جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
تحليل كاربردي سخنان مقام معظم رهبري در جمع دانشجويان استان خراسان شمالي" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
تحليل كاربردي سخنان مقام معظم رهبري در جمع دانشجويان استان خراسان شمالي

{mosimage}
تحليل كاربردي سخنان مقام معظم رهبري در روز بيست و سوم مهرماه سال جاري در  جمع دانشجويان استان خراسان شمالي

يكي از مباحث بسيار جدي در دنياي امروز ، سبك زندگي است . سبك زندگي است كه نمايانگر فرهنگ يك جامعه مي باشدو تامل كرن در اين خصوص از چنان اهميت والايي برخوردار است كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنراني خود در روز بيست و سوم مهر ماه سال جاري در جمع پرشور هزاران نفر از  دانشجويان استان خراسان شمالي  به آن اشاره كردند. رهبر انقلاب اسلامي، در تشريح مفهوم سبك و فرهنگ زندگي، به مسائلي نظير خانواده، ازدواج، نوع مسكن، نوع لباس، الگوي مصرف، تفريحات، كسب و كار و رفتارهاي فردي و اجتماعي در محيط‌هاي مختلف، اشاره كردند و افزودند: \"در واقع سبك زندگي به همه مسائلي بر مي گردد كه متن زندگي انسان را شكل مي دهند.\"

\r\n

با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري، آنچه كه متن زندگي آدمي را تشكيل مي‌دهد آنچنان در گزند ناملايمات شرايط اقتصادي ، سياسي ، اجتماعي و ... قرار مي‌گيرد كه پرداختن به بحث آسيب شناسي آن بسيار ضروري است. در فرمايشات ايشان آسيب‌هاي اجتماعي كه سبك زندگي ما راتحت الشعاع قرار مي‌دهد همچون فرشي چنان گسترانيده شده است كه تمامي ابعاد زندگي اعضاي جامعه را به خود مشغول ساخته است . در بعد خانواده افزايش ميزان طلاق ، رواج دروغگويي و ...در بعد احترام به قانون و تلاش براي برقراري نظم اجتماعي ، رعايت نكردن قوانين راهنمايي و رانندگي در حين رانندگي و .. و مهمتر از آن در بعد مسئول بودن در برابر امانت الهي و بيت‌المال ، عدم توجه به وجدان كاري ،توجه به كيفيت توليدات ،به منصه ظهور نرساندن ايده‌ها ي جديد و ناب و پايين بودن ميزان ساعت كاري مفيد در تمامي سازمان ‌ها ، از جمله آسيب‌هاي اجتماعي هستند كه بنا به نوع و سبك زندگي ما به فرهنگ تبديل شده اند.

\r\n

به منظور تغيير در سبك زندگي كه به دنبال آن شيوه‌ي زندگي فردي و اجتماعي افراد را تغيير خواهد داد براساس فرمايشات مقام معظم رهبري لازم است كه از منظر اسلام به اين مساله پرداخته شود . 

\r\n

\"اسلام، «خردورزي، اخلاق و حقوق» را مايه هاي اصلي فرهنگ صحيح مي‌داند\" و به منظور آنكه هر جامعه در مسير شايسته‌ي پيشرفت و ترقي قرار گيرد ملزم به پيروي كردن از نشانه‌هاي فرهنگ اصيل اسلامي است.

\r\n

از اين رو در برهه‌اي از زمان و تاريخ كه جامعه اسلامي ما بيش از پيش درگير سوگيري‌ها و جهت‌گيري‌هاي دشمنان هميشگي خود است ، لازم است كه براي مقابله با اهداف دشمنانه و نابودگرانه‌ي ايشان در ترسيم چگونگي شكل گيري سبك و شيوه زندگيمان تامل و تفكر كنيم.

\r\n

چرا كه مقام معظم رهبري بر اين باورندكه فرهنگ زندگي ، متاثر از تفسير ما از زندگي است و هر هدفي را براي زندگي تعيين كنيم ، سبك خاصي را به همراه مي‌آورد.

\r\n

از اين رو بنا بر فرمايشات مقام معظم رهبري لازم است كه با تجديد نظري ديگر بر شيوه زندگي و كارمان ، فرهنگي را خلق نماييم كه معرف سبك زندگي و شيوه تفكرمان در مسير گذر از دشمن ستيزي‌ها باشد.

\r\n

به منظور تغيير در فرهنگ سازماني هر سازمان اداري ، لازم است تمهيداتي انديشيده شود كه بر اساس آن وجدان كاري ، رضايت شغلي و ... بر مبناي اخلاق سازماني افزايش يافته كه اين خود مبناي حضور فعالانه كاركنان در سازمان خواهد بود .

\r\n

از اين رو با توجه به اهميت موضوع ، و نقطه نظر مسولين دانشگاه ، به منظور بالا بردن ميزان ساعت كار مفيد در دانشگاه ،تصميم بر آن شده است تا با حضور كامل 8 ساعته كاركنان در محيط دانشگاه ، دانشگاهيان با استفاده از توان بالاي خرد ورزانه خود ، در فراهم آوردن شرايط توليد علم و تبديل آن به ثروت قدم بردارند تا بار ديگر تمامي اقشار جامعه با هم و در كنار هم ، در برابر توطئه‌هاي ناموفق ابرقدرت‌هاي جهان ايستادگي و رشادت‌هاي خود را در معرض ديد جهانيان قرار دهند.

\r\n

فراموش نخواهيم كرد كه ايجاد سبك و فرهنگ زندگي در عصر حاضر مي‌تواندمبناي ايجاد تمدن جديدي باشد كه در آن تمدن اساس جاودانگي ملت‌ها نه بر اساس ثروت كه بر اساس مفاهيم و تعاليمي كه به بشريت خواهند داد ، به اثبات خواهد رسيد چرا كه مقام معظم رهبري در اين خصوص فرموده‌اند:در بحث سبك و فرهنگ زندگي، اسلام عزيز همه نيازهاي انسان را برآورده مي سازد و دانشوران حوزه و دانشگاه بايد علاوه بر تلاش در فقه و حقوق، در بحث اخلاق اسلامي و عقل و سلوك عملي اسلام نيز كارهاي متراكم و با كيفيت انجام دهند تا نتايج اين تلاشها مبناي برنامه ريزي و تعاليم نسلها قرار گيرد.

\r\n


 

تاریخ:
1391/07/24
تعداد بازدید:
79
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal