جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
English/العربيه
تازه ها
هفت روز ، هفت كتاب" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
هفت روز ، هفت كتاب

{mosimage}
معرفي كتاب\" همپاي صاعقه\"

«همپاي صاعقه» كارنامه‌اي تاريخي و مستند از شكل‌گيري لشكر 27 محمد رسول الله(ص) است. روايتي از يك مقطع زماني شش ماهه از جنگ تحميلي. از ابتداي دي ماه 1360 تا اواخر تير ماه گرم سال 61. موضوع اصلي كتاب شرح مستند مراحل آغازين تاسيس تيپ نظامي محمد رسول الله است و نقش اين تيپ را در دو عمليات بزرگ فتح‌المبين، بيت‌المقدس و لبنان بيان مي‌كند.
نويسندگان كتاب كه خود از رزمندگان لشگر بيست و هفتم محمد رسول الله (ص) بوده و هستند بي آنكه خود به روايت ماجرا بپردازند، از زبان و بيان فرماندهان مفقود و شهيد تيپ به روايتگري قصه‌ي جنگ پرداخته‌اند. بهزاد و ‌بابايي در يك تلاش مشترك چهار ساله نخستين كتاب از مجموعه پژوهشي ـ تاريخي خود، با عنوان اصلي «حماسه 27»  را به بازشناسي دوران فرماندهي زنده‌ياد حاج احمد متوسليان اختصاص داده‌اند. فارغ از وجود مصاحبه و ثبت خاطرات كم‌تر شنيده شده‌ي رزمندگان، متن مكالمات رودروي فرماندهان و خواندن متن مكالمه شهيد همت با حاج احمد متوسليان، متن مذاكرات و تماس‌هاي مخابراتي و بيسيم كه جذابيت درخوري براي مخاطب رقم زده است. متن روايي و داستاني كتاب و كنار هم قرار گرفتن اسناد در دل حوادث، مخاطب را مشتاقانه به صفحات بعد راهنمايي مي‌كند. «همپاي صاعقه» در 14 فصل غير از موارد پيش‌گفته اسناد و عكس‌هايي را هم به ضميمه خود دارد.
«كميته تدوين و انتشار حماسه 27» عنوان مجموعه‌اي در دل لشگر بيست و هفت محمد رسول الله (ص) است كه قرار گذاشته بودند كل كارنامه عملياتي لشگرشان را در 8 جلد تدوين و منتشر كنند. جلد اول اين مجموعه عظيم همين كتاب «همپاي صاعقه» است. جلد دوم «ضربت متقابل» نام گرفت كه چند ماه بعد از جلد يك منتشر شد. اما جلد سوم  كه «زمين‌هاي مسلح» باشد هنوز روانه كتابفروشي‌ها نشده است. مابقي كارها هم در مراحل تحقيق و گردآوري مدارك است.

«همپاي صاعقه» چند مشخصه بارز دارد. اول آنكه در ليست همكاران اين پروژه نام دو شهيد هنوز درج است. يكي شهيد سعيد جان‌بزرگي كه عكس‌ها و خدمات لابراتواري كتاب را در دست داشته و ديگري شهيد سعيد سليماني است كه مديريت طرح و نظارت پروژه را به عهده داشته است! ديگر اينكه در تحقيقات اين كتاب، كار فشرده و حجيمي صورت گرفته كه يك قلمش گردآوري، دسته‌بندي، استماع، پياده‌كردن و فيش برداري پنج هزار و سيصد دقيقه نوار صوتي و مكالمات بيسيم و جلسات و مذاكرات رده‌هاي مختلف عملياتي بوده است.

محققان كتاب در پيشگفتار، كل محتوا را در پنچ محور خلاصه كرده‌اند:
1. نگاهي گذرا به حوادث و اتفاقات ايران در يك سال اول جنگ تحميلي
2. تغيير استراتژي دفاعي قواي انقلاب و اتخاذ تاكتيكها و تجديد سازمان رزم مدافعان ميهن اسلامي در پايان سال نخست جنگ تحميلي
3. عمليات كوهستاني تيپ محمد رسول الله (ص) در كردستان
4. چگونگي تشكيل تيپ 27 محمد رسول الله (ص) در بهمن 1360
5. بازنگري تفصيلي عملكرد تيپ 27 از بدو تاسيس، شركت در عمليات بزرگ فتح المبين و پيكار پيروزمند الي بيت المقدس تا اعزام قواي محمد رسول الله (ص) به سوريه و بازگشت آن به تهران در تابستان سال 1361.


{mosimage}


چاپ اول كتاب همپاي صاعقه در آذر ماه 1379  توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد و سال بعد در ششمين دوره جشنواره انتخاب بهترين كتاب سال دفاع مقدس (بهمن 1380) به عنوان اثر برگزيده ششمين جشنواره انتخاب بهترين كتاب دفاع مقدس در رشته پژوهش انتخاب گرديد. با توجه به نظرات و استقبال علاقه‌مندان آثار مستند - پژوهشي تاريخ دفاع مقدس از كتاب «همپاي صاعقه»، گلعلي بابايي و حسين بهزاد محققان و ديگر تنظيم‌كنندگان كتاب، در سال 1385 محتواي آن را مورد بازنگري، بازپيرايي و در مواردي بازنويسي قرار داده و ويراست دوم كتاب در تابستان 1386 روانه بازار نشر شد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي پس از مطالعه ويراست دوم اين كتاب در سال 1386 در تقريظي كه بر اين كتاب نوشته‌اند آن را منبع غني و ارزشمندي براي استخراج ده‌ها كتاب در گونه زندگينامه و فيلمنامه دانستند. و از كتابي كه شب‌هايي از آبان و آذر هشتاد و شش (مثل خيلي از كتاب‌هاي مطالعه شده پيش از خواب) مطالعه كرده بودند تجليل كردند. هم اكنون چاپ هجدهم كتاب در دست چاپ است.
تاریخ:
1391/07/4
تعداد بازدید:
312
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal