جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
English/العربيه
تازه ها
درس‌هايي از امام صادق (ع)

برخي از ويژگي‏هاي مورد انتظار از مؤمنان در كلام امام صادق (ع)

امام صادق عليه السلام در مدت 34 سال امامت پربركت خويش نقش شايسته اي در گسترش فرهنگ حياتبخش اسلام انجام داد . آن حضرت با استفاده از فرصت بدست آمده در عصر خويش (درگيري و نزاع ميان بني اميه و بني عباس) وسيعترين دانشگاه اسلامي را پي ريزي نمود; در دانشگاه آن حضرت حدود چهار هزار نفر شاگرد پرورش يافتند كه برخي از آنان از رهبران فكري تشيع به شمار مي آيند . هشام بن حكم، عبد الله بن ابي جعفر، هشام بن سالم، محمد بن مسلم، مفضل بن عمر و جابر بن حيان از آن جمله اند .

\r\n

رهنمودهاي راهگشاي آن حضرت در زمينه هاي سلوك فردي و اجتماعي، معاشرت با ديگران، برخورد با نسل نو و جوانان، مسائل حقوقي، آداب ازدواج، موضعگيري در مقابل حكومت ها و سياستمداران زمان، آموزه هاي علمي، تربيتي، پزشكي و ده ها موضوع ديگر، زينت بخش صفحات زندگي آن حضرت و برگ زريني در تاريخ شيعه مي باشد . در اين نوشتار گزيده اي از سخنان آن حضرت را در بيان ويژگي هاي مورد انتظار از شيعيان و مؤمنان حقيقي گرد آورده و به علاقمندان حضرتش تقديم مي داريم . بديهي است كه اين ها همه ويژگي ها و صفات پيروان اهل بيت عليهم السلام نيست و بيان همه آن ها نيازمند يك كتاب مستقل مي باشد .

\r\n

استقامت و پايداري

\r\n

بدون ترديد پشتكار و پايداري در راه هدف، از عوامل پيروزي و توفيق انسان به شمار مي رود . كساني در زندگي به خواسته ها و آرزوهاي خود نائل گشته اند كه در راه آن نهايت تلاش و استقامت را نموده اند . امام صادق عليه السلام يكي از مهم ترين نشانه هاي شيعه را استقامت در راه حق مي داند و رسيدن به سعادت حقيقي را در گرو اين خصيصه پسنديده قلمداد مي كند و مي فرمايد: «لو ان شيعتنا استقاموا لصافحتهم الملائكة ولاظلهم الغمام ولاشرقوا نهارا ولاكلوا من فوقهم ومن تحت ارجلهم، ولما سالوا الله شيئا الا اعطاهم (3) ; اگر شيعيان ما در راه حق استقامت ورزند فرشتگان آسمان با آنان دست مي دهند، ابرها [ي رحمت] بر سر آنان سايه مي افكنند و سيمايشان همانند روز روشن مي درخشد و از زمين و آسمان روزي مي خورند و هيچ خواسته اي از خداوند نخواهند داشت مگر اينكه خداي متعال به آنان عطا مي كند

\r\n

عظمت نفس و دوري از ذلت

\r\n

شخصيت هركس در گرو عزت نفس اوست . انسان به عزت نفس و تكريم شخصيت از همه چيز حتي از آب و غذا بيشتر نيازمند است، چرا كه رنج گرسنگي و تشنگي برطرف مي شود اما تحقير شخصيت و آزردگي روح و روان به اين سادگي رفع نمي شود و چه بسا كه تا آخر عمر انسان را بيازارد . خداوند متعال انسان را عزيز آفريده و هيچگاه به او اجازه تحقير ديگران و يا شخصيت خويش را نداده است . اين سخن در مورد پيروان مكتب تشيع از اهميت ويژه اي برخوردار است . آنان طبق رهنمود امام صادق عليه السلام هيچگاه نبايد خود را ذليل كنند، بلكه بايد از كارهاي تحقيرآميز و ذلت آور اجتناب نمايند . آن حضرت شيعيان را از كسالت، تنبلي، دست درازي به سوي ديگران، طمع كاري، زياده طلبي و ساير امور ذلت آور مبرا مي داند و مي فرمايد: «شيعتنا لا يهرون هرير الكلب ولا يطمعون طمع الغراب . . . ولا يسالون لنا مبغضا ولو ماتوا جوعا (4) ; شيعيان ما [از فرط ذلت] همانند سگ زوزه نمي كشند و مانند كلاغ طمع نمي كنند . . . آنان هيچگاه به سوي دشمنان ما دست [ذلت] دراز نمي كنند گرچه از گرسنگي بميرند

\r\n

خداوند متعال نيز تن دادن به كارهاي ذلت آور را از صفات منافقين شمرده و عزت را منحصر به ذات خويش مي داند: «بشر المنافقين بان لهم عذابا اليما الذين يتخذون الكافرين اولياء من دون المؤمنين ايبتغون عندهم العزة فان العزة لله جميعا» (5) ; «به منافقان بشارت ده كه عذاب دردناكي در انتظار آن هاست . همان ها كه كافران را بجاي مؤمنان دوست خود انتخاب مي كنند . آيا عزت [و آبرو] را نزد آنان مي جويند با اينكه همه عزت ها از آن خداست؟»

\r\n

زهد و ساده زيستي

\r\n

از آنجا كه دلبستگي به دنيا و تعلقات آن مانع رسيدن به كمال حقيقي است، نيك مردان الهي هميشه زهد و قناعت را در متن برنامه خود دارند و ساده زيستي، بي پيرايگي و پرهيز از جلوه هاي دنيوي و دل نبستن به مظاهر دنيا و زرق و برق آن از شاخص ترين ويژگي هاي آنان است . مطمئنا آنان اين شيوه پسنديده را از زندگي پيامبران، اولياء الهي و عالمان عارف آموخته اند . پيروان حقيقي اهل بيت عليهم السلام خصلت زيباي زهد و ساده زيستي را از آن گراميان آموخته و اين سخن گهربار امام صادق عليه السلام را هميشه آويزه گوش خود دارند كه فرمود: \"ان احببت ان تجاور الجليل في داره وتسكن الفردوس في جواره فلتهن عليك الدنيا واجعل الموت نصب عينك ولا تدخر شيئا لغد واعلم ان لك ما قدمت وعليك ما اخرت (6) ; اگر دوست داري كه در درگاه الهي با خداوند متعال همنشين شوي و در بهشت در جوار حضرت باريتعالي مسكن گزيني، بايد دنيا [و مظاهر آن] در نظر تو خوار باشد و مرگ را هميشه نصب العين خود قرار بده و براي خود چيزي ذخيره نكن و بدان آنچه قبلا [از اعمال صالح ] تقديم داشته اي به حال تو سودمند خواهد بود و از كارهاي نيك كه انجام آن را به تاخير انداخته اي ضرر خواهي كرد .\"

\r\n

پي نوشت ها:

\r\n

1) كشف الغمه في معرفة الائمه، ج 2، ص 154 .

\r\n

2) رجال نجاشي، ص 39 .

\r\n

3) تحف العقول، ص 302 .

\r\n

4) همان، ص 303; از آنجايي كه هرير به معناي پارس كردن سگ به روي ميهمان نيز آمده است، مي توان از اين حديث صفت ديگري را براي شيعيان برشمرد و آن پرخاش نكردن و عصباني نشدن در معاشرت هاست .

\r\n

5) نساء/138 و 139 .

\r\n

6) تحف العقول، ص 304 .

\r\n

 

تاریخ:
1391/06/17
تعداد بازدید:
369
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal