جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
English/العربيه
تازه ها
پذيرش مقاله استاد دانشگاه اصفهان در كنفرانس جهاني بيوانرژي" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
پذيرش مقاله استاد دانشگاه اصفهان در كنفرانس جهاني بيوانرژي

{mosimage}

\r\n

تنها مقاله ارائه شده از حوزه خاورميانه در كنفرانس بيوانرژي جهاني (World Bioenergy,2012) از آن استاد دانشگاه اصفهان است.

به گزارش خبر نگار وب سايت خبري uinews دكتر عباس المدرس عضو هيات علمي گروه زيست شناسي دانشگاه اصفهان تنها ايراني شركت كننده در كنفرانس بيوانرژي جهاني (World Bioenergy,2012)است كه موفق به ارائه مقاله خود با عنوان \"كشت سورگوم شيرين و منداب جهت كاهش مصرف بنزين ، گازوئيل و آلودگي هوا \" دراين كنفرانس شده است.

\r\n

 مقاله دكتر المدرس در مورد استفاده از گياه سورگوم شيرين براي توليد بيواتانول است كه مورد تائيد داوران كنفرانس بيوانرژي جهاني (World Bioenergy,2012) در كشور سوئد قرار گرفته و براي سخنراني به آن كنفرانس دعوت شده است . لازم به ذكر است كه استاد دانشگاه اصفهان تنها فردي است كه در بين محقيقن كشورهاي پيشرفته جهان براي ارائه سخنراني دعوت شده است. شايان ذكر است مطالعه بخشي از مقاله دكتر المدرس در زير خالي از لطف نيست:

\r\n


1- بنزين
- با توجه به پائين بودن اكتان بنزين لازمست كه سرب يا ام تي بي ائي (MTBE) به آن اضافه شود. سرب آلاينده هوا و ام تي بي ائي نه تنها آلاينده آب­هاي زير زميني بلكه سرطان زا است. لذا در كشور ها اضافه كردن اين دو ماده به بنزين ممنوع شده و اتانول جايگزين آنها شده است. براي جايگزيني بايد حداقل 5 درصد اتانول با بنزين مخلوط گردد. مصرف روزانه بنزين در كشور حدود 60 ميليون ليتر بوده و براي اينكه 5 درصد آن با بنزين مخلوط شود روزانه نياز به 3 ميليون ليتر اتانول مي­باشد، لذا ماده اوليه براي توليد اتانول بايد بايد فراوان وارزان باشد. در حال حاضر اتانول در كشور از ملاس چغندر قند و نيشكر تهيه مي­شود ( حدود 100 ميليون ليتر در سال) كه تكافوي روزانه 3 ميليون ليتر اتانول نخواهد بود. با كشت سورگوم شيرين مي­توان اتانول مورد نياز براي مخلوط كردن با بنزين را تامين نمود.

\r\n


1-1 سورگوم شيرين- اين گياه مقاوم به خشكي و شوري بوده و در اكثر نقاط كشور قابل كشت است. نياز آبي و دوره رشد آن كمتر از نيشكر و چغندر قند مي­باشد. ازدانه و ساقه آن اتانول توليد شده و برگ­ها و باگاس (ساقه آبگيري شده ) آنرا را مي­توان به مصرف دام رسانده و يا سوزانده ، بخار و برق توليد نمود.

\r\n


2- گازوئيل
- ­ نياز روزانه گازوئيل كشور حدود 80 ميليون ليتر است كه از مواد نفتي توليد مي­شود. گازوئيل را مي­توان از دانه­هاي روغني هم توليد نمود كه به آن بيوديزل مي­گويند. با توجه به كمبود دانه­هاي روغني در كشوركه از آنها براي خوراك انسان استفاده مي­شود، لازمست از دانه­هاي روغني استفاده شود كه روغن آن به مصرف انسان نرسد. دانه­هاي گياه منداب داراي روغن بوده كه از آن ميتوان بيوديزل توليد نموده و­ بعلت پائين بودن كيفيت روغن آن مصرف انساني ندارد.

\r\n


2-1 منداب
- اين گياه همانند گياه سورگوم شيرين مقاوم به خشكي و شوري است و نياز آبي آن بسيار كم است . از دانه­هاي آن روغن و بيوديزل توليد شده و ساير قسمت­هاي آن به مصرف دام مي­رسد.

\r\n


3- منبع آبياري
-  با توجه باينكه نياز آبي گياه سورگوم شيرين و منداب كم بوده و محصولات آنها به مصرف انسان نرسيده و در صنعت كاربرد دارد، لذا آنها جزء گياهان صنعتي محسوب شده و مي­توان آنها را با پساب فاضلاب آبياري نمود. از اين پساب نمي­توان براي گياهاني كه به مصرف انسان و يا دام مي­رسد استفاده نمود. درحال حاضر از پساب اين فاضلاب­ها براي آبياري فضاي سبز و يا آبياري درختان غير مثمر استفاده شده كه جنبه اقتصادي ندارد. چون پساب فاضلاب ساليانه وجود دارد، لذا در بهار سورگوم شيرين شده و در پائيز پس از برداشت سورگوم شيرين منداب كشت مي­گردد. برداشت منداب همزمان با كشت سورگوم شيرين خواهد بود. خاطر نشان مي سازد روابط عمومي دانشگاه ضمن تبريك جهت اين موفقيت بزرگ ،براي دكتر المدرس استاد دانشگاه اصفهان آرزوي موفقيت مي نمايد

تاریخ:
1391/02/9
تعداد بازدید:
179
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal