جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
در آستانه سالروز بزرگداشت محمد بن نعمان" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
در آستانه سالروز بزرگداشت محمد بن نعمان

{mosimage}
ابو عبد الله محمد بن نعمان مشهور به شيخ مفيد از بزرگان شيعه و از نوادر علم كلام و فقه است.

وي به سال 336 يا 338 هـ.ق پا به هستي نهاد. محل تولد او در ناحيه جيل در ده فرسنگي بغداد بود. بعدها همراه پدرش كه مقلب به العلم بود به بغداد آمد و نزد استادهاي عصر خويش تحصيل نمود .

\r\n

از معروفترين استادان وي مي توان به ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولوي قمي و شيخ صدوق اشاره كرد. در زمان وي آل بويه بر بغداد حاكم شدند كه حامي تشيع بودند، بنا بر اين زمينه بيان عقايد و نشر انديشه هاي شيعي پديد آمد .

\r\n

شيخ مفيد از اين محيط آزاد در عصر خويش سود جست و در مسجد براثا در بغداد به تدريس و وعظ و مناظره با معارضين پرداخت و توانست تشيع و فرقه هاي آن را با هم متحد كند.

\r\n

وي فرق مختلف اسلامي را تشويق نمود كه اختلافات جزئي را كنار نهاده و در اصول متحد شوند. آثار شيخ مفيد متجاوز از دويست تاليف مي باشد.

\r\n

از آثار ارزشمند شيخ مفيد، كتاب الامالي است. اين كتاب، مهم ترين اثر حديثي بر جاي مانده از ايشان به شمار مي آيد. داراي 387 حديث از پيامبر اعظم (ص) و ائمه معصومين (ع) در مباحث گوناگون است. شيوه روايت در آن، به گونه املاء بوده است، بدين معني كه روايات آرام آرام خوانده مي شده و همه شنوندگان و يا برخي از آنان، مطالب را يادداشت مي كرده اند.

\r\n

در آن زمان، املاء، از طرق انتقال حديث و دانش بوده است. املاء كنندگان غالبا از بزرگان بوده اند. در اسلام، نخستين املاء كننده، پيامبر گرامي اسلام (ص) بوده است.

\r\n

ابن حجر نيز مي نويسد: مفيد، مردي بود كه در راه امور مستحبي، خود را سخت به زحمت مي انداخت. بسيار فروتن بود. خود را به خاك پاي علم و دانش درافكنده و در بيان عقايد و كلام شيعه ورزيده بود .

\r\n

عالم بزرگوار، شيخ مفيد در شب جمعه 3 رمضان سال 413 هـ.ق در بغداد، پس از 75 سال تلاش و خدمت ارزنده درگذشت و مورد تجليل فراوان مردم و قدرداني علما و فضلاقرار گرفت و به تعبير شاگرد بزرگوارش شيخ طوسي كه خود حاضر در صحنه بوده ، روز وفات او از كثرت دوست و دشمن براي اداي نماز و گريستن بر او، همانند و نظير نداشته است.

\r\n

هشتاد هزار تن از شيعيان، او را تشييع كردند و سيد مرتضي علم الهدي بر او نماز گذارد و در حرم مطهر امام معصوم جواد الائمه (ع) پايين پاي آن حضرت و نزديك قبر استادش ابن قولويه مدفون گرديد.

تاریخ:
1391/09/7
تعداد بازدید:
79
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal