جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
English/العربيه
تازه ها
جزئيات رتبه جهاني ايران در علوم مختلف در گزارش اختصاصي ايسنا" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
جزئيات رتبه جهاني ايران در علوم مختلف در گزارش اختصاصي ايسنا

{mosimage}
مهرادخبرداد:توليد دو درصد علم دنيا درايران و سبقت از تركيه در هفت رشته

براساس تازه ترين آمار موسسه اطلاعات علمي (ISI)، طي پنج ماه نخست سال جاري ميلادي، محققان ايراني با توليد نزديك به دو درصد كل توليدات علمي جهان، رتبه بيستم دنيا را كسب كرده و در هفت رشته موضوعي رقيب ديرينه خود يعني تركيه را پشت سر گذاشته و به مقام نخست منطقه دست يافتند.

\r\n

دكتر جعفر مهراد، سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با اعلام اين مطلب در گفت‌وگويي تفصيلي به خبرنگار علمي ايسنا گفت: در بين علوم مختلف كه در دانشگاه ها و موسسات پژوهشي كشور، دانشجويان در دوره هاي عالي در آن تحصيل مي‌كنند، مهندسي نفت از وضعيت روشن و در خور توجهي برخوردار است، به اين معني كه در اين رشته با اهميت براي جمهوري اسلامي ايران كه اخيراً بر تعداد دانشكده هاي نفت و گاز در دانشگاه ها نيز افزوده شده، ايران با توليد 60 مقاله (16.3 درصد از كل توليد علم جهان) در جايگاه اول منطقه و دوم جهان نشسته است.

\r\n

وي با بيان اينكه رتبه نخست در حوزه مهندسي نفت به جمهوري خلق چين تعلق دارد،افزود:اين كشور تنها با 22 مقاله بيشتر از جمهوري اسلامي ايران و با توليد 22.3 درصد از كل توليد علم جهان مقام نخست را به خود اختصاص داده است.

\r\n

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام افزود: رتبه هاي سوم تا پنج دراين حوزه از علوم به كشورهاي كانادا، آمريكا و انگلستان نعلق دارد كه به ترتيب 32 مقاله (10.6 درصد از كل توليد علم)، 23 مقاله (6.25 درصد از كل توليد علم) و 18 مقاله (4.9 درصد از كل توليد علم) توليد كرده اند.

\r\n

مهراد با اشاره به اينكه ژاپن نيز در طول پنج ماه اول سال ميلادي به اندازه كشور انگلستان يعني تعداد 18 مقاله در حوزه مهندسي نفت منتشر كرده است،تصريح كرد: رتبه هاي هفتم تا دهم به ترتيب به كشورهاي آلمان، روسيه، فرانسه و هندوستان تعلق دارد.

\r\n


جايگاه نامناسب نروژ و عربستان در توليد علم نفت بر خلاف آمار
توليد نفت

\r\n

رييس مركز منطقه‌يي اطلاع رساني علوم و فناوري خاطرنشان كرد: جالب است بدانيم كه كشورهايي مانند نروژ و عربستان سعودي كه هر دو از نظر توليد نفت موقعيت ممتازي در بين كشورهاي توليد كننده نفت دارند، به ترتيب رتبه هاي يازدهم و دوازدهم توليد علم اين حوزه را به دست آورده اند.

\r\n

به گفته مهراد رتبه كشور تركيه در توليد علم جهاني رشته مهندسي نفت، نوزدهم است.

\r\n

جايگاه دهم ايران در توليد علم رياضي جهان

\r\n

وي با بيان اينكه ايران در رشته رياضي هم جايگاه رفيعي را در بين كشورهاي توليد كننده علم در پنج ماه نخست سال 2012 ميلادي كسب كرده است،گفت: ايران با توليد 551 مقاله (3.29 درصد از كل توليد علم جهان) رتبه اول منطقه و رتبه 10 جهان را به خود اختصاص داده است.

\r\n

مهرادادامه داد: جمهوري خلق چين، آمريكا، فرانسه، آلمان و ايتاليا به ترتيب با توليد چهار هزار مقاله(23.85 درصد از كل توليد علم جهان)،هزار و 853 مقاله (11 درصد از كل توليد علم جهان)،هزار و 289 مقاله(7.68 درصد از كل توليد علم جهان) و هزار و22 مقاله ( 6درصد درصد از كل توليد علم جهان) در رتبه هاي اول تا پنجم جهان قرار گرفته اند. در بين رتبه هاي پنجم تا دهم، نام كشورهاي اسپانيا، انگلستان، كانادا و ژاپن مشاهده مي شود كه بين 950 تا750 مقاله توليد كرده اند.

\r\n

مهراد تاكيد كرد: كشورهاي نوظهور علمي ديگري مانند كره جنوبي، روسيه، هندوستان، هلند و استراليا كه به ترتيب رتبه هاي يازدهم تا پانزدهم را از آن خود كرده اند بعد از جمهوري اسلامي ايران قرار دارند. در اين حوزه، جايگاه تركيه از نظر توليد علم كه مجموعاً 361 مقاله (2.15 درصد از كل توليد علم جهان) منتشر كرده است، هيجدهم دنياست.

\r\n

به گفته وي رتبه رژيم اشغالگر قدس در رشته رياضيات با توليد 289 مقاله،بيستم جهان است.

\r\n

توليد 2.55 درصد علم شيمي جهان توسط محققان ايراني

\r\n

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)درباره وضعيت توليدات علمي ايران در رشته شيمي به ايسنا گفت: ايران با توليد هزار و244 مقاله (2.55 درصد از كل توليد علم جهان) رتبه اول منطقه و سيزدهم جهان را به دست آورده است. در اين رشته نيز جمهوري خلق چين با توليد 13 هزار و 276 مقاله (27.2 درصد از كل توليد علم جهان) داراي رتبه نخست جهان است.

\r\n

وي با بيان اينكه بعد از جمهوري خلق چين، كشورهاي ژاپن، آلمان، هندوستان و آمريكا به ترتيب رتبه هاي دوم تا پنجم را كسب كرده اند،افزود: اين كشورها بين سه هزار و900 تا سه هزار و 400 مقاله در مجلات معتبر بين المللي منتشر كرده اند؛ سپس كشورهاي فرانسه، كره جنوبي، اسپانيا، انگلستان و ايتاليا به ترتيب رتبه هاي ششم تا دهم توليد علم در رشته شيمي را به دست آورده اند. كانادا و روسيه نيز از نظر توليد علم در مبحث شيمي پيشتر از ايران قرار دارند. جايگاه تركيه در توليد علم شيمي با 630 مقاله بيست و يكم جهان است و كشورهايي مانند تايوان، استراليا، لهستان، برزيل، سوئيس، هلند و سنگاپور بعد از جمهوري اسلامي ايران قرار دارند.

\r\n

ايران در جايگاه اول منطقه و چهاردهم جهان در علوم كشاورزي

\r\n

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)با بيان اينكه با استفاده از داده هاي پايگاه ISI جايگاه ايران در توليد علم در رشته كشاورزي در منطقه اول و در جهان چهاردهم است، به ايسنا گفت: جمهوري اسلامي ايران در پنج ماه اول سال ميلادي 224 مقاله (2.69 درصد از كل توليد علم جهان) منتشر كرده است. رتبه تركيه در توليد علم در رشته كشاورزي با توجه به انتشار 155 مقاله هفدهم جهان است.

\r\n

وي ادامه داد: جمهوري خلق چين، ايالات متحده، برزيل، هندوستان و آلمان پنج كشور نخست جهان هستند كه در رشته علوم كشاورزي به ترتيب با توليد هزار و 285 (15.42 درصد از كل توليد علم جهان)، 696 مقاله (8.35 درصد از كل توليد علم جهان)، 692 مقاله (8.3 درصد از كل توليد علم جهان)، 618 مقاله (7.42 درصد از كل توليد علم جهان) و 610 مقاله (7.32 درصد از كل توليد علم جهان) رتبه هاي اول تا پنجم را كسب كرده اند.

\r\n

مهراد با بيان اينكه كشورهاي اسپانيا، كانادا، استراليا، ژاپن و فرانسه با كسب رتبه هاي به ترتيب بين رتبه پنجم تا دهم جهان پيشتر از ايران اند، تصريح كرد: ايتاليا، انگلستان و كره جنوبي كه به ترتيب داراي مقام يازدهم، دوازدهم و سيزدهم جهان در توليد علم در رشته كشاورزي هستند پيش از جمهوري اسلامي ايران قرار دارند.
 

\r\n

جايگاه چهاردهم ايران در توليد علم رايانه جهان

\r\n

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)افزود: با توجه به حضور كشورهاي قدرتمند در حوزه علوم و مهندسي كامپيوتر در جهان، دانشمندان و پژوهشگران كشورمان در پنج ماه اول سال 2012 ميلادي با توليد 435 مقاله (سه درصد از كل توليد علم جهان)، ايران را در جايگاه اول منطقه و چهاردم توليد علم جهان نشانده اند.

\r\n

وي با بيان اينكه جمهوري خلق چين با توليد دوهزار و 898 مقاله(20 درصد از كل توليد علم جهان) در رشته علوم و مهندسي رايانه جايگاه نخست را به خود اختصاص داده است، گفت: آمريكا(با توليد هزار و 678 مقاله)، اسپانيا، انگلستان و فرانسه كشورهاي بعد از چين هستند. سپس كشورهاي تايوان، كانادا، آلمان، كره جنوبي و ايتاليا رتبه هاي ششم تا دهم را از آن خود كرده اند.

\r\n

مهراد خاطرنشان كرد: اسپانيا، استراليا و هندوستان نيز با كسب رتبه هاي يازدهم، دوازدهم و سيزدهم پيش از جمهوري اسلامي ايران قرار دارند. كشور تركيه با توليد 413 مقاله در مقام پانزدهم توليد علم جهان در رشته علوم و مهندسي كامپيوتر نشسته است و كشورهاي هلند، برزيل، سنگاپور، يونان و بلژيك نيز كه هر كدام به ترتيب 413، 379، 352، 313، 276 و 268 مقاله در مجلات معتبر بين المللي منتشر كرده اند رتبه هاي پانزدهم تا بيستم را به خود اختصاص داده اند.

\r\n

پيشتازي ايران در توليد علم رشته مواد در منطقه

\r\n

وي با اشاره به اينكه با تلاش و كوشش دانشمندان جمهوري اسلامي ايران جايگاه ايران در رشته مواد ارتقا فراواني يافته است،افزود:در پنج ماه اول سال 2012 ميلادي دانشگاه ها و موسسات پژوهشي ايران 799 مقاله در اين رشته داشته اند كه2.8 درصد از كل توليد علم جهان در اين رشته را تشكيل مي دهد و از اين منظر رتبه اول منطقه و رتبه پانزدهم جهان را كسب كرده اند. جمهوري خلق چين، كره جنوبي، ايالات متحده و آلمان هر كدام به ترتيب با انتشار هشت هزار و 573، دوهزار و 351، دوهزار و 285، و دوهزار و 170 مقاله در جايگاه اول تا پنجم توليد علم جهان در رشته علم مواد قرار دارند.

\r\n

مهراد تصريح كرد:رتبه كشورهاي ژاپن، هندوستان، فرانسه، انگلستان و تايوان بين ششم تا دهم جهان است. تركيه با توليد 601 مقاله رتبه دوم منطقه و شانزدهم جهان را به دست آورده است و سنگاپور، روسيه، لهستان و برزيل نيز به ترتيب با توليد 601، 560، 527، 453 و 436 مدرك حائز رتبه هاي هفدهم تا بيستم هستند.
 

\r\n

صعود ايران به رتبه نوزدهم جهان در توليد علم فيزيك

\r\n

رييس مركز منطقه‌يي اطلاع رساني علوم و فناوري با تاكيد براينكه ايران در رشته فيزيك در جايگاه اول منطقه قرار دارد،گفت: دانشمندان ايران با توليد 739 مقاله (2 درصد از كل توليد علم جهان) رتبه ايران را به نوزدهم جهان ارتقاء داده اند. رتبه نخست جهان مربوط به جمهوري خلق چين است كه هشت هزار و 806 مقاله
 (23.6 درصد از كل
توليد علم جهان) توليد كرده و سپس كشورهاي آلمان، آمريكا، ژاپن و فرانسه هر كدام به ترتيب چهارهزار و478، چهارهزار و 313، سه هزار و 607 و سه هزار و 181 مقاله منتشر كرده اند مقام هاي بين دوم تا پنجم را به دست آورده اند.

\r\n

مهراد در گفت‌و‌گو با ايسنا خاطرنشان كرد: به جز ژاپن تنها كشورهايي كه از قاره آسيا پيشتر از ايران قرار دارند كشورهاي هندوستان و تايوان هستند كه به ترتيب با توليد دو هزارو 56 مقاله و هزار و 79 مقاله رتبه هاي نهم و سيزدهم جهان را در رشته فيزيك كسب كرده اند.

\r\n

به گفته وي تنها كشور نوظهور علمي كه پيشتر از جمهوري اسلامي ايران قرار دارد برزيل است كه 900 مقاله توليد كرده و داراي رتبه شانزدهم جهان است. رتبه 20 جهان نيز مربوط به كشور سوئد است كه 691 مقاله در رشته فيزيك منتشر كرده است.

\r\n

 

تاریخ:
1391/05/9
تعداد بازدید:
379
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal