جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
عيد سعيد قربان مبارك" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
عيد سعيد قربان مبارك

{mosimage}
عيدقربان، جشن رهايي ازاسارت نفس وشكوفايي ايمان ويقين ،عيدسرسپردگي وبندگي ،عيدنزديك شدن دلها به قرب الهي مبارك باد.

دهمين روز از ماه قمري ذ‌يحجه براي مسلمانان سراسر جهان مصادف است با عيد قربان كه به ياد ابراهيمِ پيامبر و فرزندش اسماعيل جشن گرفته مي‌شود .

\r\n

مسلمانان در اين عيد با پوشيدن بهترين پوشاك خود، پس از انجام عبادات، به ديد و بازديد و جشن و سرور مي‌پردازند. از جمله آيين اين عيد، قرباني كردن توسط زائران خانه خدا در مراسم حج واجب است.

\r\n

علاوه بر اين، بسياري از مسلمانان در سراسر جهان در اين روز، گوسفند، گاو يا شتري را قرباني كرده و گوشت آن را بين همسايگان و مستمندان تقسيم مي‌كنند.

\r\n

عيد قربان كه پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهي و شعور) و منا (سرزمين آرزوها، رسيدن به عشق) فرا مى‌رسد، عيد رهايى از تعلقات است. رهايى از هر آنچه غيرخدايى است. در اين روز حج گزار، اسماعيل وجودش را، يعنى هر آنچه بدان دلبستگى دنيوى پيدا كرده قربانى مى‌كند تا سبكبال شود.

\r\n

عيد قربان عيد پاك‌ترين عيدها است، عيد سرسپردگي و بندگي است. عيد برآمدن انساني نو از خاكسترهاي خويشتن خويش است.

\r\n

عيد قربان عيد نزديك شدن دل‌هايي است كه به قرب الهي رسيده اند. عيد قربان عيد بر آمدن روزي نو و انساني نو است.

\r\n

اكنون در منايي، ابراهيمي و اسماعيلت را به قربانگاه آورده‌اي، اسماعيل تو كيست؟ چيست؟ مقامت؟ آبرويت؟ موقعيتت، شغلت؟ پولت؟ خانه‌ات؟ املاكت؟ ... ؟

\r\n{mosimage}


اين را تو خود مي‌داني، تو خود آن را، او را – هر چه هست و هر كه هست – بايد به منا آوري و براي قرباني، انتخاب كني، من فقط مي توانم  نشاني‌ها‌يش را به تو بدهم:

\r\n

آنچه تو را، در راه ايمان ضعيف مي‌كند، آنچه تو را در رفتن، به ماندن مي‌خواند، آنچه تو را، در راه مسئوليت به ترديد مي‌افكند، آنچه تو را به خود بسته است و نگه داشته است، آنچه دلبستگي‌اش نمي‌گذارد تا پيام را بشنوي، تا حقيقت را اعتراف كني، آنچه ترا به فرار مي‌خواند آنچه ترا به توجيه و تاويل‌هاي مصلحت جويانه مي‌كشاند، و عشق به او، كور و كرت مي‌كند ابراهيمي و ضعف اسماعيلي‌ات، ترا بازيچه ابليس مي‌سازد. در قله بلند شرفي و سراپا فخر و فضيلت، در زندگي‌ات تنها يك چيز هست كه براي بدست آوردنش، از بلندي فرود مي‌آيي، براي از دست ندادنش، همه دستاوردهاي ابراهيم وارت را از دست مي‌دهي، او اسماعيل توست، اسماعيل تو ممكن است يك شخص باشد، يا يك شيء، يا يك حالت، يك وضع، و حتي، يك  نقطه ضعف!

\r\n

روز عيد قربان، روز شادى مسلمانان. روز قبولى در جشن بندگى خداوند.
 اى مسلمان حج‌گزار و اى كسى كه در شكوهمندترين آيين دينى از زخارف دنيا دور شدى و به او نزديكتر.

\r\n

ايام حج را نشانه‌اى از پاكيزگى، رهايى، آزادگى، آگاهى و معنويت بدان.
بدان كه زمين سراسر حجى است كه تو در آنى و بايد با سادگى، وقوف در جهان درون و بيرون و قربانى كردن همه آرزوهاى پوچ دنيوى، خود را براى سفر بزرگ آماده كنى.
 انسان مسافر چند روزه كاروان زندگى است.

\r\n

سلام بر ابراهيم، سلام بر محمد و سلام بر همه بندگان صالح خداوند.

\r\n

 

تاریخ:
1391/07/30
تعداد بازدید:
46
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal