جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
آزادسازي شهر بستان در عمليات طريق القدس" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
آزادسازي شهر بستان در عمليات طريق القدس

{mosimage}
شهر بستان در عمليات طريق‌القدس با رمز «ياحسين» آزاد شد.

در تجاوز اوليه ارتش متجاوز عراق در صحنه عمليات خوزستان، 2 شهر مسكوني و استراتژيك خرمشهر و بستان به اشغال دشمن درآمد. پس از سد پيشروي عمومي و سراسري و تثبيت يگان‌هاي دشمن، طرح‌ريزي براي اجراي عمليات آفندي يگان‌هاي خودي آغاز شد و تقدم تلاش اصلي فرماندهي عمليات جنوب به آزاد‌سازي شهرهاي خرمشهر و بستان به عنوان اهداف استراتژيكي ـ نظامي و دور كردن تهديد جدي ارتش عراق از حياتي‌ترين نقطه خوزستان يعني گذرگاه مواصلاتي شمال انديمشك به عنوان يك هدف اصلي نظامي داده شد.
هوانيروز پس از دريافت دستور عملياتي از نزاجا در پشتيباني از عمليات طريق القدس مأموريت را به 2 پايگاه مسجد سليمان و پشتيباني عمومي اصفهان ابلاغ كرد و پايگاه‌ها نيز در اجراي امريه ابلاغي با سازمان رزمي پيش‌بيني شده اقدام به اعزام بالگرد به مأموريت كردند.
بر اساس طرح‌هاي عملياتي و دستور فرماندهي هوانيروز، پايگاه هوانيروز مسجد سليمان با سازمان رزمي پيش‌بيني شده خود و با كليه كاركنان پروازي و فني و تجهيزات زميني در فرودگاه اهواز مستقر شد و مأموريت يافت از يگان‌هاي تحت امر قرارگاه كربلا پشتيباني به عمل آورد.
عمليات طريق‌القدس ساعت 3 بامداد 8 آذر 1360 و پايان عمليات ساعت 24 مورخه 14 آذر 1360 و به مدت 7 روز با هدف آزاد‌سازي بستان و سوسنگرد اجرا شد.
در اين عمليات خلبانان هوانيروز جمعي پايگاه‌هاي مسجد سليمان و پشتيباني عمومي اصفهان به منظور تسريع در انجام مأموريت‌هاي محوله پروازي از محدوده عمل تيپ‌ها و لشگرهاي عمل كننده شناسايي كردند.
 لشكر 16 زرهي قزوين، لشگر 92 زرهي اهواز، تيپ يك لشكر 77 پياده خراسان، تيپ كربلا، تيپ امام حسين (ع)، تيپ عاشورا، تيپ امام سجاد (ع) و تيپ امام حسن (ع)، هوانيروز و نيروي هوايي در اين عمليات حضور داشتند.
 در تمام اين مدت 7 روز بالگردهاي كبرا تحت عنوان تيم‌هاي آتش سنگين 3 فروند بالگرد كبرا و سبك 2 فروند بالگرد كبرا، صبح و بعدازظهر به پرواز درآمدند و با شليك انواع موشك‌ها، راكت‌ها و گلوله‌هايي نيروهاي عراقي را منهدم و باعث فرار و عقب‌نشيني آنها از خاك جمهوري اسلامي ايران شدند.
آزاد‌سازي شهر بستان و حدود 600 كيلومتر مربع از خاك كشور، كشته و مجروح شدن 15 هزار عراقي و اسارت 546 نفر، انهدام بيش از 200دستگاه تانك و نفربر و 200 دستگاه انواع خودرو، به غنيمت گرفتن تعداد زيادي تانك و نفربر و انواع خودرو از نتايج اين عمليات بود.

\r\n


 
منبع: كتاب حماسه‌هاي ماندگار هوانيروز

تاریخ:
1391/09/6
تعداد بازدید:
80
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal