جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
English/العربيه
تازه ها
دحوالارض" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
دحوالارض

{mosimage}
بيست و پنجم ماه ذي القعده روز دحوالارض است.

دحوالارض را چنين معرفي مي كنند \"روزي كه زمين از زير كعبه كشيده و گسترانيده شد.

\r\n

گر چه اين مطلب يعني كشيده شدن و گسترانده شدن زمين در وحله اول عجيب به نظر ميرسد اما تعريف واضح تر اين موضوع اين است كه گفته شود :

\r\n

پس از آنكه تمام سطح كره زمين به مدت طولاني در زير آب فرو رفته و خداوند خواست تا آن را از زير آب بيرون آورد كه صحنه زندگي موجودات مهيا گردد ، اولين نقطه اي كه از زير آب سر بيرون آورد همان مكان مقدس كعبه و بيت الحرام بود . اين واقعه نشان دهنده اهميت اين نقطه و مركزيت آن براي همه عالميان است .
در واقع دحوالارض روز شروع حيات بخشي خداوند به جهان خاكي است كه توجه به آن در روايات و تعيين اعمال خاص همچون روزه ، عبادت ، دعا و غسل واهتمام به آن از سوي معصومين (ع) نشانگر عنايت حضرت حق به اين روز با بركت است.

\r\n

تعبير به اينكه \"در روز دحو الارض رحمت خدا منتشر گرديده و از براى عبادت و اجتماع به ذكر خدا در اين روز، اجر بسيار است\" و امثال آن ، مومنين را بر انجام مستحبات مخصوص اين روز ترغيب مي نمايد . درباره روزه اين روز آمده است :

\r\n

روزه اين روز همانند روزه هفتاد سال است.

\r\n

روزه اين روز كفاره گناهان هفتاد سال است .

\r\n

براي روزه دار اين روز هركه و هرچه در ميان آسمان و زمين است استغفار مي كند و ...
از ديگر اعمال اين روز شريف دو ركعت نماز است كه در آن حمد و پنج مرتبه سوره \"والشمس\" خوانده مي شود و پس از نماز نيز دعايي است كه در مفاتيح آمده است . و همچنين دعاي \"اللهم داحي الكعبه ...\" از دعاهاي مخصوص اين روز است.

\r\n{mosimage}


 
روايت است كه « امام رضا » عليه السلام فرموده اند: درشب بيست و پنجم ماه ذى القعده حضرت ابراهيم (ع) و حضرت عيسى (ع)متولد شده اند. و نيز در اين روز رسول خدا صلى الله عليه و آله ، به قصد حجة الوداع از مدينه به همراه يكصد و چهار هزار يا يكصد و بيست و چهار هزار نفر از راه شجره به مكه عزيمت نمودند كه حضرت فاطمه (ع ) و تمامى زوجات آن حضرت نيز ايشان را همراهي مي كردند.

\r\n

 و نيز در روايتي است كه در اين روز قائم (عجل الله تعالي فرجه الشريف) قيام خواهد نمود .

تاریخ:
1391/07/19
تعداد بازدید:
77
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal