جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
رويدادهاي 17 دي ماه در تاريخ ايران" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
رويدادهاي 17 دي ماه در تاريخ ايران

{mosimage}
كشف حجاب ، چاپ و انتشار مقاله توهين آميز نسبت به امام خميني\"ره\" و درگذشت جهان پهلوان تختي

كشف حجاب

\r\n

كشف حجاب«ساعت 3 بعد از ظهر روز 17 دي ماه 1314 موكب اعليحضرت همايون شاهنشاهي و موكب علياحضرت ملكة پهلوي و والاحضرت شاهدخت براي افتتاح دانشسراي مقدماتي و اعطاي دانش‌نامه‌هاي محصلان طب و قابلگي به عمارت جديد دانشسراي مقدماتي نزول اجلال فرمودند. حضور علياحضرت ملكه پهلوي و والاحضرتين شاهدخت در مراسم افتتاح فصل تازه‌اي در تاريخ جديد ايران و مرحله نويني در دوره حيات اجتماعي كشور ما مي‌باشد و اين اقدام شاهانه نمونة روشني است از نيت بلند و علوّ قدر اعليحضرت همايون شاهنشاهي در ايجاد تساوي مقام زن و مرد و رفع حجاب و نشر علم و معرفت و سرمشق عملي است براي كساني كه ساليان دراز آرزومند چنين روز فرخنده‌اي بوده‌اند و اينك آرزوي خود را با اين اقدام شاهانه برآورده مي‌بينند.»(1)

\r\n

علي‌اصغر حكمت گزارشگر عبارات فوق است. گزارش ماجراي روزي كه بعدها به بهانه آن هر ساله رژيم پهلوي در آن روز جشني تحميلي بسان ساير جشنهايش با عنوان جشن آزادي زنان برپا مي‌كرد. چه اينكه در آن روز رضاخان و همسرش تاج‌الملوك و دو دخترش شمس و اشرف براي انجام مراسم فارغ‌التحصيلي در دانشسراي مقدماتي، بدون حجاب حاضر شدند. اگر چه ماجراي كشف حجاب داراي تاريخچه‌اي ديرين بود و اين حركت رضاخان در واقع اجراي صحنه‌‌اي از اين نمايش طولاني بود و در واقع اين حركت ادامه و حلقه‌اي از حلقه‌هاي يك توطئه حساب شده بود كه از مدتها قبل توسط استعمارگران طراحي و به مورد اجرا گذاشته شده بود.

\r\n

1ـ تغيير لباس و كشف حجاب به روايت اسناد، مركز بررسي اسناد تاريخي، ص 132.

\r\n

 

\r\n

انتشار مقاله ايران و استعمار سرخ و سياه

\r\n

 

\r\n

عصر روز 17 دي ماه 1356 (7 ژانويه 1977) در روزنامه اطلاعات مقاله‌اي با عنوان \"ايران و استعمار سرخ و سياه\" به قلم احمد رشيدي مطلق انتشار يافت كه در آن به شدت آيت‌الله خميني مورد حمله و اهانت قرار گرفته بود.

\r\n

مقاله به مناسبت روز كشف حجاب در تاريخ 17 ديماه 1356 در روزنامه اطلاعات در صفحه 7 آن كه‌ صفحه انديشه‌ها بود چاپ و منتشر شد.

\r\n

محافل سياسي و مطبوعاتي ايران و خارج تهيه اين مقاله را به داريوش همايون وزير اطلاعات كابينه آموزگار نسبت مي‌دهند. برخي فرهاد نيكخواه را نويسنده آن مي‌دانند. داريوش همايون در يادداشتهايي كه بعدها درخارج از ايران، درباره علل فروپاشي رژيم پهلوي منتشر كرد مدعي است كه مقاله به دستور شاه در دفتر هويدا تهيه شده و او از محتواي مقاله اطلاعي نداشت. 

\r\n

در پي اين اقدام انتحاري، شمارش معكوس رژيم پهلوي آغاز شد.انتشار اين مقاله با واكنش‌هاي فوري روبه روگشت و كسي نمي‌توانست حتي تصورش را بكند كه از 17 دي 1356 فقط 400 روز تا انقراض رژيم پادشاهي در ايران زمان باقي مانده باشد. زماني كه به سرعت برق و باد سپري شد.

\r\n

محتواي مقاله مذكور درباره انقلاب شاه و مردم از زمان آغاز اصلاحات وي و معرفي مخالفان آن‌، تحت‌عنوان «استعمار سرخ و سياه‌» بوده است‌. در اين مقاله سعي شده بود كه رابطه نامرئي بين آن دو اسعتمار(سرخ و سياه‌) را روشن كرده و به مردم معرفي كند.

\r\n

نويسنده اين مقاله در عين حال آگاهانه‌، روحانيون را به‌عنوان ارتجاع سياه‌، مورد توهين و حمله قرار داده و آنان را عاملي در دست مالكان‌، براي ايجاد مشكل درراه پيشبرد انقلاب سفيد شاه و ناپايدار ساختن ثبات سياسي كشور معرفي كرده بود، و به طور زيركانه سعي‌نمود كه خط فاصلي بين روحانيون تندرو و مخالف‌، با روحانيان طرفدار رژيم و محافظه كار بكشد و بامعرفي عده معدودي از آنان به عنوان مخالفان اصلاحات‌، اختلافات درون گروهي روحانيون را برجسته ساخته و از همبستگي گروهي آنان ممانعت به عمل آورد.

\r\n

در نهايت امام خميني را در زمره معدود علماي‌مخالف به شمار آورد و ريشه علل مخالفت ايشان را وابستگي به مركز استعماري انگليس قلمداد كند. هدف عمده اين مقاله توهين و افتراء به امام راحل و روحانيون مخالف انقلاب شاه و اصلاحات وي‌، بود.

\r\n

 

\r\n

 روزي كه پهلوان تختي ازدست رفت

\r\n

 

\r\n

پليس تهران 17دي ماه 1346 هجري خورشيدي خبري را در اختيار خبرنگاراني كه اخبار جنايي شهر را پوشش مي دادند قرار داد كه حاكي از آن بود كه غلامرضا تختي پهلوان معروف كشتي كه شهرت به مخالفت با روش حكومت كردن شاه را داشت در يك هتل شهر خودكشي كرده و طبق يادداشتي كه بر جاي گذارده انگيزه او مشكلات داخلي بوده است.

\r\n

 نوشيروان كيهاني زاده كه در آن زمان در تحريريه روزنامه اطلاعات، يكي از دبيران خبر بود از «خليل بهرامي» خبرنگار مربوط  خواست تا فتوكپي يادداشت (منصوب به پهلوان تختي) را تهيه كند، و آن را عينا در صفحه حوادث روزنامه اطلاعات كليشه كرد تا روزنامه صحت و سقم مندرجات آن را روشن نكرده باشد و مردم (مخاطبان روزنامه)، خود قضاوت كنند و روز تشييع جنازه تختي هم، برخلاف روش روزنامه اطلاعات، با آماده كردن خود براي تحمل هرگونه اعتراض، عكس جسد جهان پهلوان را كه در تالار تشريح پزشكي قانوني گرفته شده بود در صفحه اول روزنامه چاپ كرد و .... برغم نارضايي باطني دولت وقت، هزاران نفر جنازه جهان پهلوان ايران را از تهران تا ابن بابويه (شهر ري) تشييع كردند.
تختي، نخستين كشتي گير ايراني كه بر كرسي قهرماني جهان ايستاد، تا روزي كه خود را از مسابقه ها كنار كشيد برنده چهار مدال طلا و شش مدال نقره شده بود.

تاریخ:
1391/01/16
تعداد بازدید:
32
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal