جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
شعار روز دوم هفته پژوهش :سبك زندگي اسلامي ، عامل اصلي پيشرفت" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
شعار روز دوم هفته پژوهش :سبك زندگي اسلامي ، عامل اصلي پيشرفت

{mosimage}
روز دوم هفته پژوهش با نام سبك زندگي اسلامي ، عامل اصلي پيشرفت

به گزارش خبرنگار وب سايت خبري روابط عمومي دانشگاه اصفهان روز دوم هفته پژوهش در وزارت علوم ،تحقيقات و فناوري به نام سبك زندگي اسلامي ، عامل اصلي پيشرفت معرفي شده است .

\r\n

از اين رو با دكتر مريم اسماعيلي عضو هيات علمي گروه روانشناسي و دبير كارگروه راه‌اندازي رشته سبك زندگي در دانشگاه اصفهان گفت و گويي داشته است.

\r\n

دكتر اسماعيلي بر اين باور است كه واژه سبك زندگي در نگاه نخست ، واژه‌اي است كه به راحتي قابل فهم بوده و هر كس بر اساس تجربيات خود از زندگي مي‌تواند تعريفي از آن را ارائه دهد.

\r\n

وي مي‌گويد :با توجه به اين كه هر فرد مي‌تواند مفهوم كلي سبك زندگي را دريابد ولي بايد به خاطر داشته باشيم كه اين واژه در اوج سادگي از چنان پيچيدگي برخوردار است كه كليه ابعاد زندگي آدمي را در بر مي‌گيرد.

\r\n

دبير كارگروه راه‌اندازي سبك زندگي در دانشگاه اصفهان در ادامه سخنان خود افزود:سبك زندگي مفهومي روانشناسي است كه در سال 1930 در افكار آلفرد آدلر به منصه ظهور رسيد و هم اكنون در جامعه ايران اسلامي ما باب شده است.

\r\n

از آنجايي كه مفهوم فوق مفهومي كاملا غربي است و جامعه ما يك جامعه اسلامي ، بهتر آن است كه براي پرداختن به مقوله‌اي اين چنين مهم كه تمامي ابعاد زندگي اجتماعي ، اقتصادي ، سياسي و فرهنگي مردم را در بر مي‌گيرد با توجه به آموزه هاي اسلامي بازنگري دقيق تري صورت گيرد.

\r\n

چرا كه بدون شك زندگي يك فرد مسلمان با يك فرد از جامعه غربي با توجه به نوع ديدگاه و ايدئولوژي حاكم بر زندگي ايشان بسيار متفاوت است.

\r\n

عضو هيات علمي گروه روانشناسي دانشگاه اصفهان معتقد است :

\r\n

 از منظر غربي سبك زندگي شيوه و روش زندگي فرد در حوزه‌هاي مختلف زندگي او اعم از فردي يا اجتماعي است. اما آنچه نگاه غربي از تعريف آن باز مانده است، «مبنا» و شيوه انتخاب اين سبك است. ساده‌تر بگويم... اگر فردي بخواهد سبك زندگي خود را شكل دهد، بر چه اساسي بايد از انواع و اقسام سبكها و شيوه‌هاي رفتاري، يكي را انتخاب و يا حتي اختراع كند؟!شايد در نگاه غربي اين مبنا در فردگرايي و اصالت سود و لذت خلاصه مي‌شود؛ يعني هر شيوه‌اي كه فرد آن را دوست‌تر داشته باشد يا بيشتر به مذاقش خوش بيايد سبك زندگي خوبي خواهد بود!

\r\n

اما پاسخ ما به اين سوال، پاسخي تامل بر انگيز است. وقتي مي‌گوييم دين اسلام براي تمام عرصه‌هاي زندگي فرد مسلمان حرفي براي گفتن دارد، به اين معناست كه فرد مسلمان مي‌تواند – و مي‌بايد- زندگي خودش را بر اساس اصول و آموزه‌هاي ديني شكل دهد؛ و بر اساس نگاه و فلسفه ديني سبك زندگي خود را طراحي يا انتخاب نمايد.

\r\n

دكتر اسماعيلي در ادامه سخنان خود با اشاره به حديث حضرت علي \"ع\"( مراقب افكارت باش كه رفتارت مي‌شود ،مراقب رفتارت باش كه عادتت مي‌شود ،مراقب عادتت باش كه سرنوشتت مي‌شود. ) اهميت ديدگاه اسلام در خصوص توجه به نوع و سبك زندگي فرد مسلمان را بازگو نمود و گفت:در منظر اسلام سبك زندگي، اموري را شامل مي‌شود كه به زندگي انسان اعم از بعد فردي و اجتماعي و حوزه‌هاي مادي و معنوي او ختم مي‌گردد.

\r\n

اموري نظير بينش‌ها (ادارك‌ها و معتقدات) و گرايش‌ها (ارزش‌ها، تمايلات و ترجيحات) كه اموري ذهني يا رفتار دروني هستند و رفتارهايي بيروني (اعم از اعمال هوشيارانه و غيرهوشيارانه، حالات و وضعيت جسمي)، موقعيت‌هاي اجتماعي و دارايي‌ها (كه اموري عيني است)، تشكيل دهنده سبك زندگي هستند. اموري محيطي (اعم از فيزيكي و اجتماعي يا به تعبيري فضا و زمان) و خصوصيات وراثتي اگر چه بر سبك زندگي تاثير گذار بوده و آن را شكل مي‌دهند، اما جدا از آن هستند.

\r\n

... و اما در اين ميان مكتب اسلام به عنوان مكتبي جامع و مانع مجهز به ابزار عقل و وحي و با استعانت از انسان كامل (چهارده معصوم عليهم السلام) الگويي بي‌نظير براي انسان در نظر گرفته است كه در قالب آن انسان را به بهترين نحو در تمامي شئون زندگي ياري مي‌رساند .براساس اين مكتب ،سبك زندگي انسان بايد متناسب با فطرت و سرشت آدمي بوده و در پايين‌ترين سطح آن در گستره اجتماعي از جنبه نظري و عملي كاملاً عقلايي انسان دوستانه بوده و در سطوح متعالي عظيم‌ترين ذخاير رواني، اخلاقي، فكري و جسمي انسان را شكوفا نموده و مقام و كرامت انسان را به زيباترين وجه ترسيم ‌كند.

\r\n

دبير كار گروه راه‌اندازي سبك زندگي در دانشگاه اصفهان خاطر نشان ساخت با توجه به اهميت موضوع است كه نياز به راه‌اندازي اين رشته در دانشگاه اصفهان احساس شد و قرار است با راه اندازي اين رشته براي كليه اعضاي جامعه شرايطي فراهم آيد كه نه بر اساس زور و اجبار كه بر اساس آگاهي و علم ، در ميان حملات بي‌پايان دشمنان كه امروزه به جاي جنگ منطقه‌اي و نظامي ، حمله به سبك فكر و زندگي ما را در دستور كار خود دارد ، بهترين راه و سبك زندگي را انتخاب نمايند.

\r\n

 

\r\n

از اين رو راه اندازي رشته سبك زندگي رسيدن به 6 محور مهم و اساسي رشد معنوي و خود شكوفايي ، مسئوليت پذيري درباره سلامت ، روابط بين فردي ،مديريت استرس ، ورزش و فعاليت بدني و تغذيه را در دستور كار خود قرار داده است.

\r\n

 دكتر اسماعيلي در پايان سخنان خود به نام گذاري يكي از روزهاي هفته پژوهش به نام \"سبك زندگي اسلامي ، عامل اصلي پيشرفت \"اشاره كرد و گفت :لازمه رسيدن به يك جامعه متعالي و رشد يافته ، پرورش انسان‌هاي متعالي است و اين مهم تحقق نخواهد يافت مگر آنكه فرد در بستري مناسب رشد و نمو يابد.

\r\n

از اين رو براي آنكه ايران اسلامي ما بتواند در سطح جهان ، به جايگاه رفيع علمي و اخلاقي خود دست يابد لازم است كه انسان متعالي را در بستر آموزه‌هاي اسلامي پرورش دهد.

\r\n

وي براي رسيدن به اين مقصود سهم و نقش پژوهشگران حوزه علوم انساني را بسيار مهم و خطير عنوان كرد و گفت : بر عهده انديشمندان علوم انساني است كه انديشه اسلامي را نيز در كنار ساير انديشه هاي علمي خود قرار داده و با توجه به ابعاد اسلامي و انساني به حل مساله انسان امروز همت گمارند.

\r\n

 

\r\n

 

تاریخ:
1391/09/26
تعداد بازدید:
55
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal