جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
شهادت امام جوادالائمه بر تمامي شيعيان تسليت باد" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
شهادت امام جوادالائمه بر تمامي شيعيان تسليت باد

{mosimage}
در تقويم روزهاي سال، ذيقعده يازدهمين ماه قمري است، در اين ماه شادي و غم به هم آميخته، آغازي همراه با سرور و پاياني همراه با اندوه دارد.

اين ماه را مي توان ماه امام هشتم (ع) ناميد زيرا در ابتداي آن ولادت خواهر گرامي ايشان حضرت فاطمه معصومه (س) و در يازدهم اين ماه ولادت خود آن حضرت و در پايان اين ماه شهادت فرزند گرامي امام هشتم (ع)، حضرت امام جواد(ع) واقع شده است.

\r\n

با اين وصف، هشتمين امام معصوم (ع) در انتظار پسر و شيعيان در تب و تاب رويت جمال جوادالائمه (ع) بودند، تا اينكه در رجب سال 195 ه. ق شهر مدينه و خانه امام به نور جمال امام جواد روشن شد. نهمين ستاره برج امامت كه فرزند پيشواي هشتم، حضرت علي بن موسي الرضا عليه السلام بود، \"محمد\" نام يافت تا تجديدكننده خاطرات و مجاهداتهاي جد بزرگوارش پيامبر عالي قدر اسلام باشد.

\r\n

بعدها بر اثر زهد و تقوايي كه از او مشاهده شد به لقب \"تقي\" موسوم گرديد و به دليل بخشندگي و سخاوتي كه در راه خدا داشت به لقب \"جواد\" نيز معروف شد.

\r\n

پس از شهادت امام رضا عليه السلام از آنجايي كه اراده الهي بر آن بود كه رشته امامت نگسلد امام جواد (ع) در خردسالي و سن هفت يا هشت سالگي زمام قافله امت را به دست گرفت. امام جواد (ع) نخستين امام شيعه است كه در خردسالي به امامت رسيده اين مسئله طعن و مخالفت دشمنان را برانگيخت تا آنجا كه به حيرت و حتي سرگرداني برخي از شيعيان نيز انجاميد اما با آشكار شدن جلوه هاي الهي امامت آن امام همام اندك اندك ابرهاي تيره ترديد كنار رفت.

\r\n

با اين وجود مامون، خليفه مكار عباسي با اهدافي سياسي و نيرنگ كارانه و براي رهايي از تنگناها وضعيت دشواري كه در پي شهادت امام رضا (ع) پديد آورده بود دختر خود ام الفضل را به همسري امام جواد (ع) در آورد.
پس از مامون برادرش معتصم عباسي جاي او را گرفت در سال 220 هجري قمري معتصم امام جواد (ع) را از شهر مدينه به بغداد آورد تا از نزديك مراقب ايشان باشد. دسيسه چيني بعضي از درباريان باعث شد تا معتصم كه خود نيز مايه ابراز هر نوع دشمني با امام را در نهاد خود داشت درصدد قتل امام برآيد. معتصم با دستياري همسر امام، مقصود پليد خويش را با خوراندن سم به آن حضرت عملي ساخت.اين واقعه شوم در ماه ذيقعده 220 هجري اتفاق افتاد امام جواد در هنگام شهادت بيش از 25 سال و چند ماه نداشت.
پيكر پاك امام جواد (ع) را در كنار قبر جد بزرگوارش امام موسي بن جعفر (ع) در گورستان قريش بغداد به خاك سپردند.
اين محل كه مزار پاك شهداي علوي و سادات بود پس از انتقال بدن پاك امام موسي جعفر از زندان بغداد \"كاظميه\" خوانده شد و پس از شهادت حضرت جواد (ع) و دفن ايشان در اين محل آن را \"كاظمين\" ناميدند. /ز
روح و ريحان الهي نثار روان بلندشان باد.

\r\n

 

تاریخ:
1391/07/24
تعداد بازدید:
30
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal