در تقابل با نگاه ديگر جوامع به مشاركت سياسي معنا و مفهوم مي بخشد.
از اين منظر ،مشاركت سياسي تنها بستري است كه بر بنياد آن معنا سازي هاي ذهني،هويتي و امنيتي ساخته مي شوند و در مصاف با گفتمان هاي ديگر جوامع الگوهايي از همكاري يا دشمني شكل مي گيرند.
سياست خارجي دولت هاي برآيندي از مكانيزم عملكردي دروني جوامع است كه با كارآمدي خود سطح همكاري هاي منطقه اي و بين المللي افزايش مي يابدو بر عكس با ناكارامدي خود بنيادهاي ذهنيت ،هويت و امنيت را با خطر مواجه كرده رجوع مجدد به بسترهاي مشاركت سياسي را براي ارائه يك گفتمان جديد فراهم مي سازد. چنانچه پذيرفته شود كه شيعه هراسي،ايران هراسي و اسلام هراسي سه ضلع هويت بخشي سياست راهبردي غرب عليه جمهوري اسلامي ايران است مي توان رويارويي جمهوري اسلامي را در دوران اخير به مثابه ي تقابل معنادار گفتمان اسلام گرا با گفتمان غربي عنوان كرد.
وي در ادامه افزود: درك عموما\" مشترك ميان ايرانيان از ابعاد سه گانه ي راهبرد غرب در قالب ذهنيت ،هويت و امنيت نوعي از مشاركت فعالانه را ايجاد كرده است كه به يمن و فضل آن ناكاركردي و بلكه اختلال راهبردي را براي غرب به وجود آورده است. افزون بر اين،به همان ميزان كه اضلاع گفتمان غرب با چالش جدي مواجه شده است گفتمان اسلامي در شرايط نسبي پيشرفت و توسعه قرار گرفته است.
 تبيين اتحاد كم و بيش منسجم جامعه ي ايراني،پيدايش بيداري اسلامي در كشورهاي منطقه و جنبش هاي ضد سرمايه داري در غرب سه سطح عملكردي ذهنيت هويت و امنيت در جامعه ي ايراني است كه عمدتا\" از طريق مشاركت سياسي ،انتخابات و مقوله هاي سياسي متناظر انجام مي شود. گفتني است در ادامه اين همايش ملي شركت كنندگان به ارائه مقاله هاي خود پرداختند.   

\r\n

 

تاریخ:
1390/21/1
تعداد بازدید:
240
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal