جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
English/العربيه
تازه ها
رويدادهاي 19 دي ماه در ايران

19 دي؛ نقطه آغاز قيام مردمي ، شهادت سردار احمد كاظمي \"مرد همه جبهه ها ...\"

\r\n

 

19 دي؛ نقطه آغاز قيام مردمي

\r\n

قيام خونين مردم قم در اعتراض به مقاله توهين آميز روزنامه اطلاعات 1356 و شروع نهضت انقلاب اسلامي
تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي وقايع متعددي رخ داد كه هريك به نوعي در روند پيروزي انقلاب اسلامي موثر بوده و نقش داشتند، اما نام برخي از آنها در ميان اين وقايع برجسته تر است و واقعه 19 دي نيز يكي از آنهاست كه در صفحات تاريخ كشورمان خود را به ثبت رسانده است.

\r\n

 يك سال قبل از پيروزي انقلاب، مردم قم به دفاع از ساحت امام خميني، كلاس هاي درس حوزه علميه را تعطيل كرده و به خيابان ها آمدند. چرا كه مقاله اي با امضاي مستعار «احمد رشيدي مطلق» به سفارش حكومت وقت در روزنامه اطلاعات به چاپ رسيد كه در آن به طور صريح، بي حجابي فضليت و حجاب، كهنه پرستي و ارتجاع معرفي شده بود همچنين در اين مقاله به ساحت مقدس حضرت امام خميني(ره) اهانت گرديد و قيام 15 خرداد 1342 نيز توطئه استعمار سرخ و سياه معرفي شد.

\r\n

 اين مقاله اگر چه با اعتراض شهرهاي ديگري هم مواجه شد، اما در اين ميان شهر قم، قيامي عظيم برپا كرد و علما و مراجع در سخنراني هاي خود به حمايت از امام ( ره) پرداختند.

\r\n

 پس از آن نوبت مردم بود كه با مشاهده حركت حوزه علميه با راهپيمايي به سوي خانه بزرگان حوزه، خروشان شدند. نيروهاي رژيم پهلوي نيز كه حركت مردم را ديدند، اقدام به تيراندازي كردند. به همين خاطر در اين روز عده زيادي از طلبه ها و مردم قم به شهادت رسيده يا مجروح شدند. اما خون هايي كه در اين روز به زمين ريخته شد، باعث شد تا گام بزرگي براي فتح قله پيروزي انقلاب اسلامي برداشته شود. ظاهرا اگرچه انتشار يك مقاله باعث خروش روحانيون و مردم شد اما مورخان و تحليلگران عوامل ديگري را در شكل گيري حركت مردم موثر مي دانند كه عبارتند از: شدت خفقان حاكم بر جامعه، شهادت آيت الله سيدمصطفي خميني و حتي مرگ مشكوك دكتر علي شريعتي و مواردي از اين دست كه رژيم وابسته پهلوي نمونه هاي آن را در كارنامه خود بسيار داشت.

\r\n

 مجموعه اين مسائل باعث شد تا در واقعه ‏19 دي مخالفت گروهي از علما و مخالفان سياسي به مخالفت عمومي و توده‏اي تبديل شود و دامنه اعتراضات وسيع تر شود. به همين علت اين قيام اگرچه چند روز بيشتر به طول نينجاميد، اما دامنه اثراتش بسيار فراگير شد به گونه اي كه يك سال بعد، مردم پيروزي انقلاب اسلامي و سرنگوني حكومت طاغوت را در سايه رهبري حضرت امام، جشن گرفتند. از اين رو 19 دي ماه را مورخان نقطه آغاز حركت عظيم مردمي و سرنگوني رژيم استبدادي و وابسته آريامهري و آغاز عصر انقلاب اسلامي در ايران مي دانند. از اين رو 19 دي در تاريخ انقلاب اسلامي هميشه ماندگار و وقايع آن قابل بازخواني است.

\r\n

 

\r\n

مرد همه جبهه ها ...
شهادت سرداد احمد كاظمي \"فرمانده نيروهاي هوايي سپاه \" و جمعي از فرماندهان سپاه در حادثه سقوط هواپيما

\r\n

براي حاج احمد فرقي نمي كرد كه جبهه كردستان باشد يا جنوب لبنان . آبادان باشد يا مريوان ، خرمشهر باشد يا حوالي بصره در قلب جبهه دشمن ، او مرد جبهه بود و عاشق شهادت و اين بود كه رهبر انقلاب در پيام خود فرمودند : او بارها تا مرز شهادت پيش رفته بود.آرزوي جان باختن در راه خدا در دل او شعله مي‌كشيد و او با اين شوق و تمنا در كارهاي بزرگ پيشقدم مي‌گشت. اكنون او به آرزوي خود رسيده و خدا را در حين انجام دادن خدمت ملاقات كرده است .

\r\n

شهيد حاج احمد كاظمي ، در سال 1337 در نجف آباد اصفهان متولد شد ، در دوران مبارزه بر عليه رژيم شاهنشاهي ، مدتي را در زندان گذراند و تنها 18 سال داشت كه به نيروهاي مبارز جبهه‌هاي جنوب« لبنان» پيوست و مبارزه با استكبار و اشغالگران را آغاز نمود.

\r\n

با پيروزي انقلاب اسلامي جزو افراد پيوسته به سپاه پاسداران بود و به سبب شجاعت ، كارداني و خلاقيتش در مديريت عمليات ها و فعاليت هايش احكام مسووليت‌هاي زيادي را از فرماندهان سپاه و دست مبارك مقام معظم رهبري دريافت كرد.

\r\n

شهيد كاظمي يكي از پايه هاي استوار فرماندهي نيروهاي نظامي انقلاب در نبرد با ضد انقلاب در جبهه هاي كردستان در سال 59 بود كه در نهايت نيز موفق شدند تا با زمين گير كردن دشمنان ، منافقين و ضد انقلاب امنيت را به اين منطقه غربي كشور بازگردانند.

\r\n

همزمان با شروع جنگ تحميلي ، با يك گروه ۵۰نفره در جبهه‌هاي آبادان حضور يافت و مبارزه را با دشمن بعثي را آغاز كرد . در پايان جنگ تحميلي همين گروه كوچك بافرماندهي شهيد كاظمي و استفاده از تانك ها ، نفربر ها ، توپخانه و صلاح هاي به غنيمت گرفته شده به يكي از لشكرهاي قوي و مهم سپاه با نام لشگر زرهي 8 نجف اشرف تبديل شد .

\r\n

حاج احمد كاظمي ، اين سردار دلاور نجف آبادي در سالهاي حماسه و ايثار دو سال فرماندهي جبهه فياضيه آبادان و شش سال نيز فرماندهي لشكر 8 نجف را بر عهده داشت و از اولين فرماندهاني بود كه پس از شكستن حصر خرمشهر وارد اين شهر شد .

\r\n

او در دوران دفاع مقدس از هيچ مجاهدتي دريغ نمي كرد تا جايي كه از ناحيه پا، دست، و كمر بارها مجروح گرديد و يك بار نيز انگشتش قطع شد.با پايان جنگ 8 ساله نيز ، يكسال فرماندهي لشكر 14 امام حسين(ع)، هفت سال فرماندهي قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) و قرارگاه رمضان را بر عهده داشت .
فرماندهي نيروي هوايي سپاه از سال
۱۳۷۹ به شهيد كاظمي سپرده شد واين فرمانده دلاور مدت بيش از پنج سال اين مسئوليت را بر عهده داشت و پس از آن در تاريخ ۸۴/۵/۲۹ بنا بر پيشنهاد سردار صفوي ، به فرماندهي نيروي زميني سپاه منصوب شد و تا زمان شهادتش دز 19 دي 1384 در سانحه سقوط هواپيما اين مسئوليت را عهده دار بود..

\r\n

مقام معظم رهبري ضما اهدا 3 نشان فتح به اين سردار شهيد در حكم انتصاب شهيد كاظمي به عنوان فرماندهي نيروي زميني سپاه وي را سرداري شجاع و كارآمد و با سوابق روشن به ويژه در دوران دفاع مقدس معرفي فرمودند.

تاریخ:
1391/01/18
تعداد بازدید:
22
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal