جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
شهادت سيدوسالار شهيدان ، امام حسين\"ع\" بر تمام جهانيان تسليت باد

امام رضا\"ع\":
بر شخصي چون حسين \"ع\" بايد گريست ، چرا كه گريه بر او موجب آمرزش گناهان بزرگ مي‌شود.
                                                                                                                    بحارالانوار ،ج 44 ،ص 283

داوم عاشورا

\r\n

ديگر بار، محرم فرا رسيد و دلهاي احرار و آزادگان جهان به سوي حسين‏بن‏علي(ع ) متمايل گشت و چشمانشان به واقعه عاشورا دوخته شد؛ واقعه اي كه 1421 سال از وقوع آن مي گذرد؛ اما هنوز، هر سال در سالگشت وقوع آن، نه تنها مسلمانان و شيعيان، بلكه تمامي آزادگان را به سوي خويش جلب مي كند. آنچه در اولين نظر و مطالعه در واقعه عاشورا به چشم مي خورد و جلب توجه مي نمايد ، انگيزه ماوراي مادي اين جنبش عظيم است.
حسين بن علي(ع) از سر آغاز قيام خويش و حركت از مدينه، و حتي قبل از آن، نه تنها به عدم پيروزي مادي خويش آگاه بود؛بلكه ازشهادت خود و اسارت خاندانش اطلاع و بارها،از طريق اخبار غيبي توسط پيامبر اكرم (ص) و علي (ع) از شهادت خويش با خبر گشته بود و اين نكته اي بود كه افراد مختلف نيز در مواقف متعدد ، با او در ميـــان مي گذاشتند؛ اما او همچنان بر هدف خويش كه انجام وظيــفه خطير الهي و احياي دين و سنت نبوي بود ، اصرار مي ورزيد .
از سوي ديگر اين انگيزه و نيت خدايي قيام حسين (ع) و اصحابش در لحظه به لحظه اين واقعه به چشم مي‏خورد؛ از سبقت گرفتن اصحابش براي شهادت از يكديگر گرفته تا جان باختن طفل 6 ماهه امام حسين (ع) در راه حق و تا آخرين لحظات حيات امام حسين (ع) كه نه تنها تمام هستي خود را در راه حق ، جانانه واگذار نموده است، بلكه هنوز هم خويشتن را تسليم حق مي داند و زير لب زمزمه مي كند: الهي رضا بقضائك، تسليما لامرك، لا معبود سواك.
انگيزه الهي عاشورا كه در آن ذره اي غير خدا راه ندارد، سبب شده است كه اهداف عاشورا و قيام اباعبدالله‏ الحسين(ع)، اهدافي مطابق فطرت و سرشت تغيير ناپذير انساني گردد.
و مگر ممكن است كه روزگاري از ايام زندگي بشر، انگيزه ظلم ستيزي و آزادي از قيد و بند ظلم از صفحه جان آدمي خارج شود و يا عشق به مبدأ خلقت در ميان آدميان فراموش گردد. پس همين پيوستگي عاشورا و فطرت انساني، خود سبب تضمين عاشورا، نه تنها پس از 14 قرن، بلكه تا آخر زندگي بشر است. دامنه وسيع اثرات اجتماعي و فردي اين قيام الهي كه نه تنها پيروان سيد الشهدا ( ع ) را تحت تاثير قرار داده، بلكه سبب بيداري و تأثير پذيري احرار و آزادگان جهان نيز گرديده است.
 ريشه هاي اين فرهنگ و پيام جاودانه را در دل تاريخ مستحكم نموده است و تا زماني كه اين اثرات عميق و وسيع، در گستره تار يخ باقي و پا بر جاست، نام و ياد حماسه سازان كربلا نيز پايدار خواهد بود. از آنچه تاكنون مورد بررسي اجمالي قرار گرفت ، به وضوح مشخص مي شود كه فراموشي اين واقعه عظيم، هرگز متصور نيست. اسلام از همان آغاز تبليغ، اصلي‏ترين برنامه خويش را رهايي آدمي از قيد طاغوت و بندگي و اطاعت غير خدا، معرفي نمود و بر آن پافشاري نمود.
به همين خاطر مستكبران و مشركان كه منافع خويش را در خطر مي ديدند، و تعارض آشكار اسلام با اهداف و مطامع خويش را در يافته بودند، همواره بر آن تاختند.
 اما رهبري الهي پيامبراكرم(ص) و امدادهاي الهي مانع به ثمر نشستن كوششهاي آنان مي شد. از طرف ديگر، مسلمين نيز آنان را دشمن آشكار دين خويش مي‏دانستند و در راه مبارزه با آنان، هرگز كوتاه نمي آمدند.
 اما پس از رحلت رسول خدا(ص)، روش خويش را تغيير دادند و شروع به استحاله و تغيير تدريجي اين دين الهي از درون و وارونه جلوه دادن تعاليم آن و افزودن خرافه به آن نمودند ؛ تا جايي كه پس از رسول اكرم (ص)، رفته رفته تمام اركان قدرت را به دست گرفتند و آنچه در عصر نبي گرامي اسلام (ص)، از انجام آن عاجز بودند ،امروز در زير پوشش ظاهري اسلام و به نام دين، انجام مي‏دادند و هرچه زمان گذشت، بخشهاي بيشتري از دين خدا را زير و رو كردند.
 با ذكر اين مطلب، اين نكته واضح و آشكار مي گردد كه قيام حسيني تنها در يك پيكار و ستيز ميان اقليت حق و اكثريت باطل ، خلاصه نمي شود ؛ بلكه خود چشمه جوشان معــرفتي و شناختي است و داراي يك پيام جاودانه الهي و انساني و به وجود آورنده يك معيار ابدي است كه در تمامي اعصار عمل نمودن به آن سبب كوتاه شدن دست مستكبران و ظالمان از دامان اسلام و انسانيت انسان مي گردد .
بر اين اساس ، اسلام بقاي خويش را مرهون مجاهدتهاي سيد الشهداست و اين همان مفهوم حديث نبوي است كه « حسين مني و انا من حسين » امروز دشمنان هجوم همه جانبه خويش را به اسلام ادامه مي دهند و تنها راه مبارزه با اسلام را تغيير اصول و مباني اسلامي مي‏دانند و از سوي ديگر هوا و هوس آدمي، همواره انسان را در بند خود اسير مي نمايد .
پس امروز نيز ما به ماهيت پيام و قيام سيدالشهدا نيازمنديم تا اسلام اصيل و به دور از پيرايه را كه پيامبر اسلام (ص) به عالميان عرضه نمود را درك نماييم و آنرا حفظ كنيم و باورهاي خويش را از هرگونه جهالت و ضلالت به دور نگه داريم و درون انساني خويش را از بند برهيم تا بدين وسيله مقدمات برپايي نظام جهاني مبتني بر عدالت و بر پايه تعاليم جهان شمول اسلام را فراهم آوريم و راه را براي حكومت جهاني مهدي موعود (عج) هموار كنيم. در حقيقت، قيام حسيني در عصر حاضر و در فضاي غبار آلود تبليغاتي موجود، هر چه بيشتر مرز حق و باطل را تبيين مي نمايد و دوباره فطرت مدفون شده بشر را كه در زندگي مادي غوطه ور است بيدار مي كند. پس نه تنها نياز بشر در عصر حاضر به قيام عاشورا از بين نرفته است، بلكه فزوني يافته است .

تاریخ:
1391/08/26
تعداد بازدید:
37
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal